GOROD.cn.ua

Чернігівщина incognita

Чернігівщина incognita First Previous Next Last

Сторінки кам'яного літопису

ЄВРЕЙСЬКІ ПАМ'ЯТКИ ЧЕРНІГОВА: ЕКСКУРС В ІСТОРІЮ

Чернігівська єврейська община має багатовікову історію. Євреї в Чернігові з'явилися за часів Київської Русі. Єврейська община існувала в першій половині XVII ст.
       Розселення євреїв на території Чернігівської губернії почалося з кінця XVIII століття. У XIX столітті спостерігається постійне зростання їх чисельності.
       
       За даними 1838 р. в Чернігові проживало 3000 євреїв, а всього по губернії - 18696. В 1859 р. в губернії - 36539 о., а в Чернігові в кінці XIX століття (1897р.) - із 27716 жителів - 8780 євреїв.
       Єврейське населення Чернігова зробило значний внесок в розвиток міста кінця XIX - початку XX століть.
       В цьому будинку по вулиці Комсомольській у грудні 1922 року відкрилась слюсарсько-ковальська школа "Юний пролетарій". Ініціатором її створення був Джойнт (Міжнародна організація допомоги євреям).
       В першому наборі було 52 єврейські хлопчики 1908 - 1913 років народження. У 1932 році перетворена у ФЗУ.
       
       По вулиці Горького будинок 3. Гозенпуда XIX століття. Купець З.Гозенпуд - власник млина на Стрижні та магазинів з продажу хутра. На початку XX століття виїхав до Америки. Перед від'їздом подарував свій будинок Чернігівському дворянському зібранню для розміщення притулку для дітей-сиріт та для дітей з малозабезпечених сімей.
       Наприкінці XIX - початку XX століть у Чернігові було 6 синагог та молитовних будинків. Вони знаходилися на Лісковиці (80-ті рр. XIX ст.) та і по вулицях: Шосейній (1866р.), Миколаївській (1860 р.), П'ятницькій (1842-1862 рр.).
       Збереглося два будинки синагог. ІБудинок хоральної синагоги по і вулиці Родимцева, 4 збудовано 1876 року після пожежі в хоральній синагозі по вулиці Богоявленській.
       
       Наприкінці 30-х будинок передали Палацу піонерів (з 1938 року упродовж двадцяти років драмгуртком у ньому керував М.І.Ліденталь, учень якого Євген Ковтуновський в 1989 р. організував самодіяльний єврейський театр "Менчн" - "Люди"). У 1988 році будинок переданий Чернігівському театру для дітей та молоді.
       Інший будинок синагоги зберігся на Лісковиці, тепер це приміщення належить школі № 4.
       
       Навпроти колишнього будинку Маркельса розташований так званий "будинок Левитської". Наприкінці XIX - початку XX століть тут жив відомий громадський діяч та лікар Аркадій Маркович Утевський, друг та лікар сім'ї Коцюбинських, відомий серед громадськості міста своїми лекціями з історії.
       У 20-і роки XX століття тут розміщувалося фотоательє сина Утевського.
       
       Будинок належав у 80-х роках XIX століття гласному Чернігівської думи, члену міської управи, провізору Ісааку Маркельсу, який був власником найбільшої аптеки у Чернігові (знаходилася по вулиці Богоявленській - тепер вулиці Шевченка).
       Походив він з бідної єврейської родини. Батько, Калман Маркельс, в середині XIX століття виграв неймовірну кількість грошей за державною позикою - 200 000 крб. Завдяки цьому Ісаак мав змогу закінчити спочатку Чернігівську чоловічу гімназію, потім медичний факультет Київського університету святого Володимира. Мав свою власну аптечну справу і став одним з найвідоміших та найбагатших людей Чернігова.
       Тепер в цьому будинку розміщується міська санепідемстанція. Будинок кінця XIX - початку XX століть по вулиці Молодчого належав присяжному повіреному Олександру Мироновичу Сацу. Його син Ілля (1875-1913) - відомий театральний композитор. Із 1906 по 1912 роки він очолював художню частину МХАТа.
       
       Молодша дочка - Наталія - створила у Москві першу дитячу оперу, перший дитячий музичний театр, у 80-х роках XX століття - президент Міжнародної асоціації дитячих музичних творів.
       Зведена сетра Іллі - Наталія Луначарська-Розенель була актрисою німого кіно, багато років працювала в Малому театрі у Москві.
       В будинку Саца у 1924 році було розміщено притулок для розумово відсталих дітей, пізніше - військовий комісаріат, тепер - Облтештокомуненерго.
       
       Традиційними районами заселення євреїв в Чернігові у другій половині XIX - початку XX століття були Лісковиця, район вулиці Воскресенської.
       Вулиця Воскресенська в 20-х роках була названа на честь героя революції Мусія Мурінсона. На цій вулиці збереглося декілька будинків, пов'язаних з єврейською історією.
       
       Будинок під № 23 збудував сто років тому Соломон Мурінсон для своєї сім'ї. Свого часу цей будинок відвідували майбутні відомі революційні діячі Коцюбинський, В.Примаков та інші.
       В будинку №7 до 1937року жив Борис Миронович Рівкін, генерал-майор авіації, Герой Радянського Союзу. До війни вважався кращим авіамоделістом Чернігова, у 40-х роках - один з кращих льотчиків Радянського Союзу.
       
       В Чернігові відомі декілька місць, пов'язаних з трагедією Холокосту. Масове знищення євреїв здійснювалося на єврейському кладовищі, в урочищах Рашевщина, Березовий Рів.
       18 листопада 1941року в урочищі Березовий Рів фашистами було розстріляно близько 1500 людей, серед них близько 800 євреїв.
       Всього восени 1941 року на Чернігівщині було знищено близько 11000 євреїв.
       
       Валентина Кузнецова, Вікторія Мудрицька