Сто років тому Чернігів являв собою невеличке провінційне місто, яке, до речі, мало статут центра величезного регіону. Його площа складала тоді близько 550 десятин, а кількість мешканців трохи перевищувала 32 тисячі. За інформацію виконуючого обов'язків губернатора, склад населення був таким: дворян - 3522, духовенства - 309, купців та спадкоємних громадян - 2096, міщан - 19987, селян - 4824. Цікаво, що у графі "цехові" не позначено жодної людини, а ось так званих "прочих" налічувалося аж 2060 осіб.
У той час у Чернігові налічувалось 500 лавок та магазинів, більшість з яких розміщувалася у приміщеннях, що мали опалювання. Свої послуги городянам та приїжджим у столицю губернії надавали дев'ять крамниць, де продавали чоботи, та шість, де можна було купити інше взуття. У 10 магазинах покупцям пропонували одяг, у п'яти - меблі, а ще у п'яти - годинники.
У 10 торгових підприємствах можна було придбати чемодани та інші вироби зі шкіри, у шести - чай, у 13 - фрукти та у 60 - хліб. У місті було 14 державних лавок, де продавали спиртні напої. До того ж, великий вибір вітчизняного та імпортного вина був у багатьох продуктових магазинах. Існувала розвинута готельна мережа, діяли медичні заклади та міський транспорт.
Промислових підприємств було небагато - всього 24, на яких працювало 320 робітників. Проте у місті існувало чимало учбових закладів - аж 38, де навчалися 5432 особи. У губернському центрі діяло чотири банки, два театри, один кінотеатр та три музеї. Не було проблем і з періодичною пресою. Транспортне сполучення з Києвом здійснювалося по Десні пароплавами та по шосе на диліжансах. Протипожежну безпеку забезпечували державні та добровільні пожежні команди, а громадський порядок - усього близько 50-ти співробітників поліції.
В. РУДЕНОК