Уже три тижні лихоманить прилуцьку поліцію. Обурені містяни час від часу приходять під відділення вимагати об’єктивного розслідування смерті 14-річного Дениса Чаленка.
Дев’ятикласник загинув ввечері 29 жовтня. Пішов начебто на тренування з боксу (хоча, як з’ясувалося, давно їх покинув). Його тіло знайшли на рейках, на околиці Прилук. Версія поліції — підлітка збила електричка, що їхала на Гребінку. Проте машиніст і досі наполягає, що хлопчина лежав на колії і не ворушився. На сигнал не реагував. Він увімкнув екстрене гальмування. Зупинився. Слідів крові від удару на електричці не було. Хоча за сто метрів від того місця рідні Дениса знайшли краплі крові. У юнака були збиті руки, зламана нога, розбита голова, наручний годинник і телефон лежали поруч. Також багато різних нюансів, що дали привід засумніватися у висновках поліції.
Історія вибухнула на всю Україну. Першим на відкуп людям київське начальство віддало начальника прилуцької поліції Олександра Яцика. Прислали зі столиці виконуючого обов’язки Сергія Сторожука. Та це тільки трохи зняло напругу. Батьки не повірили місцевим судмедекспертам і відвезли сина на повторний розтин до столиці.
Через це поховали хлопця аж через тиждень. По кілька разів на тиждень до Прилук став їздити Максим Цуцкірідзе, заступник начальника Нацполіції України. У актовій залі звітувати перед батьками і громадськістю.
За його словами, було проведено 17 оглядів місця події, шість слідчих експериментів. 16 ухвал суду про доступ до даних мобільних операторів. 15 листопада Цуцкірідзе розповів, що Денис помер від набряку головного мозку. Внаслідок відкритої черепно-мозкової травми. Орієнтовано час смерті збігається із часом, коли електропотяг проходив у тому місці, де знайшли тіло. Судмедексперти знайшли в крові Дениса 0,32 проміле алкоголю (0,2 — легка ступінь сп’яніння).
О 17.20 хлопець вийшов з дому. О 19.15 його телефон вже не відповідав. Поїзд їде о пів на десяту вечора.
За час, доки Денис був на зв’язку, він поговорив з чотирма особами (цю інформацію підтверджують телефонні оператори). Одну з розмов Цуцкірідзе зі слів свідка описав: «До нього зателефонував Чаленко і почав розповідати, що він йде і на нього напав паркан. При цьому Денис ніби був у стані алкогольного сп’яніння і повідомив, що перебуває біля депо. Сказав, що чує трамвай і чує динозавра. І запитав, чи чує він динозавра? А на пропозицію піти додому сказав, що не знає, де його дім».
Ці слова викликали обурення матері Світлани Чаленко, вона закричала, що з її сина хочуть зробити п’яницю і наркомана. Син не був таким. Лише раз було, випив 50 грамів вина на дискотеці. Прийшов додому і зізнався їй про це. Батькові нічого не сказав, аби той не сварив.
«На детектор брехні тих свідків. Вони вам відразу скажуть, хто їх надоумив таке сказати», — кричала Світлана Чаленко. Аби її заспокоїти, поліцейський додав: «Неповнолітні, які дають нам покази, — не щирі. Це підтверджується тим, що дуже багато протипоказів один одному».
Мати обурювалася, що їх не знайомлять з матеріалами справи. Про все вони дізнаються разом з активістами і журналістами.
На всі питання у київського поліцейського були відповіді. Кривавий слід неподалік місця, де лежало тіло, — то відбиток взуття одного з працівників ритуальної служби. Краплі крові, які тягнуться більше ста метрів колією, капали, коли тіло несли до труповозки, і т. д.
Андрій Терно, якого родичі Дениса підозрювали у причетності до смерті, має алібі. «Він перебував вдома у селі Антонівка Вар-винського району. Перебування Терно підтвердили його телефонні розмови, в тому числі допит».
Активісти і рідні воліли почути, хто понесе відповідальність за всі косяки, що призвели до затягування розслідування і збурення Прилук. Цуцкірідзе оголосив весь список: «Відсторонений начальник Прилуцької поліції Олександр Яцик, його заступник Сергій Степанець. Слідчі: Артем Іонов, Микола Кучерявець, патрульні поліцейські: Тарас Тонкаль та Владислав Астанін. Браточкін Віталій, начальник слідчого відділу Слідчого управління ГУНП в області. Роман Дєвицький, начальник управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в області.
Чи їх позвільняють, чи лише притягнуть до дисциплінарної відповідальності, залежатиме від висновків службового розслідування. «Ми нікого не будемо ховати за ширмою», — заявив заступник керівника нацполіції.
Ще тривають експертизи, які мають дати відповіді, яким чином були спричинені тілесні ушкодження Денису. Та батьки вже сумніваються і в майбутній київській експертизі. Бо поховали сина без кісток з голови і ноги.
— Вони готові до ексгумації Дениса та залучення експертів з Німеччини. Є люди, готові надати на це кошти. Бо є чимало незрозумілого у справі. Насторожує те, що поліція з усіх сил наполягає на своїй першій версії, що мого племінника збив потяг, — пояснює позицію батьків Анатолій Ільєнко.
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №47 (1749), 21 листопада 2019 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.