Поправку Лозового нарешті відмінили. Коротко: аби поховати покійника, не треба чекати, коли слідчий суддя видасть дозвіл на розтин. Постанову буде видавати слідчий, який веде справу. Що значно прискорить процес.
Перші в області, де видали таку постанову, — Прилуки.
— Не можу підтвердити, чи ми були перші, чи ні, але працюємо, — каже Олександр Яцик, начальник прилуцького відділу поліції. — 3 березня минулого року, аби зробили розтин, потрібно було пройти цілу процедуру.
Спочатку поліцейському потрібно було написати клопотання про призначення експертизи, погодити його в прокуратурі, передати до суду. Слідчий суддя розглядав цю постанову, підписував.
Враховуючи, що слідчих суддів не так багато, то ця процедура займала чимало часу, іноді кілька днів. Траплялись випадки, коли в районних судах деякий час не було суддів. Доводилося звертатися в Апеляційний суд, що в Чернігові.
— Скільки слідчих суддів у прилуцькому суді?
— Фактично два слідчих судді. У менших населених пунктах один. Загруженість велика. Бувало таке, що один у відпустці, інший на лікарняному. Доводилось чекати. Тепер вирішується за годину.
Через велике завантаження в ухвалі суду могли бути помилки, описки. Аби їх виправити, слідчому потрібно було знову звертатися до суду, піднімати цю ухвалу, вносити корективи. Зараз слідчий це може зробити на місці, за декілька хвилин.
Вважаю, що ухвали суду — це було зайве для всіх: суду, слідчих, прокуратури і, звичайно ж, людей, які чекали, коли можна забрати і поховати рідного. Були звернення до влади і від поліції, і від прокуратури. Нас почули, прислухалися. Найближчим часом буде більш детальне роз’яснення цього законопроекту, але ми вже працюємо по-новому-старому.
— Якщо родичі не згодні з постановою слідчого?
— Бували такі випадки, але це, можна сказати, винятки. Представник потерпілої сторони, адвокат, може звернутися до суду з клопотанням, в чому вони не згодні, надати свої запитання, аби саме слідчий суддя виписав ухвалу на проведення додаткової судово-медичної експертизи. В Прилуках такої практики не пам’ятаю. Зазвичай, рідні хочуть, аби було менше паперової волокити, швидше поховати.
Юлія Семенець, тижневик «Вісник Ч» №43 (1745), 24 жовтня 2019 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.