GOROD.cn.ua

Мазутна пастка для тварин

Замурзані, перелякані і майже бездиханні, – в такому стані зооволонтери доставили двох безпритульних цуценят до ветеринарно-стерилізаційного центру. Протягом декількох діб тут приводили бідолашних тварин до тями. Відмивали від мазуту, ставили крапельниці, згадує зоозахисниця Юлія Іскра.



Юлія Іскра, зоозахисниця: «Цуценята були липкі. Відмивали їх сонячним маслом, бо щось інше мазуту просто не брало. Вимакували ганчір’ям, намочували шерсть тварин і потім все клаптями знімали».

З мазутної пастки, загальною площею 670 квадратних метрів, що розташовується в районі Подусівки між залізничною колією, яка веде до колишнього м’ясокомбінату та залізничною колією «Чернігів-Горностаївка», вже не вперше волонтерам доводиться рятувати чотирилапих.

Юлія Іскра, зоозахисниця: «Ми дізналися про це місце років 6 тому, коли подзвонили люди і сказали, що сюди потрапила собака. Потім періодично почалися дзвінки з проханням допомогти дістати собаку. Її сюди чи вкинули, чи вона сама сюди потрапила, невідомо. І ось знову, 2 тижні тому дівчата дістали двох песиків, потім за тиждень ще одного».

За словами зоозахисниці, аби прибрати цю небезпечну ділянку, волонтери зверталися неодноразово до різних інстанцій. Проте її і досі не ліквідували. Адже ніяк не вирішать, хто це повинен робити.

Журналісти звернулися до начальника Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради Василя Дмитренка, аби він пояснив, хто нині є власником цієї землі.

Василь Дмитренко, начальник Управління земельних ресурсів ЧМР: «Дана земельна ділянка, за адресою Широка, А, площею майже 1,6 га, була передана в оренду промислово фінансовій групі «Укрмед», місто Донець, 31 січня 2012 року. Відповідно був укладений договір-оренди до 31 січня 2019 року. За цей проміжок часу в дії договірних відносин товариство «Укрмед» продало нерухоме майно, яке знаходиться на даній земельній ділянці, продало товариству з обмеженою відповідальністю «Компо Груп» (м. Київ). Відповідно, був укладений договір-оренди з ТОВ «Компо Груп» 30 жовтня 2019 року по 26 вересня 2024 року. Фактично на сьогоднішній день земельною ділянкою володіє підприємство «Компо Груп».

За словами Василя Дмитренка, відповідальність за все, що перебуває в межах орендованої землі, згідно з законодавством, має нести землекористувач. Звідки там з’явилося дане джерело забруднення, не знають. Кажуть, що міська рада рік тому передавала фірмі в оренду чисті землі. Про мазутне болото дізналися нещодавно від екологів.

У Державній екологічній інспекції кажуть, що борються з проблемою мазутного болота не один вже не один рік. Ділянку заповнено шламовими фракціями вуглеводнів вважають екологічно небезпечною.

Євгеній Атрощенко, державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області: «У ході перевірок працівниками Державно-екологічної інспекції в Чернігівській області проведено відбір проб грунту та встановлено перевищення нормованих показників вмісту нафтопродуктів більше ніж у 20 раз, що створює забруднення навколишнього природного середовища та вказаної земельної ділянки. В результаті виявленого забруднення нами проведено розрахунок розміру шкоди завданої державі внаслідок забруднення земельної ділянки через порушення природоохоронного законодавства. Сума збитків становить 428 тисяч 319 гривень 36 копійок».

У мерії заступник міського голови Андрій Черненко каже, на звернення екологів вони реагують. Збирають комісію з цього приводу, детально вивчають проблематику та ведуть перемовини з орендарем.

Андрій Черненко, заступник Чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади: «На сьогоднішній день після цих нарад, я думаю, що ми будемо писати листа, або звертатися до суду, щоб безпосередньо той, хто орендує цю земельну ділянку, ніс відповідальність за все, що там знаходиться. Це згідно всіх нормативів і всіх правовстановлюючих документів. Ми докладемо максимум зусиль, щоб прибрати цей непотріб на землі».

Металобрухтове підприємство «Компо Груп», що орендує землі, де розташовується злощасна ділянка, з вимогами щодо усунення даного забруднення ними не погоджується. Юрист компанії каже, коли земля передавалася в оренду, ніде не зазначалося, що на ній є джерела забруднення.

Анна Краснопольська, юрист: «Ми керуємось законом України «Про оренду землі». І відповідно до цього закону, відповідальність за забруднення, погіршення та недоліки землі несе та організація, або власник, хто скоїв це забруднення. А також, якщо нам передається земельна ділянка в оренду, і ці недоліки, які там є, нам не озвучені, тобто ми не знаємо про них, то теж усунення таких недоліків йде за рахунок орендодавця. Закон на нашому боці, і ми як належний орендар не зобов’язані відповідати за те, що скоїли не ми».

Представники «Компо Груп» впевнені, розбиратися в даній ситуації повинні правоохоронні органи. Саме власника цих мазутних відходів повинні розшукати і притягнути до відповідальності.

Скільки ще триватиме тяганина з цим земельним питанням невідомо. Та у мерії запевняють, вирішать його до кінця року. Зооволонтери ж продовжують турбуватися за тварин, аби брати наші менші знову не опинилися у мазутній пастці. На щастя, цього разу цуценят вдалося врятувати. Вони перебувають у ветеринарно-стерилізаційному центрі «Крок до тварин» і шукають собі нову домівку.

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: мазута, безпритульні собаки, ТОВ «Компо Груп», Андрій Черненко, «Новий Чернігів»