Що робити, якщо вас змушують заплатити за послуги, яких ви не замовляли. Скажімо, хтось без вашого відома зробив ремонт у вашій квартирі, тепер вимагає за це гроші.
Так, приватна компанія подала до суду на Чернігівську міську раду, ОДА, міські лікарні №1 та №2. В рамках кількох позовів вона вимагає відшкодувати кошти за гемодіаліз.
Роман Миколаєнко, начальник юридичного відділу Чернігівської міської ради: «Фінансування це фактично ніколи не відбувалося за кошти територіальної громади міста Чернігова. Це завжди були кошти державного бюджету, які отримували у вигляді субвенції».
Ситуація з приватною клінікою «Фрезеніус», яка робить процедуру гемодіалізу сягає корінням у 2009. Далі обласна влада підписала меморандум і знайшла механізм фінансування цих послуг. В один період часу державні цільові кошти на процедуру проходили через міську лікарню №2, яка проводила процедуру державної, а пізніше – публічної закупівлі.
Роман Миколаєнко, начальник юридичного відділу Чернігівської міської ради: «За переговорною процедурою закупала надання послуг гемодіалізу. У зв’язку з тим, що була відсутня конкуренція. Якщо б була конкуренція, то закупка послуг гемодіалізу мала б здійснюватися на відкритих торгах».
Але, починаючи з 2017 року, ситуація змінилася, бо «Фрезеніус» перестав бути єдиною компанією, яка могла надавати таку послугу населенню Чернігова.
Роман Миколаєнко, начальник юридичного відділу Чернігівської міської ради: «Управлінням охорони здоров’я повідомлено ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна», що на даний час існує можливість Чернігівській обласній лікарні надавати ці послуги, тому підстав для проведення переговорних процедур в подальшому не буде. І просили повідомити про це людей, і вжити заходів на перенаправлення їх на лікування до Чернігівської обласної лікарні. «Фрезеніус» цього не зробив, як він вказує. При цьому ні Чернігівська міська рад, ні Чернігівська міська лікарня №2, ні Управління охорони здоров’я не має можливості взагалі проконтролювати, чи дійсно відбувалися там лікування людей, чи надавалися послуги гемодіалізу, і яка їх кількість, і скільки людей. Тобто все це ми знаємо виключно зі слів самого позивача – ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна».
Згідно законодавства, каже очільник юрвідділу, «Фрезеніус» мав повідомити пацієнтам, що більше не може надавати послугу, яку оплачує держава. Адже договору нема.
Роман Миколаєнко, начальник юридичного відділу Чернігівської міської ради: «Якби ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна» діяв із відповідності з діючим законодавством, він сам би мав повідомити пацієнтів, що на даний час замовлення таких послуг немає, пробачте, ми не можемо. Ось, як вказало Управління охорони здоров’я, такі послуги можуть надаватися в Чернігівській обласній лікарні. Але, повторюся, такого зробленого не було. І вони вказують на те, що фактично договірні відносини продовжуються, не дивлячись на відсутність цього договору, який не може бути пролонговано, оскільки він укладений згідно закону України «Про публічні закупівлі», що вони продовжують надавати послуги, і це вина місцевих органів влади, що вони їх не оплачують».
Медики теж називають ситуацію нонсенсом.
Владислав Кухар, генеральний директор КНП «Чернігівська міська лікарня №2»: «Взагалі постає питання, скільки є приватних клінік в місті Чернігові? Якщо завтра вони на власний розсуд пролікують якусь групу пацієнтів і після цього принесуть мені рахунки з вимогою негайно оплатити, то для мене це геть незрозуміла ситуація, тому що ніяких договірних обов’язків не було у нас, не було проведено ніяких процедур по закупівлі. Жодним чином 2-а міська лікарня не має будь-якого відношення до центру «Фрезеніус».
Витрачання бюджетних коштів можливе виключно з дотриманням закону «Про публічні закупівлі», згідно з яким проводиться процедура вибору надавача послуг, обговорюється ціна, кількість процедур і т.д. Тоді заключається договір. І вже далі здійснюється оплата.
Роман Миколаєнко, начальник юридичного відділу Чернігівської міської ради: «В даному випадку фактично позов ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна» повністю нівелюють цей закон, тобто всю систему державних закупівель, яка склалася в державі. Тобто, якщо такі рішення суддів наберуть законної сили і Верховний суд це питання не змінить, або якось не вирішить, або інша судова гілка влади, то фактично можливо буде в державі без дотримання цього закону проводити якісь роботи, а потім виставляти рахунок якомусь органу місцевого самоврядування або органу державної влади, і сказати, що вже ви апріорі без жодних процедур зобов’язані мені заплатити суму, яку замовник не має навіть можливості перевірити, чи дійсно вона така, чи такий обсяг цих послуг».
Сума всіх позовів майже 60 мільйонів гривень. Гемодіаліз оплачує держава. Але у разі, якщо суди приймуть такі рішення, то ці гроші доведеться відшкодувати з коштів міських платників податків, і знімати з усіх статей витрат – ремонти в школах, лікарнях, закупівля медичної апаратури. Серед іншого вони могли піти і на розширення створеного на початку 2019 міського гемодіалізного відділення.
Микола Дендак, завідувач відділенням амбулаторного гемодіалізу ЧМЛ №1: «У нас один зал. При збільшуванні пацієнтів, ми можемо і другий зал відкривати. У нас також відкрився протягом 2020 року новий зал. Він більше для гострих уражень нирок. Також враховуючи пандемію ми беремо і людей, в яких підтверджено ковід інфекція, тоді ми беремо окремий зал в окремий день. Максимально ми можемо прийняти 32 пацієнти. Але, якщо кількість пацієнтів буде збільшуватися, то звичайно ми будемо тільки зростати і зростати».
Пацієнти та пацієнтки, як і медичний персонал, каже, це відділення у міста було давно на часі. Тут створили всі необхідні умови. Коштом міського бюджету закупили сучасне обладнання.
Петро Іванович, пацієнт гемодіалізного відділення: «Я тут відпочиваю. По перше, апарати нові. Я лежу на апараті останнього покоління. Немає слів в мене».
Людмила Степанівна, пацієнтка гемодіалізного відділення: «Вы знаете, условия здесь замечательные. Вы сами увидели, порядок, буквально живут нашими интересами. Это работа безупречная, на мой взгляд, так как мне есть с чем сравнивать».
Позови «Фрезеніуса» стосуються послуг від 2016 до 2018 років. В одній зі справ суд вже виніс рішення. В муніципалітеті його оскаржуватимуть і звернуться до Вищої ради правосуддя та Генпрокуратури, аби там провели перевірку. Адже рішення суду може призвести до зловживання бюджетними коштами в обхід закону «Про публічні закупівлі».
У «Фрезеніус Медикал Кер Україна» повідомили, що за порадою своїх юристів до завершення розгляду позовів від коментарів відмовляються.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: позов, гемодіаліз, ТОВ «Фрезеніус», Роман Миколаєнко, «Дитинець»