«Побувай у Сахарі не виїжджаючи з Семенівки! Аграрії повертають нас у 1840-ий рік, коли по Чернігівській губернії було більше 100000 гектарів пустель. Зараз все в тумані, люди дзвонять, питають, чи не горить десь ліс. Ні, не горить, це родючий шар грунту летить собі, куди очі бачать. Ні озимини, ні минулорічної стерні, ні багаторічних трав, всі поля розорані начорно (у нашому випадку нажовто). Якби не «Базарна Роща», нові вулиці уже були б по коліно в піску» — написав на своїй сторінці головний лісничий Семенівського лісового господарства Андрій Дудко. І додав фото семенівської пустелі.
Пустеля на окраїні Семенівки, 16 квітня
— Фото зроблені 16 квітня на околиці Семенівки, з боку кордону з Росією. Ми з головним лісничим поверталися з прийомки лісових культур. Простіше кажучи, робили огляд новопосадженого лісу на відновлюваних ділянках. І дорогою машина потрапила в епіцентр піщаної бурі. Можна сказати, в’їхали в бархан, — згадує інженер з охорони лісу Семенівського лісгоспу Михайло Волк. — Але це не одинокий випадок, такі пустелі зараз по всьому району. Ми зі своєї 40-метрової вишки з початку березня спостерігаємо таку картину кругом Семенівки — піщані поля. У нас тут чорнозему нема, завжди були піски. Довкола засаджували лісом, починаючи з 20-х років. Ця земля була прикрита луками, пісок стримували дерева. Зараз люди паї поздавали в аренду, луки розорюють. Ще трохи стримує пісок урочище «Базарна роща».
— То це через вирубку лісу?
— Ліси всі на місці. Принаймні, на Чернігівщині. Стиглий ліс з часом замінюють на молодий, на місці зрубаних зрілих дерев насаджуються нові.
Це землі сільськогосподарського призначення. Орендатори намагаються виростити культури, що користуюся попитом: кукурудза, сонях. А він на наших грунтах погано росте, півметра, не вище. Наша місцевість більш би для тваринництва підійшла: щоб заплавні луки, покривали піски, болота біля річки Ревна.
— Розорали не вчора, а пустеля утворилася тільки тепер...
— Так, пісок був, але він не підіймався. По-перше, малосніжна зима. Волога раніше стримувала пісок навесні, до того, як піде зелень. По-друге, сильний потужний вітер. Видно, трактор там вже пройшовся.
«Дощ пройде. І все буде в нормі»
— Нічого надприродного не сталося. Нестача вологи, не було паводка, не піднімалися грунтові води. Раніше теж праплялися суховії. Але не в такому масштабі. Земля висушена, не було ні снігу, ні дощу. І такий шалений вітер, от все і піднялося, — говорить керівник ТОВ «Семенівка Агро» Олександр Гайовий.
— Є думка, що грунти псують сонях, кукурудза і глибока оранка?
— Наші діди завжди орали землю. Ніхто її дисками не обробляв. Плоскорізи з’явилися недавно. Є ще глибокорозрихлювачі, що заходять в грунт на 40 сантиметрів, зривають підошву, і волога підтягується до рослин з грунту. Але їх використовуємо поки що тільки ми, а суховій ішов по всьому району.
До соняха ми сіяли люпин. Тепер він через фітофтороз у нас не родить, сохне. Перейшли на кукурудзу. З одного боку, вона грунт виснажує. Але ж кукурудза не виросте, якщо не покладеш добрив. Структура грунту дійсно міняється, через те,
що кладуть багато мінеральних добрив і майже нема органіки. Раніше саджали картоплю, клали гній. Органіка залишається після кукурудзи, але процес її перетворення довший.
Раніше ми половину своєї землі засаджували озимими культурами. Озимину в суху землю не сіють. Навіть ріпак пробували, вологи не набрав, повисихав-повимерзав.
Сонях теж просто так не виростиш, під нього добрива вкладувати треба. І під кукурудзу. 200-300 кілограм міндобрив на гектар клали, було і по 8, і по 11 тонн на гектар. А зекономили, поклали 100 кг — по коліно й виросло.
Кукурудзу сіємо два роки, сонях три.
Треба, щоб тваринництво було, щоб була органіка. Кормові культури саджати. Але, з точки зору економіки, — кукурудзу навесні посіяв, в кінці літа продав, гроші заробив. А корову чотири роки ростити треба. А ще доїти, здавати.
Нічого, дощ пройде, все на місце стане.
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №17 (1771), 23 квітня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Семенівка, буря, Сахара, аграраї, «Вісник Ч», Олена Гобанова