— Боялись вакцинуватися? — звертаюся до Віталій Крома, директора Новгород-Сіверського комунального підприємства «Добробут», власника торгової марки «Сіверські меди», колишнього депутата Новгород-Сіверської міської ради. Віталій Кром одним з перших новгородсіверців щепився від «ковіда».
— Ні, не боявся зовсім. На фото той момент, коли якраз кололи. Боляче, як від звичайного уколу. Я хотів захиститися від коронавірусу. Буваю серед людей багато.
Віталій Кром під нас вакцинації
10 березня у Новгород-Сіверському від «ковіда» вакцинувалося 40 чоловік: 19 медиків і 21 не медик. Вакцина «Ковишилд». Індійський аналог шведсько-британської «АстраЗенеки». Кому дозволяють вколотися разом з лікарями? Публічним особам та громадським діячам. З метою популяризації вакцинування.
За словами Віталія Крома, прийти на щеплення запропонувала очільниця місцевого центру первинної медико-санітарної допомоги Оксана Черненко. Погодився відразу. У Новгороді є своє «ковідне відділення», але не хочеться туди потрапляти.
— Як почуваєтеся після щеплення?
— Я на роботі зараз (розмовляємо назавтра, у четвер), — говорить Віталій Кром. — Легкий головний біль, слабке нездужання. Мені кололи вакцину останньому. Після мене ще були бажаючі. Але не набрався десяток. А в флаконі 10 доз. Відкривають, коли є можливість використати весь. Шкода, що мої підлеглі з комунального підприємства не захотіли щепитися.
А от у головного новгород-сіверського пожежника Андрія Анікієнка підлеглі слухняніші. Прийшли навіть разом з дружинами і батьками.
— Нікого не умовляв, — каже Андрій Анікієнко, начальник районного відділу Управління Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області. — Я запропонував. Сказали: «Ми хотіли це зробити. Добре, що є можливість». Разом зі мною шість працівників райвідділу тепер захищені від «ковіда». А з членами сімей — 10.
Нас запросили на 11 годину. Ми підійшли, заповнили своєрідні анкети (називається інформована згода) і все. В 11.15-11.30 усі розійшлися у справах.
Особисто я нічого не відчув і зараз абсолютно нормально почуваюся. Звичайний укольчик. У одного товариша піднялася увечері невелика температура. Через декілька годин повернулася до норми. У дружини іншого співробітника теж увечері температура піднялася, десь 37,5. Але на ранок вже нічого не було. Не збивала, таблетки ніякі не пила. А в решти — все нормально. Ревакцинація (повторний укол) — через чотири тижні, нам подзвонять.
— При побічних симптомах працівники виїзної бригади з вакцинації радили звертатися до сімейного лікаря, — додає Оксана Черненко, директорка КНП «Новгород-Сіверський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».
— Захід пройшов спокійно, — розказує. — Ні люди не чекали в черзі, ні медичні працівники. Вакцинацію проводила бригада Чернігівського центру первинної медико-санітарної допомоги. Приїхали у місто біля 10 години ранку. Працювали на базі районної лікарні. Щепилися працівники лікарні, екстреної допомоги, центру первинної допомоги.
— Відмовлялися медики?
— Щеплення людям, які перехворіли на «ковід», показане через шість місяців. Частина медиків, дійсно, перехворіла, тож відмовлялися. Первинна ланка — це медичні працівники, які першими зустрічаються з хворими. Не можна виключати і людський фактор. У кожному колективі є ті, хто не готовий з якихось причин щепитися. Я особисто перехворіла у грудні на «ковід» і поки що не щеплюсь. Це не означає, що я відмовляюся. Удруге я захворіти не хочу.
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №11 (1818), 18 березня 2021 року. Фото з інтернету
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.