Інтриги, корупція, шантаж чи партнерство.
Робота парламенту завжди залежала від того, хто на чолі держави. Кожен президент шукав свій підхід до Верховної Ради і намагався впливати на депутатів. Адже стійка більшість, яку тепер називають коаліцією, це і можливість ухвалювати закони і формувати уряд, і робити кадрові призначення. Про секретні методи впливу в черговій серії спецпроекту Ольги Кошеленко «Таємниці Верховної Ради».
Частина 1. Таємниці Верховної Ради: перші депутати з народу та якими були вибори в УРСР (відео)
Частина 2. Таємниці Верховної Ради: як місце під куполом впливає на якість роботи депутатів (відео)
Частина 3. Таємниці Верховної Ради: як видозмінювалася парламентська корупція (відео)
Чому Україна парламентсько-президентська, але президент все одно головний. Від гаранта до гаранта – періодизація ради.
Леонід Кравчук – перший і останній президент, який практично не впливає на роботу парламенту. За що й поплатиться булавою. У раді початку незалежності змагають 2 групи: комуністична під умовною назвою «239», за кількістю членів, і «Демократичний табір», із дисидентів і творчої інтелігенції. Кравчук чужий для обох.
Так люди зустрічають депутатів після ухвалення декларації про державний суверенітет. Парадокс, але всі необхідні для проголошення незалежності рішення Верховна Рада ухвалює саме в умовах комуністичної більшості.
Олександр Мороз, депутатський стаж – 17 років: «Коли дехто починає говорити, а ви знаєте це тоді налякані були комуністи тим, що… Та ніхто нічого не боявся. Боялися одного. Боялися, що ті ігрища царські, які були в Москві, закінчаться кров’ю і в Україні. Тоді ми на своєму засіданні більшості ухвалювали рішення про підтримку акту про незалежність».
Шантаж, гроші, посада, інтриги, гра у поганого і доброго президента. Леонід Кучма випробовує на раді увесь арсенал методів впливу. І це вкрай виснажлива справа. До кінця другої президентської п’ятирічки Кучма переграє сам себе.
Почалося усе із Конституції.
Лілія Григорович, депутатський стаж – 18 років: «Засідання Верховної Ради, те, яке перейшло в нічне, і увінчалося вже ж таки прийняттям Конституції, розпочалося зі слів Олександра Мороза: у нас є два шляхи – або в ЗАГС, або в прокуратуру. Леонід Кучма мав всі права, ввімкнути указ про розпуск Верховної Ради і винесення Конституції на референдум».
Втім, побудована під Кучму парламентська більшість під кінець другого терміну починає збоїти. У 2002 провалює конституційну реформу, яку замислили і активно просували в адміністрації президента. Під натиском влади у парламенті виростає проактивна опозиція.
Тарас Чорновіл, депутатський стаж – 12 років: «Опозиція все-таки була трохи пасіонарна. Ті люди прийшли за гроші. Ми ж з ними потім в курилках разом курили, вони того ж самого Кучму матюкали».
Демократія схожа на хаос. Інтриг, зрад, дострокових виборів за Віктора Ющенка у раді не злічити. Але забиває владна команда переважно у власні ворота.
Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради 2007-2008: «За цим стояв великий політичний кидок».
Максимальна візуалізація зради. 2007 рік. Партнери по коаліції БЮТ Юлії Тимошенко та НУНС Віктора Ющенка не довіряють одне одному, але створюють коаліцію. Голосування за Тимошенко-прем’єра відбувається підняттям рук.
Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради 2007-2008: «І от по кожному депутату йде зачітка. Голова лічильної комісії на трибуні парламенту. Я, як спікер веду засідання, 225 проголосували «за», а так як у мене прізвище Яценюк, то я самий останній. Я так сиджу і думаю, ну візьму паузу, секунди 3, більше неможна, бо я ж знаю регіоналів, зараз кинуться і спеціально зірвуть голосування. Я взяв коротеньку паузу, підняв руку і кажу: «за».
Аби Віктор Янукович захотів, щоб парламент ратифікував абракадабру, більшість зробили би це не змигнувши оком. Період глумління над радою був цинічним і жорстоким. Але, на щастя, не довгим.
День ратифікації харківських угод, яким Янукович віддає Росії Крим в обмін на знижку на газ. Щойно голова ради Литвин заходить до сесійної зали, в нього поцілює кілька яєць. Охорона прикриває шефа парасольками. Засідання триває. В опозиції залишається останній аргумент – димові шашки, потайки пронесені до сесійної зали.
Андрій Парубій, депутатський стаж – 12 років: «Звичайно ж була підготовка. Не на рівні голів фракції. Були збори активних народних депутатів і був розроблений певний план. Але, на жаль, не всі виконали той план в сесійній залі. Були люди, які не взяли участь в тому плані, який був напередодні розроблений».
Охочих битися із владною фракцією в цей час вже небагато. По списках партії «Ррегіонів» депутатами стали колишні спортсмени та кримінальні елементи.
Тарас Чорновіл, депутатський стаж – 12 років: «Тоді в парламент завели велику групу людей з хорошою фізичною формою, з доброю статурою. Їх заводили умисно, як бойовиків».
Андрій Парубій, депутатський стаж – 12 років: «Я пригадую, як одного разу регіонали зайшли в президію, і тих, хто блокували з опозиції, просто били їх ланцюгами, палицями і кріслами. Били до півсмерті. Били поки їх не виносили в швидку».
Коаліція Шредінгера чи-то пак Порошенка. Вона ніби є, але насправді її немає. Тим часом парламент працює і ухвалює чимало прогресивних рішень.
З коаліції, яка спочатку налічує понад 300 голосів, вибувають 3 фракції. Провладну більшість доукомплектовують тими, кого вигнали із меншості. Усі спроби добитися від голови ради, чи-то лідерів коаліції, скільки ж їх, чи жива їх більшість, марні.
Андрій Парубій, депутатський стаж – 12 років: «Направду, у мене немає повноважень рахувати членів коаліції. І я ніколи тим не займався».
І саме це дасть формальний привід новообраному президенту просто під час інавгурації сказати: «Я розпускаю Верховну Раду 8-го скликання».
Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Таємниці Верховної Ради, парламент, президент, «1+1», «ТСН»