Заборгованість споживачів за теплу та гарячу воду не дає змоги теплопостачальникам провести повноцінні ремонти мереж та підготуватися до нового опалювального сезону. Зокрема, за інформацією представниці Чернігівської ТЕЦ, підприємство недоотримало значну суму коштів, які б мали використовуватися на необхідні роботи.
Ірина Штипа, заступниця директора КЕП «Чернігівська ТЕЦ»: «На початок ремонтної кампанії, на 1 квітня 2019 року заборгованість населення перед нашим підприємством складало 95 мільйонів гривень. Саме ці кошти нам були потрібні для реалізації всіх намічених планів і заходів з виконання ремонтних робіт, для виконання робіт з реконструкції обладнання, придбання обладнання, виконання робіт по ремонту мереж. Не виконання цих обов’язкових заходів може призвести до зриву початку нового опалювального сезону».
Крім того, через монетизацію субсидій сума боргів перед підприємством зросла, порівняно з 2018 роком. Бо 23% споживачів, за даними представників підприємства, використали надані державою кошти не на оплату послуг, а витратили їх не за призначенням. Між тим в міжопалювальний період у споживачів є можливість погасити накопичену заборгованість. Оскільки суми рахунків у літку значно нижчі, ніж взимку.
Ірина Штипа, заступниця директора КЕП «Чернігівська ТЕЦ»: «Дуже вдячні і відносимось з повагою до тих споживачів, які сумлінно оплачують рахунки, які надходять від нашого підприємства. Також ми з розумінням відносимось до абонентів, у яких виникли тимчасові труднощі, які звернулись до нашого підприємства і вирішили питання реструктуризацією заборгованості, або написали заяву щодо оплати послуг теплопостачання протягом цілого року, тим самим зменшивши фінансове навантаження на себе».
Але у випадку постійних несплат, ТЕЦ змушена здійснювати непопулярні кроки, аби зменшити цю заборгованість.
Ірина Штипа, заступниця директора КЕП «Чернігівська ТЕЦ»: «В зв’язку з постійним зростанням рівня заборгованості перед нашим підприємством, ми змушені звертатися до спеціалізованих підприємств, які займаються питаннями стягнення заборгованості».
Це крайній крок. Бо попередньо підприємство проводить роботу із споживачами. Зокрема, за правилами роботи з боржниками і на виконання розпорядження міського голови, абонвідділ ТЕЦ надсилає відповідні повідомлення тим, хто системно не платить, розміщує списки боржників в будинках, та застосовує інші заходи.
Ірина Штипа, заступниця директора КЕП «Чернігівська ТЕЦ»: «По-перше, ми письмово інформуємо цих споживачів про наявність заборгованості на перше число. Якщо споживач не реагує, а саме, не сплачує борг, або не укладає договір на реструктуризацію, або не повідомляє про якісь фінансові труднощі, ми змушені звертатися до суду. За результатами звернення до суду відкривається виконавче провадження. А наслідками цих виконавчих проваджень є вже і арешт майна, і внесення інформації до Єдиного державного реєстру боржників. Як наслідок арешту майна, це реалізація майна. А також заборона виїзду за кордон».
Зміни внесені в Закон України «Про виконавче провадження» зараз передбачають, що стягненням боргів можуть займатися і приватні виконавці. ТЕЦ також наразі співпрацює з першою приватною виконавчою службою і справи боржників будуть передаватися тій структурі.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.