Ми завершуємо серію публікацій, присвячених Естонії. Цього разу говоримо про успішне вирішення у цій країні Балтії питання поводження зі сміттям.
Столиця Естонії – Таллінн милує око не тільки середньовічними вулицями і давніми фортечними мурами, раціональним поєднанням минулого та сучасного, а й чистотою. Вимоги до поводження із відходами регулюються тут європейським законодавством – після вступу Естонії до ЄС у 2004 році екологічні норми стали більш суворими, поступово запроваджений роздільний збір сміття. Виходить, що це все реально (попри балачки в Україні, що люди не будуть сортувати різні види відходів), головне - політична воля та економічні стимули!
Сортування і переробка біовідходів
Ми відвідали Таллінський центр переробки відходів, що розташований за кілька кілометрів від міста. Віддалено можна порівняти із полігоном твердих побутових відходів на Масанах у Чернігові, але схоже, що сміття там менше, бо уже тривалий час його не просто збирають, а сортують і переробляють. До речі, там теж є установки, що відбирають біогаз, який утворюється внаслідок розкладання різних відходів. Якби на різні але...
Видобутком газу займається муніципальне підприємство, і потім він використовується для власних потреб, у тому числі для опалення адмінбудівлі. «Ми виробляємо паливо із відходів для подальшого виробництва електроенергії і тепла», - розповів представник підприємства Данель Вестманн.
Данель Вестман (праворуч) демонструє, до якої субстанції переробляють сміття
Відходи (які збирають у місті, або приймають безпосередньо тут) на підприємстві розділяють, точніше, їх переробка вже йде за окремими видами. Зокрема, відокремлюють скло, цеглу (камінь), метал, біологічні відходи, папір, електроніку, небезпечні матеріали. Кожен бажаючий може привезти в центр переробки відходів свій непотріб, але за здачу потрібно заплатити 70 євро за тонну сміття.
Умовно «легкі відходи» переробляються на спеціальній лінії, де кінцевим матеріалом є подрібнена суміш сміття, що використовується в якості палива для цементної промисловості. Вартість лінії на момент її придбання становила 1,5 млн євро, зараз – уже перевищує 2,5 млн євро. Задоволення не з дешевих, погодьтеся.
Таллінський центр переробки відходів
Окремо варто сказати про біовідходи. Цей різновид сміття виділили чи не першим, хоча спочатку місцеві жителі говорили, що біовідходів у них немає. Спочатку, згідно з вимогами законодавства, баки для біологічних відходів з’явилися у закладах харчування – кафе, ресторанах, їдальнях, а потім дійшла черга і до об’єднань співвласників квартир у житлових будинках. У будинку може бути контейнер на 240 літрів чи 800, відповідно від цього і розраховується щомісячна плата з квартири. Приміром, за вивіз, утилізацію сміття власник 2-кімнатної квартири може в середньому платити 5-7 євро. Якщо сортування не здійснюється, то тариф удвічі дорожчий.
У Таллінському центрі переробки відходів біовідходи переробляють на компост, який потім продають. Однак керівництво центру нарікає, що на внутрішньому ринку цей товар не дуже затребуваний, адже сільське господарство в Естонії не розвинуте.
Не обійшлося і без інформаційної кампанії, коли людям детально пояснювати, що і куди викидати. До речі, сухе листя теж місцеві жителі здають на компост. Адже спалювання шкодить здоров’ю людей, й естонців у цьому змогли переконати.
Таллінський центр переробки сміття біовідходи не тільки переробляє, а й збирає – підприємство має у своєму розпорядженні 20 автомобілів. Штат налічує півсотні співробітників, у тому числі працюють там й українці.
Директорка центру Керта Тійтсо розповіла, що підприємство створено 2003 року, тоді 60% акцій належали приватному власнику, 40% - місту. Але до 2014 року компанія була збитковою, і місто викупило приватну частку. Пані Тійтсо застерегла українські міста від допуску на ринок іноземних гравців. Адже, з їхнього досвіду, іноземного власника цікавить тільки прибуток, а не екологія чи інтереси людей, які проживають на цій території.
Як розповіла головний фінансист Таллінського центру переробки сміття Світлана Сюгіяйнен, уся діяльність регульована директивами Європейського Союзу. «Винаходити технологій не потрібно, у документах чітко прописано, що і як робити. За законом повинні збирати газ - ми отримуємо певні дотації на це. Забруднювач платить - основне правило», - пояснила вона.
Світлана Сягіяйнен (ліворуч) і Керта Тійтсо
Загалом в Естонії всього працюють 5 станцій переробки сміття, за рік вони переробляють до 400 тис. тонн відходів, на Таллінн припадає - до 120 тис. тонн.
На фото - компост
Читайте також:
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.