По всій території України проходить тиждень пам’яті під назвою «Викрадена Батьківщина», присвячений 75-м роковинам депортації українців зі своїх земель. Підлящщя, Надсяння, Лемківщини, Західної Бойківщини – регіонів, що нині межують із Польщею.
Виселення було результатом угоди між Радянським Союзом і польським комуністичним режимом.
Сергій Бутко, представник українського інституту Національної пам’яті: «Всіх поляків повернули з Західної України на територію Польщі. Їх було 790 тисяч. Якраз в 1944-1946 роках поляків і євреїв, які в живих залишилися, теж депортували – 790 тисяч. А українців з 1944 до 1951 року 750 тисяч було депортовано».
В товарних вагонах українців везли у Харківську, Одеську, Донецьку і Тернопільську області.
Сергій Бутко, представник українського інституту Національної пам’яті: «Люди, які, наприклад, жили поколіннями в горах, раптом опиняється в рівнинній місцевості, в степовій місцевості. Зовсім інша погода, інші умови».
Ганна Бугаєва, представник Київського лемківського товариства ім. Богдана-Ігоря Антонича: «Мої батьки переселені з Саноцького повіту, теперішня Польща. А там була колись Україна. Це там лемки жили – це така етнічна група. Як є в Україні три групи: лемки, бойки, гуцули. От оце одна із гілок. Коли вже після війни ділили Європу, вожді, в тому числі наш Сталін, Черчилль, Рузвельт, і представники польського уряду, вони ту лемпівщину відрізали на мапі, і сказали, буде переселення українців в Україну».
Якщо поляків переселяли за бажанням, то українців примусово, каже Ганна Бугаєва. Її батьки не багато розповідали про ці події.
Ганна Бугаєва, представник Київського лемківського товариства ім. Богдана-Ігоря Антонича: «Їх загружали в товарні вагони. Дали два дні на підготовку. І сказали, через два дні зібрати свої пожитки, що поміститься на підводу. Дозволяли взяти одного коня, одну корову і більше нічого. Зібрати дітей, сім’ю і за 14 кілометрів з’явитися на станції, де їх грузили в товарні вагони і відправляли сюди на Україну».
Загалом під час депортації було переселено близько 750 тисяч осіб. Кульмінацією стала сумнозвісна операція «Вісла», під час якої майже 4 тисячі українців опинилися у польському концтаборі.
За словами істориків, метою цих подій була асиміляція українського населення і території, адже спорожнілі регіони згодом були заселені поляками.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: депортація, поляки, українці, історія, «Новий Чернігів»