Нащадки розстріляних під час Другої світової війни ромів вшанували сьогодні в Чернігові пам’ять жертв нацизму. За словами представника Українського інституту національної пам’яті в області Сергія Бутка, тоді загинуло від 600 тисяч до 1,5 мільйона ромів, 20 тисяч – на території України. Наймасовіші розстріли відбувалися в Чернігівській області - в урочищі Подусівіка в Чернігові. Туди з усього міста зігнали кілька тисяч ромів – і осілих, і кочових, - і розстрілювали у великих ямах. Серед них були предки Івана Дементова.
Іван Дементов, нащадок розстріляних ромів: «Це моя мама, це моя сестра, це я, а це мій старший брат».
На цих світлинах нема його бабусі, дідуся і сімох їхніх дітей. Майже всю родину матері Івана Дементова за два роки до його народження розстріляли.
Олександра Дементова, дружина Івана Дементова: «12 чоловік у родині було, всі загинули».
Сім’я Івана Дементова була кочовою. Родичів по лінії матері розстріляли в Недригайлові Сумської області, батькових знищили в чернігівському урочищі Подусівка.
«Ми жили на Лісковиці, і там вся вулиця Десняка, Холодний яр і Південна - там жили виключно цигани. Оголосили всім циганам: збирайте золото, що у вас, цінності, документи, і всіх ми вас відправляємо в Бессарабію. І так люди й зробили - запрягли своїх коней, позабирали всі свої сім’ї. Так всі й загинули, там їх всіх розстріляли, циганів, навіть ще й підвозили з районів, з нашої області».
Сама ж Олександра Дементова народилася в 49-му. Каже, якби не німецький солдат, її теж могло не бути.
«Моя мама світла, вона українка, а батько темний же. А цей поліцай каже - вона не циганка, ні, і він ні, він угорець. Вже приготували шибениці для них, і ось так німець, виявляється, їх врятував».
Щороку 2 серпня родина збирається разом, аби вшанувати пам’ять розстріляних під час Другої світової війни ромів.
Роман Дементов, нащадок розстріляних ромів: «Той геноцид циган, який пройшов в часи Другої світової війни, і він пройшов не тільки на території Радянського Союзу тогочасного, а пройшов усім світом. І знищення циганського народу за принципом тільки тим, що вони не схожі на інших, їх не можна було змусити працювати. І знищення йшло цілеспрямовано. Не розуміти, забути це ми не можемо, бо це наше життя, ми виросли циганами, нас створили так. І це біль нашого народу. Завдання таких днів – розказати всьому світу, розказати людям про те, що немає непотрібних націй».
«Не будемо говорити, що було лише циганам погано. Тоді було всім погано. Але циган знищували лише за те, що вони цигани».
З дому Дементови їдуть в урочище Подусівка. Тут, біля пам’ятника загиблим ромам, - мітинг-реквієм.
Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року 3 тис. ромів за ніч було спалено в Аушвіці. І тому ця дата якраз і відзначається як відлік. Загалом нацистський режим, який за етнічною ознакою знищив якраз євреїв і ромів, в Європі знищив від 600 тис. до 1,5 млн ромів».
20 тисяч з них – на території України, каже Сергій Бутко. Четверта частина – саме в Чернігівській області.
«Тут, на Чернігівщині, говорячи нацистською мовою, як у документах вони пишуть, якраз ромське питання було остаточно вирішене, тобто практично всі вони були знищені. З п’яти тисяч ромів більшість були розстріляні саме тут».
Тему геноциду ромів ґрунтовно почали вивчати останніми роками, каже доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» Сергій Токарєв. Нині історики досліджують їх особисті справи у архівах СБУ.
«Нам вдалося виявити місця масових арештів представників ромського народу та їх розстрілів».
Анатолій Лях, студент-історик: «Хочемо в майбутньому створити експозицію, де буде представлена карта місць розстрілів ромів, і в майбутньому, може, й книгу видамо».
Аліна Ревенко, студентка-історик: «Не потрібно говорити, що чиясь історія менш важлива. Тому що насправді вони такі самі люди, як ми, і так само вони заслуговують того, щоб ми досліджували їх історію і відкривали якісь таємниці, які до сих пір залишаються невідкритими».
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Подусівка, розстріли, роми, Друга світова, UA: Чернігів