Чернігівка Оксана Горицька мама двох дівчаток. Її старша донька Дарина навчається у Чернігівській спеціалізованій школі №1 з поглибленим вивченням іноземних мов. Меншу Лізу також у новому навчальному році планували влаштувати на навчання саме сюди.
Оксана Горицька, мама: «Мені дуже зручно. Мені дуже подобається ця школа. Я сама тут також працювала. Я дуже засмутилася, коли дізналася про нову реформу НУШ. Звичайно, мені дуже зручно, коли старша дитина і молодша навчаються в одній школі. А тепер я не знаю, що мені робити, до якої школи потрібно йти».
У березні 2020 року набув чинності закон України про повну загальну середню освіту. І вже з 2024 року система закладів шкільної освіти матиме чітку структуру. Це початкова школа, базова освіта впродовж 5 років у гімназіях, профільна для 10-12 класів в ліцеях.
4 школи Чернігова: 15 та 22 ліцеї, 12 та 1 спеціалізовані загальноосвітні школи стануть ліцеями. Тож із вересня 2021 року у перші класи до цих шкіл набирати не будуть. Решта поступово не набиратимуть 10-ті класи.
В Управлінні освіти Чернігівської міської ради пояснюють, усе робитиметься поетапно, для цього розроблена програма трансформації.
Олена Горна, заступниця начальника Управління освіти ЧМР: «Уся трансформація якраз направлена на підвищення якості освітніх послуг. Звичайно, ми усвідомлюємо, що будуть певні незручності у певної категорії мешканців міста Чернігова. Але ми говоримо про те, що це є реформування, яке спрямоване саме на підвищення якості освіти. І воно робиться в інтересах дітей».
Олена Горна каже, що гімназії, а це 28 шкіл Чернігова матимуть в своїй структурі початкову школу. На перехідному етапі до 2027 року майбутні ліцеї ще будуть мати в своєму складі гімназійні класи, тому трансформація буде йти поступово.
Олена Горна, заступниця начальника Управління освіти ЧМР: «Я хочу заспокоїти всіх батьків. Учні, які зараз навчаються в 15 ліцеї, 22 ліцею, в 1-й та 12-й школах, вони продовжать навчання в базовій школі і закінчать ліцей. Ніякого масового переводу дітей до інших закладів освіти не буде. Для того ми і обрали той шлях саме трансформації, саме еволюції, а не революційні якісь зміни».
Буде дотримано принцип територіальної доступності, каже Олена Горна. Тому діти зможуть обирати гімназії ближче до місця проживання.
У 19-й школі нині 51 клас, з них 22 – початкових. Тут готові вже з вересня 2021 року набирати нові початкові класи для навчання. Директорка школи позитивно сприймає новий етап реформування.
Людмила Шелупець, директорка Чернігівської ЗОШ №19: «Я розумію, що за цим майбутнє, і це повинно так бути. Це буде дуже великий прогресивний крок у освіті учнів України. Зрозуміло, що на цьому перехідному етапі не дуже просто зрозуміти і батькам, і вчителям, які працюють в навчальних закладах. Але, я думаю, що ця реформа буде здійснюватись поступово і вона продумана».
Така реформа нової української школи на часі, каже директорка 1-ї школи Ольга Шелест. Ліцеї не будуть спеціалізуватися на якомусь окремому напрямку знань, а кожен з них буде мати різні профілі і всі вони будуть рівноправними.
Ольга Шелест, директорка Чернігівської спеціалізованої ЗОШ №1: «Ту кількість предметів, які зараз діти вивчають в старшій школі, треба змінювати. Це справді складно. І діти справді мають право обирати собі в старшій школі вже якесь спрямування: чи-то фізико-математичне спрямування, чи-то хіміко-біологічне».
Кількість профільних класів у закладах освіти №1, 12, 15 та 22 з 2021 року також збільшиться вдвічі. У цих ліцеях планують покращити і матеріально-технічну базу, і забезпечити їх кращими кадрами.
Яніна Тимошенко, директорка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Управління освіти ЧМР: «Школи будуть мати більше профілів. Вони будуть більш розширеними. Відповідно матимуть змогу набрати педагогічний склад, який буде забезпечувати викладання саме цих профільних дисциплін. Найкращих вчителів, і відповідно найкращу навчально-технічну базу».
В Управлінні освіти кажуть, поки що Чернігів першим із міст розпочинає новий етап реформування НУШ. Але запевняють, на цьому шляху будуть прислуховуватися до думки мешканців міста.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.