— Я поділяю картоплю на два види: товарна (продовольча) і промислова, котра йде на чипси та крохмаль. Сортів у світі дуже-багато. Коли обираю, для мене важливі три категорії — щоб урожай був конкурентоспроможним, товарний вигляд і смакові якості. Бо як мало родить, навіщо таку садити? Людина спочатку дивиться, чи привабливий товар, а потім купує, і вже згодом куштує, — говорить 52-річний Григорій Ткаченко, керівник фермерського, господарства «Напорівське» з села Лукашівка Чернігівського району.
— Мені до вподоби «Королева Анна», «Гранада», «Конект». Кожен сорт на любителя. Комусь хочеться, аби розварювалася, була жовтенька, ніби з маслом пом’ята. Хтось любить білу всередині, і щоб не розварювалася. Всю, що зібрав,торік вже продав.
— Григорію Михайловичу, кажуть, літо буде спекотне, який посухостійкий сорт порадите?
— Мені подобається «Аладін».
— А щоб колорадський жук не їв?
— То генно-модифікована. У нас не прижилася, не стійка до фітофторозу.
54-річний Михайло Новик, староста села Радомка Семенівського району, близько десяти років вирощує бараболю елітних сортів. Нині їх у нього п’ятнадцять. У погребі, у сітках з насінкою папірці з назвами. Та, що на їжу — крупна, хоч на виставку.
— Я купую насіннєву бульбу через інтернет. Найчастіше у «Чернігівеліткартоплі» у Седневі та ТОВ «Забарівське» у Семиполках на Київщині. Було, брав по 23 гривні за кілограм, кілька років тому. Це дорого, але ціна виправдовує себе. Кожен новий сорт можна садити років чотири-п’ять, потім він вироджується. Хоча все індивідуально, залежить і від грунту, і від удобрення та погодних умов.
Рання «Ероу» біла, крупна. Я, як вперше її посадив, ледь не розчарувався. Каліво (бдилля, гичка) низька і не цвіла. Дружина каже: «Не буде з неї діла. Може, ти, як тракторцем міжряддя обробляв, її підрізав?» «Та ні», — відказую. Коли почали копати, а вона крупна і багато, — ділиться досвідом Михайло Новик.
Виявляється, зараз є чимало сортів, які не цвітуть. Можливо, це для того, аби не перезапилилася картопля (з інших сортів), яка посаджена поряд.
— «Ероу» рання, як сорокаднівка?
— Про сорок днів не скажу. Та перевірено, швидкоросла.
— «Синьоглазка», «Гатчинська», «Темп» є?
— «Гатчинської» і «Темпу» вже багато років не зустрічав. Ще батьки мої таку садили. «Синьоглазку» звів два роки тому, родила не дуже. Та у людей вона ще є. Можна напитати і купити, якщо треба. Чи в інтернеті подати об’яву, аби відгукнулися, в кого є.
— Михайле Федоровичу, цього річ сушина, яка картопля посухостійка?
— Складно сказати. Точно знаю, що «Гранада» не любить вологи гниє. Можливо, далі підуть дощі, неможливо передбачити, як мінятиметься погода. Тому наперед не треба себе накручувати. Садити як і зазвичай.
— Аби вродила гладенька, крупна і багато під кущем, коли треба садити?
— Багато залежить від погодних умов. А ще аби хрущ (черв’як-борозняк) не понад’їдав, бо він вибирає чомусь найбільшу, та дротяник не побив.
— Торік у багатьох вродило чимало бараболі чудернацьких форм: сердечка, пиптики, мишки, чебурашки. Через що така напасть, що її самому погано чистити, і ні продати, ні рідні дати.
— Порося поїсть усю, — сміється. — Головне, не відбирати такої на посадку.
— Яку радите садити, аби і виросла велика і добра на смак?
— «Конект», «Гранада», «Альвара» (рожева).
Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №18 (1772), 30 квітня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.