GOROD.cn.ua

Деснянський суд виправдав двох посадовців з Укртрансбезпеки

Наприкінці червня 2017-го року відбулося гучне затримання 52-річного начальника Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області Василя Григоровича Петришина та його підлеглого заступника начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті 40-річного Фурника Сергія Олександровича.





Журналістам спікерка Департаменту захисту економіки НПУ Наталія Калиновська тоді повідомила, що зловмисники вимагали та отримали від підприємця 10 тисяч гривень за неперешкоджання здійсненню підприємницької діяльності, пов'язаної з пасажирськими перевезеннями, і не накладення на нього штрафних санкцій за порушення чинного законодавства. "Посадові особи були затримані на гарячому під час одержання грошей на робочому місці. Зараз за місцем роботи, а також за місцями проживання затриманих проводяться обшуки. Також задокументовано ще кілька фактів отримання зловмисниками хабарів", - розповіла Калиновська.



Для наших читачів пояснимо, що Департамент захисту економіки НПУ – це наступник колишнього УБЕЗ. Його було створено в рамках реформи поліції, співробітники повинні виявляти, запобігати та припиняти злочини у сфері економіки і боротися з корупцією та хабарництвом. На думку впливових журналістів «перефарбовані», а точніше за новою модою переатестовані правоохоронці заробляють на простих українцях, так само, як і в старі добрі часи - їх попередники і це наочно показують розслідування, з яких очевидно, що будинки та автівки робітників новоствореного департаменту неможливо купити на отримувану ними зарплату.

До речі, 2017-й рік був досить щедрим на затримання чиновників саме з управлінь Укртрансбезпеки, сталося це одразу в 9 регіонах, включаючи Чернігівський. Так, в Одесі 27 липня оперативники СБУ затримали головного спеціаліста на одній з вулиць міста під час отримання від посередника чергового хабара у розмірі 1,5 тисячі доларів та було розпочато кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. 13 вересня 2017-го у Вінницькій області,у рамках розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, під час отримання чергової суми в розмірі 1,5 тис грн. неправомірної вигоди, викрито тимчасово виконуючого обов’язки начальника Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області та його підлеглого. 28 серпня на хабарі в 6 тисяч гривень затримали працівника управління Укртрансбезпеки в Закарпатській області. 21 лютого 2017р Співробітники Служби безпеки України затримали за підозрою в одержанні хабара державного інспектора Управління Укртрансбезпеки у Луганській області. В Запорізькій області затримали Заступника начальника відділу управління «Укртрансбезпеки», Володимира Берсенєва за начебто отримання хабара на суму 800 доларів, мовляв всього чиновник вимагав одну тисячу доларів за оформлення документів для видачі ліцензії на здійснення пасажирських перевезень.  Після вироку від 03.10.2017 року Жовтневого районного суду міста Запоріжжя по кримінальному провадженню №1-кп/331/495/2017 заступник начальника відділу контролю за безпекою на транспорті Запорізького управління Берсеньов В.С. не був звільнений, а ось начальника ДСБТ в Запорізький області було звільнено майже одразу.

Більшість цих проваджень було розпочато за ч.3 ст.368. Для людини, на яку завели справу по такій статті, якщо її вина буде доведена в суді, все може закінчитися дуже і дуже сумно, адже покарання за діяння, яку передбачає ч.3 ст.368 досить жорстоке. Це, по перше, від 5 до 10 років ув’язнення по-друге - конфіскація майна. Причому правила умовно-достроково звільнення по цій статті не діють, відсидіти потрібно буде від дзвінка до дзвінка. Квартиру, машину, якщо вони записані на обвинуваченого, чи він володіє їх частиною швиденько арештують і пустять з молотка. Не передбачає ця частина статті і так званого умовного строку - звільнення від відбування покарання з іспитовим строком. Не діє тут ст.69 КК України – тобто не можна застосувати термін нижче нижчої межі.

При цьому сама частина 3-я статті 368 не завжди передбачає, що службова особа отримала якусь захмарну суму хабара, достатньо буде ознак змови – наприклад, начальника зі своїм підлеглим, вчинити злочин повторно, тобто, якщо будуть задокументовані хоча б 2 факти отримання грошей нехай і на 500 гривень, а також важливим фактором є те, аби службова особа займала відповідальне становище. Службовими особами, які займають відповідальне становище є: судді, прокурори і слідчі та інші.

Тим не менш існують менш болісні варіанти виходу з ситуації. Це перекваліфікація з ч.3 на ч.1 ст.368, що й робиться в 75% справ, як повідомив нам один з фігурантів по справі 750/10362/17 Сергій Фурник. Згадаємо скандал, який зчинився навколо справи прокурора Сергія Фурсія та судді Деснянського районного суду Андрія Сапона. Тоді прокурор пішов на співробітництво зі слідством, й отримав перекваліфікацію на ч.1, і відповідно відбувся штрафом, який практично дорівнював сумі частині хабара (що становила 1 тисячу доларів) по курсу. Погодьтеся, що різниця між штрафом від 17 до 25.5 тис. гривень і мінімум 5-ма роками в’язниці з конфіскацією – колосальна.

Але, як повідомили нам Сергій Фурник та Василь Петришин перед початком судового засідання , що пройшло 3-го червня їм такого варіанту слідство не запропонувало. Хоча доказова база була досить сумнівна, а сума так званого хабара не відповідала тому покаранню, яке мали понести обоє в майбутньому, враховуючи ще й те, що обидва раніше не судимі, а в Сергія в родині підростає маленька дитина.

В лютому 2019-го року Генпрокурор Юрій Луценко похизувався пресі, що за 2017-2018 роки разом із ДБР, СБУ, Нацполіцією і ДФС на корупційних діяння було затримано 5 471 особу. Із них - 2765 держслужбовців категорії Б було засуджено. При цьому було повідомлено, що за останні 3 роки немає ні одного вироку особам категорії А (категорія "А" - вищий корпус державної служби). В результаті конфіскації та спец конфіскації, які передбачають санкції статей за корупційні злочини було повернуто державі 44 млрд. гривень.

На прикладі справи Петришина-Фурніка спробуємо розібратися, як в казну потрапляють мільярди з коштів хабарників, та як вибирає своїх «жертв» система, аби очистити суспільство від корупції.

Виявилося, що вся справа базується на показаннях одного єдиного свідка – підприємниці з Прилук. Жінку 1984 року народження звуть Лещенко Інна Миколаївна. Інна Миколаївна є директором одразу трьох прилукських підприємств, що займаються торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами: ТОВ «Евеліна Інвест», ТОВ «ПРОМЕТЕЙ-ГАЗ» та ТОВ "ПРОМЕТЕЙ-ГАЗ 1" (створене 22.03.2017, основний КВЕД - вантажний автомобільний транспорт). За версію слідства жінка мала серйозні наміри зайнятися бізнесом таксі у рідному місті, для чого вирішила оформити відповідну ліцензію. Щоб її отримати потрібно сплатити суму одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на червень 2017-го - 1684 грн.) оформлюється через Київ, шляхом написання заяви. Ліцензія діє безстроково, її необов’язково мати кожному водію в таксофірмі, достатньо, щоб ФОП, або ТОВ оформив документ на себе, а з таксистами можна укласти трудові договори, що вартує значно дешевше ніж оформлювати їх на роботу, як водіїв на узгоджений графік, адже нерідко для водіїв праця в таксі не основне місце роботи і вони воліють надавати послуги час від часу. Ліцензія оформлюється досить швидко до 10 робочих днів, документи для її оформлення теж потрібні самі елементарні, в інтернеті є безліч посилань, де роз’яснюється, як оформити таку ліцензію. Якщо вам самим зробити це важко, або немає часу юристи візьмуть з вас за це 1500-2500 гривень. Перевезення пасажирів на таксі без такої ліцензії карається штрафами від 17 до 34 000 гривень.

Згідно КВЕДів підприємств, де пані Інна значиться директоркою відсутні відомості про надання послуг таксі. Але, щоб створити видимість того, що в Прилуках з’явилось нове таксі долучають судимого місцевого наркомана 1994 р.н. Книша Артура Юрійовича (засуджений Прилуцьким міськрайонним судом  в травні 2015 року на 3 роки умовно за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) та газету оголошень АІР. В газеті невідома особа строком на 1 місяць замовляє вихід оголошень з текстом «В нашому місті з’явилось таксі NEW» та номер телефону 050-558-06-64. Перше оголошення виходить 14 червня, і вже 15-го пан Книш визиває по номеру таксі. В цей же день він пише заяву на ім’я керівництва начальника Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області (в нашому випадку Петришина), що таксі приїхало не обладнане таксометром та «шашечками», а водій вказав, начебто відповідальна особа якась Інна Миколаївна. Книш попросив розібратися з цим випадком, вказав номери двох автівок марки ДЕУ та білої «копійки». Номер телефону таксі, після того, як затримали Фурника й Петришина перестав діяти.

Протягом 2017-го року це була перша і єдина заява-скарга з приводу таксі в Прилуках до Управління.

Таким чином у слідства, яке таємно і безрезультатно слідкувало за майбутніми хабарниками майже півроку (починаючи з 24.01.2017) – отримало «серйозне» документальне підтвердження від постраждалого від незаконного новоствореного таксі в Прилуках.

Як розповідають Петришин та Фурник слідчі слухали їхні особисті телефони та поставили камеру в службовому кабінеті, яка, як вони розцінили, після того, як передивлялися відео з матеріалів НСРД (негласних слідчих розшукових дій) знаходилися в електророзетці де висів настінний календар. За дорученням старшого слідчого СУ ГУНП в Чернігівській області Ольги Вадимівни Ященко відповідні ухвали на прослуховування виносив слідчий суддя Чернігівського апеляційного суду Юрій Короїд. Кожні два місяці строк дії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення НСРД потрібно продовжувати, але без вагомих причин на третій раз ні один нормальний суддя цей термін вже не подовжить. Проведення НСРД призначається, тільки якщо особа підозрюється в тяжкому злочині, і процедура їх проведення є досить вартісною в порівнянні з класичними слідчими діями.



На фото старший слідчий по справі Ольга Ященко

Тож, коли став спливати строк другого подовження, в клопотанні замість розмитих формулювань, про те, що начебто Фурник та Петришин теоретично можуть брати хабарі про що свідчать повідомлення анонімних осіб, з’явилася вже реальна особа – Інна Лещенко, яка спочатку у квітні зустрілася з Сергієм Фурником, щоб вияснити як оформлювати ліцензію, а на початку червня її оснастили грошовими коштами в сумі 3000 гривень, та камерою прикріпленою на сумочку.

Згідно обвинувального акту, який складала прокурор прокуратури Чернігівського області Тетяна Іванівна Наливайко, Інна Лещенко заходила до Управління спитати за процедуру оформлення ліцензії у середині квітня 2017-го. В ході зустрічі з Сергієм Фурніком, їй було повідомлено, що можна займатися таксуванням без отримання ліцензії, а за це вона має сплачувати щомісяця 3000 гривень. А 25.04.2017 було розпочате кримінальне провадження за номером №12017270000000337.

В цьому ж документі вказано, що 7 червня Інна принесла 3000 гривень до Управління, що знаходиться по вул.Пятницька, 39, і їх в подальшому Фурник розділив з начальником в його кабінеті.
На підтвердження цього в справі є Протокол про результати проведення НСРД від 29.06.2017. Який містить коротеньку розшифровку розмови Фурніка та Петришина. Щоправда, якщо звірятися з цієї розшифровкою, то кошти Інна принесла наперед за 2 місяці, тобто по 1500 за місяць…



Але далі в обвинувальному акті прокурор пише, що 23.06.2017 Фурник знову зустрівся з Лещенко, і вона принесла ще 6000. Тобто жінка, так і не зареєструвавши наміри про те, що буде надавати послуги з таксі і заплативши за неперевірку її машин начебто за 2 місяці наперед, знову принесла гроші. Ці шість тисяч жінка принесла за тиждень до того, як мав спливати третій термін НСРД (03.07.2017).

Як повідомили нашому кореспонденту фігуранти по справі нове таксі в Прилуках так і не з’явилось. А номер мобільного з оголошення в газеті – був відключений. Редактор газети сказав, що не зберіг контакти особи, яка давала це оголошення, коли до нього звернувся Фурник, також він вияснив, що всі наявні фірми таксі «Сокіл», «Ямщик», «Вояж», «777» та інші в Прилуках працюють понад 10 років, ще з початку 2000-х і ніхто з них не чув про появу нового конкурента.

Щодо розподілу 6000 гривень, то прокурор зазначила, що Фурник, діючи за попередньою змовою з Петришиним, планував частину з них передати начальнику, але до того, як їх передати був затриманий.
Тобто ось вам і повторність, ось вам і змова, що на думку цілої когорти правоохоронців підпадає під ч.3 ст. 368. Слідчих по справі було задіяно 7 чоловік, не рахуючи оперативників, прокурорів – 6, серед яких окрім Тетяни Наливайко: Сергій Залозний, Юрій Домашенко, Роман Єременко, Андрій Авраменко та Віталій Бережняк.

До речі саме Тетяна Наливайко наполягала в апеляції, щоб Фурнику та Петришину збільшили суми застави з 33 680 грн. (20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) до 134 720 грн. (80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), аби ці серйозні хабарники до того часу, як справа буде передана в суд знаходилися не вдома, а в переповненому чернігівському СІЗО.

Розгляд справи в суді

Наш кореспондент побував на останньому засіданні по справі 751/3794/17, яке пройшло 3 червня, а вже 4-го числа зранку суддя Руслан Григор’єв виніс виправдувальний вирок у зв’язку з недоведеністю прокуратурою вчинення кримінального правопорушення. Справа розглядалась з кінця жовтня 2017-го, тобто майже півтора року.



На фото чернігівськи адвокати Михайло Завгородній та Микола Росомаха

Захисником Василя Петришина був Михайло Завгородній, Сергія Фурника – Микола Росомаха. Завгородній відомий нашим читачам тим, що захищав депутата облради Артура Зіновєва за підозрою у вимаганні хабара на суму 10 тисяч гривень, та директора департаменту житлово-комунального господарства облдержадміністрації Юрія Євтушенко, якого СБУ разом з податковою поліцією зупинили у Києві, а з його автомобіля вилучили 40 тисяч доларів.

Росомаха - також помітна в місцевій юридичній спільноті фігура, зокрема відомий тим, що 16.03.2017 ВСУ в своєму висновку, викладеному у постанові №5-364 по справі № 751/7557/15-к, яку вів Росомаха та його колега Дворніченко, висловився з приводу проблематики проведення оперативно-розшукових дій до внесення відомостей до ЄРДР та відкриття УСІХ матеріалів провадження в порядку ст. 290 КПК України. Вказавши, що таке невідкриття, в порядку визначеному ст. 290 КПК України (відкриття матеріалів іншій стороні), дає усі підстави судам вважати докази, здобуті із порушенням вимог КПК неналежними (ст. 86 КПК України - допустимість доказу). За версією ресурсу Протокол  рішення ВСУ по справі № 751/7557/15-к з приводу НСРД посіло перше місце з 10-ти видатних судових актів 2017 року у галузі кримінально-процесуального права.

Поспілкувавшись з обвинуваченими та їх захисниками (прокурори зазвичай ніколи не дають коментарі і їх позицію ми дізнаємося з обвинувального акту та самих судових засідань) перед судовим засіданням ми довідались, що головний свідок по справі Інна Лещенко не з’явилася на виклик до суду 6 разів. З цього приводу між прокурором та суддею в подальшому виникла суперечка, Руслан Григор’єв сказав, що мабуть вже встановлено рекорд України по кількості викликів свідка до суду, який вперто до нього не приходить. Інна кожного разу мотивувала свою відмову приїхати до Чернігова по різному, то дитину нема кому в школу відвести, то вона збирається за кордон, то хворіє, то її взагалі нема вдома. На сьомий раз прокурору у виклику свідка було відмовлено.



Нашому кореспонденту в телефонному режимі Лещенко спочатку повідомила, що взагалі не пам’ятає, як давала гроші Петришину та Фурнику і хто це такі взагалі, але коли ми сказали, що були на суді і спитали, чи розуміє вона той факт, що через її дії та заяву двоє людей ледь не опинилися за гратами, сказала що не має часу і змоги балакати та кинула слухавку.

З таким свідком, звичайно, що справа розвалювалася, та й як сказали обвинувачені, Лещенко теж не від хорошого життя пішла на співробітництво зі слідством. Якщо наркоман Книш був винен «вовкам» в погонах за умовний термін і відробив, як зміг (хлопцю світило 4 роки тюрми за продаж пакетику працівнику поліції з амфетаміном за 100 гривень в ході контрольної закупки), то Інну в 2016-му році Управління захисту економіки намагалися притягнути до адмінвідповідальності за реалізацію скрапленого газу без документів дозвільного характеру (ст.164 КУоАП), але за те, що вона не буде платити два значні штрафі, та справа не буде розглянута в суді – запропонували попрацювати на благо країни. Але одна справа попрацювати на етапі слідства, а зовсім інша свідчити про це на суді, результатом чого може стати реальний строк людям, які тобі нічого поганого не зробили. Чи то Інна виявилася совісною, чи то вирішила свої справи з правоохоронцями якось по іншому, але факт є факт, вона не тільки не захотіла прибути в суд, але й обговорювати це з журналістом.



До речі з міченими грошиками теж вийшло непорозуміння. По-перше, одна з понятих, заявила на суді, що купюри були не такого номіналу, як коли вони була понятою. При цьому слідчий потім сам собі виніс постанову «Про уточнення номіналу купюр», що теж ніякими чинними нормами КПК не передбачено. По-друге, згідно протоколів гроші спочатку вилучили у підозрюваних, а тільки потім помітили спеціальною фарбою – що є грубим процесуальним порушенням, різниця між цими процесуальними діями склала 2 години. Самі гроші для проведення операції по наданню хабара належали Інні Лещенко, що також є недопустимим з юридичної точки зору і суперечить інструкції з проведення НСРД (кошти повинні надаватися з відповідних рахунків УБЕЗу, або інших органів, щоб їх можна було відслідкувати).


Михайло Завгородній:
- Вони (працівники Департаменту захисту економіки НПУ) взяли цю пані Інну на гачок, після того, як вона отримала декілька великих штрафів. Але є такий нюанс, що якщо спливає тримісячний термін, а за цей час справа не була розглянута в суді – штрафи скасовуються. «Затягування» не було безкоштовним, вона стала їм винна. Ми робили відповідні запити з цього приводу, якщо не помиляюсь, «помилка» була в тому, що в протоколі по Інні не була вказана адреса, тому його повернули назад.



На фото Василь Петришин та Сергій Фурник

Сергій Фурник:
- З приводу НСРД. Щоб їх можна було проводити повинна бути тяжка стаття або особливо тяжка і всім намагаються будь-яким способом приліпити ч.3 статті 368-ї. Потім можуть перекваліфікувати на ч.1, тоді порушники відбуваються штрафом на суму в середньому 20 тисяч гривень. В нас була з цього приводу розмова зі слідством, я уявив собі скільки будуть тривати суди, оплата адвокатам, нерви, час і таке інше и був готовий піти на те, щоб визнати свою вину. Але слідчий сказав, що ця справа на особливому контролі в прокуратурі Області і ні про яку перекваліфікацію мови бути не може, вони мають залізні докази. Їм потрібен був насамперед Петришин, але щоб була саме частина 3-я – потрібна змова, і вони обрали для цього мене.

- Про те, як передавалися 3000 гривень взагалі не описано ніде в справі, вказано тільки, що начебто вона мені гроші передала.

- Видачею ліцензій ми раніше займалися, але після постанови Кабміну від 2015-го року - ні, але УБЕЗ цього мабуть не знали, що направили її до нас. Коли вона запитала я просто вказав їй назву сайту Укртрансбезпеки, де описано, які документи потрібно подавати для видачі ліцензії на таксі.

- Це все закрутилося, аби прибрати з областей незручних людей. На той період Укртрансбезпекою керував, та й зараз є керівником такий собі Михайло Ноняк. Колишній сотник майдану, це людина Парубія. В Ноняка немає досвіду роботи на держслужбі, він раніше невідомо чим займався, був викладачем гопаку в селі на Західній Україні, очолював якусь громадську організацію, а після участі на Майдані його кар’єра стрімко злетіла, став заміністра колишнього Міністерства доходів і зборів. 27 січня 2016 року Ноняк Михайло був призначений заступником голови Державної служби України з безпеки на транспорті, а з 20 квітня став її головою, третім за 1,5 року існування структури.



Михайло Ноняк за часів Майдану наглядав за Межигір'ям



Михайлов Ноняк поряд з Андрієм Парубієм (Голова Верховної Ради України)

- Ноняк постійно робив зауваження Петришину на нарадах, що наша область не виконує план по штрафам. Хоча, враховуючи той факт, що в нас немає портів, як в Одесі, або такого потоку транспорту, як в Харкові, Києві та Дніпрі ми стабільно займали 8-12 місце серед усіх областей.

- Зараз замість Петришина працює Шевченко Юрій Павлович.

- В мене вдома проводився обшук, дружина була в шоці, шукали навіть в шухлядах зі спідньою білизною. А вона якраз зняла з банкомату 1000 гривень, бо наступного дня було свято Конституції і ми мали зустрітися з друзями, так і ці гроші забрали, розказує Сергій. Забрали комп’ютери, телефони і до цього часу не повернули.

- Я встиг три дні побути в СІЗО поки по родичах та друзях збирали кошти для застави, Петришин – 1 день. Зі мною в одній камері був італієць на ім’я Дональдо Нікосія, про затримання якого свого часу повідомляли Генпрокурор Луценко, його потім екстрадували в Італію. Йому кожного дня приносили сир пармезан, робив салати з тунцем і весь час пив каву.

Адвокат Михайло Завгородній:

- Щоб надати справі ще більшої значущості прокуратура скинула в неї результати НСРД, отримані ще до початку провадження, тобто до 25.04.2017. В даній справі фактично всі докази – недопустимі, і на мою думку суддя уважно дослухався до наших аргументів і помічав собі, які були допущені процесуальні порушення.

- Щодо справ по хабарництву, то скажу вам, що зараз ми з моїм колегою ведемо справу Олексія Тихоненка керівника структурного підрозділу держпідприємства «Остерський військовий лісгосп», що слухається в ВСУ, по якій ми виявили професійного провокатора – його звуть Кущ Леонід Гаврилович, який з 2004-го року їздить по всій області і намагається давати хабарі тим службовим особами, на яких йому вказують правоохоронні органи. Наприклад, він давав хабар сільському голові Нової Басані, останній не дозволив відомому аграрію та бізнесмену Леоніду Яковишину забрати під своє крило землі Бобровиці. Тихоненка Кущ спровокував на хабар. Суддя дав 5 років.

- Враховуючи особливість статті 368-ї в нас може бути по цій справі три варіанти: ув’язнення, перекваліфікація суддею ч.3-ї на 1-шу і виправдувальний. Я щиро сподіваюся на виправдувальний!

Василь Петришин:
- Мене знімали цілих 6 місяців, порушували мої конституційні права, а коли не вдалося довести, що я регулярно беру хабарі знайшли цю жінку і приписали, що Фурник в майбутньому планував передати мені кошти від неї. Обшукували моє помешкання, вилучили 1000 гривень, мій ноутбук, дружини системний блок, який нещодавно купили і навіть не встигли розпакувати, мотивуючи це тим, що на комп’ютерах можу зберігати інформацію, що стосується Інни Лещенко. Всі ці речі мені досі не повернули.

Адвокат Микола Росомаха звернув увагу судді на те, що під час обшуку в службовому кабінеті Петришина було вилучено саме заяву Книша і ніяких інших документів. Книш, враховуючи його судимість при цьому є фактично підконтрольним елементом працівників поліції. В подальшому з цього приводу заяв не писав. Тож саме ця заява була направлена на те, щоб прискорити процес затримання. Обшук кабінету, відео якого було досліджено в суді - не відповідає протоколу, відео зйомка розпочалась на 1 годину раніше (о 12.15, за документами о 13.20) ніж це записано в документах, особам не були роз’яснені їх права не свідчити проти себе. До початку обшуку о 12.40 було проведено освідування зі змивами з рук, хоча жодного протоколу про затримання ще не було складено і захисники не були викликані. В 12.50 дозволили подзвонити родичам.



Адвокат Михайло Завгородній
в процесі дебатів зазначив, що прокурор в своїй промові фактично процитував обвинувальний акт, стосовно його підзахисного і не навів ніяких доказів, які б могли свідчити про те, що Фурник саме передав, а не планував передати Петришину частину з 6000 гривень. Також він вказав на процесуальні недоліки слідства: оперативники проводили обшук замість слідчого, копія протоколу обшуку була вручена замість Петришина бухгалтеру, обох незаконно утримували 7 годин допоки чекали слідчу Ольгу Ященко (вказано, що затримання пройшло о 19.13), не були вказані параметри пристроїв якими велась оперативна зйомка і таке інше.



В своєму останньому слові обвинувачені вину не визнали, Сергій Фурник назвав заходи правоохоронних органів – провокацією.



У своїй промові, яка фактично була дублікатом тексту обвинувального прокурор запросив 7 років позбавлення волі для кожного.







Висновки

Боротьба з корупцією - чи не найголовніша вимога міжнародних партнерів України. Саме потреба в цій боротьбі фактично стала каталізатором Революції гідності, або Євромайдану. Певні досягнення країна в цьому напрямку здобула...

В той же час є такий відомий вислів: "Мета - виправдовує засоби", під яким мається на увазі, що головне отримати результат. Красиву статистику з притягнення хабарників до відповідальності, щоб одні відсиділи, а інші начувалися. І яка різниця пересічному українцю, яким шляхом людина врешті решт дійшла до тюрми, позбулася репутації, кар’єри, майна?
ЗМІ видають картинку "хабарник обличчям на асфальті", слідчі йдуть на підвищення, на посади тих, хто впіймався ставлять зручних людей, є робота суддям, прокурорам, експертам, журналістам і звичайно ж співробітникам установ виконання покарань.

Та тільки чи змінилося життя на краще, після того, як за минулі 2 роки за грати потрапили більше ніж 2500 хабарників по країні? Може зріс рівень життя, чи в деклараціях чиновників категорії А перестали з’являтися мільйонні виграші в лотерею, вілли-подарунки від тещ, та автівки по ціні 10 квартир в обласному центрі? А може слідство та правосуддя і працює вибірково, раз тільки посадовці нижчої ланки – сільські голови та начальники управлінь опиняються на лаві підсудних?

На нашу думку розкрутити на прийняття пропозиції грошової винагороди можна будь-яку людину при певних обставинах , тим більше таку, яка на державній посаді отримує щомісячно 5-10 тисяч гривень. Це тільки питання часу, настійливості слідчих органів, розміру суми та життєвих обставин.

І хіба чесно підбурювати людину на те, щоб вона взяла гроші без отримання скарг від реальних постраждалих? В українському законодавстві з цього приводу існує ст. 370 «Провокація підкупу» Кримінального кодексу. Практика ЄСПЛ на прикладі рішення від 5 лютого 2008 року у справі «Раманаускас проти Литви» (Ramanauskas v. Lithuania) говорить про те, що Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод не заборонено використовувати на стадії попереднього розслідування такі джерела, як анонімні інформатори. Однак, по-перше, має бути встановлена чітка та прозора процедура надання дозволу на застосування негласних оперативно-розшукових заходів, їх здійснення та контролю за цими діями. По-друге, недопустимими є докази, отримані внаслідок підбурювання з боку поліції. Останнє має місце, коли правоохоронці або особи, які діють за їхніми вказівками, не обмежуються пасивним розслідуванням, а «впливають на суб’єкта, схиляючи його до вчинення злочину, який в іншому випадку не був би вчинений».

Також в рішенні у справі «Раманаускас проти Литви» суд врахував, що в ній немає доказів, які б підтверджували вчинення заявником злочинів раніше, зокрема пов’язаних з корупцією. Натомість правоохоронці «явно схиляли заявника до протиправних дій, хоча, крім чуток, не було об’єктивних доказів для припущення, що заявник займається незаконною діяльністю». Отже, по-третє, мають бути достатні підстави вважати, що особа, щодо якої здійснюються негласні слідчі дії, може вчинити злочин. Суд дійшов висновку, що дії поліцейських вийшли за межі пасивного розслідування. При цьому відзначається: саме прокуратура мала довести, що підбурення не було, а національні суди не взяли це до уваги.

В рішенні від 30.10.2014 року у справі «Носко и Нефедов проти Росії» ЄСПЛ також вказав, що внутрішнє законодавство країни має передбачати чітку і передбачувану процедуру для санкціонування негласних заходів. І на сторону обвинувачення покладається тягар доведення відсутності підбурювання. При цьому, межі судової перевірки повинні включати мотиви прийняття рішення про негласний захід.

У рішенні від 2 грудня 2015 року у справі «Таранекс проти Латвії» (Taraneks v. Latvia) Страсбурзький суд також зазначає, що перший крок національних судів - з'ясувати, чи було б зазначене правопорушення вчинене без втручання влади. Розслідування правоохоронців має бути «суто пасивним».

Як бачимо, європейська судова практика, яку повинні враховувати національні суди свідчить про те, що методи важливіші за ціль. Ми не виправдовуємо хабарництво ні в якій формі, але хотілося б наголосити, що боротьба з корупцією повинна вестись прозорими і чесними методами, інакше в ній не буде ніякого сенсу.

Окрему подяку просив нас передати судді Григор’єву один із обвинувачених Сергій Фурник, який написав нам у Фейсбук після оголошення рішення: «На той випадок, якщо суддя буде читати вашу статтю, напишіть, будь ласка, що він молодець і не став на бік цієї схеми, яку придумали правоохоронці».

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: хабар, корупція, Укртрансбезпека, Петришин, Фурник, Росомаха, Завгородній, Ященко, Наливайко, Ноняк, Григор’єв, Деснянський суд