GOROD.cn.ua

Старый Чернигов - сборник статей

Старый Чернигов - сборник статей First Previous Next Last

З ІСТОРІЇ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ФОТОГРАФІЇ Салон Гольдфайна
     Історія фотографії почалася ще наприкінці 15 століття, коли були здійснені перші спроби за допомогою так званої хамери-обскури переносити зображення об'єкта на площину задля її наступного малювання. Проте часом народження фотографи, у сучасному її розумінні, прийнято вважати 1839 рік, бо саме тоді французький художник Луї-Жак Дагер винайшов спосіб одержання зображень на срібних пластинах та їхнє закріплення. Після цього, завдяки наполегливій праці багатьох ентузіастів, фотографія почала швидко розповсюджуватися по всьому світу. Не встигло пройти і півстоліття як перші фотографічні ательє з'явились і у Чернігові.
     На жаль, історія чернігівської фотографічної справи ніколи не була предметом вивчення, і нам небагато відомо як про фотохудожників тих давніх часів, так і про їхнє творче надбання. І все ж таки, не дивлячись на це, спробуємо зазирнути у "дитячі та юнацькі" роки цього своєрідного виду образотворчого мистецтва на теренах нашого рідного міста.
     Можна припустити, що перші фотографи почали працювати в Чернігові ще у середині 60-х років 19 століття. Одним з них був Р.Чарнецький, чия майстерня знаходилася на вулиці Борисоглібській (сучасна Серьожникова) між Преображенською та Миколаївською. Коли було створене фотографічне ательє Чарнецького точно не відомо, але безперечно, що це сталося не пізніше 1884 року. Саме цим часом датовані відомі мені фотознімки цього майстра. На користь того, що Чарнецький був талановитим і відомим далеко за межами Чернігова фотохудожником, говорить те, що його призначили фотографом Імператорського Московського Археологічного товариства і тричі нагороджували за надані на виставки фотороботи. Після смерті Чарнецького, ательє перейшло до його сина, але той не цікавився фотографією і не став продовжувати батьківську справу. Таким чином, десь після 1912 року один з старіших чернігівських фотографічних салонів перестав існувати.
     Приблизно у той же час діяло у Чернігові фотоательє Йожефа Марра. Розміщувалося воно десь на вул. Гончій (сучасна Горького). За спогадами сучасників, це був дуже солідний фотографічний заклад. Про що свідчать зроблені у ньому фотопортрети. Достовірної інформації стосовно того коли було створене фотоательє Марра у моєму розпорядженні немає, але точно відомо, що у 1889 році воно вже існувало, а у списку фотосалонів, що був складений у 1912 році, він вже не значиться.
     Діяли у місті наприкінці 19 століття й інші фотомайстри. Відомі фотокартки виготовлені в ательє Франка Фрама у 1889-му та 1893 роках. Збереглися фотопортрети Кс.Ф. Шлегеля, які, безумовно, зроблені не пізніше середини 80-х років. Але, на жаль, невідомо де, коли і в який час працювали у Чернігові названі фотографи.
 Портретне фото, поч. 20 ст.    На початку 20 століття кількість професійних фотографів у Чернігові збільшується. У 1912 році в місті за офіційною інформацією діє вже 5 фотомайстерен, Є дані, що власником однієї з них був А.З Гітін. Знаходилася вона десь на вулиці Шосейній у будинку, що належав чернігівському мешканцю на прізвище Приступа. І ось тут перед нами постає загадка. Те ж джерело ("Путівник по Чернігову", 1912 р.) повідомляє про ще одну фотомайстерню під гучною назвою "Ремб-рандт", що діяла на вул. Богоявленській. Якщо це не помилка, то як пояснити те. що збереглися фотокартки, на яких є такі рекламні написи: 1 - "Фотография "Труд" Гитина, Чернигов", 2 - "Фотография "Рембрандт" Гитина в Чернигове". Ні на першій, ні на другій рекламі адреси ательє немає.
     Можна припустити, що Гітін поступово скуповує фотографічні салони, Підтверджує це ще одна фотокартка, на якій міститься напис: "Фотография "Рембрандт" в Соснице и Сновске". Прізвища власника згаданих майстерень і у цьому випадку не зазначено.
     Працював у Чернігові в ті часи фотограф Соломон Утєвський. Його майстерня мала назву "Свет и тени" і була розташована на вул. Шосейній (зараз проспект Миру). Цікаво, що це був не єдиний його фотосалон. Ще один, "Модерн", знаходився у Новозибкові. Треба зазначити, що професійні якості Утєвського були визнані не тільки на Чернігівщині. Він навіть отримав почесне звання Дійсного члена Імператорського фотографічного товариства у Берліні.
     Фотомайстерня Утєвського працювала довго - в усякому разі до кінця 20-х років минулого століття. Продовжуючи розповідь про чернігівських фотографів, слід назвати ще кілька прізвищ. Це Н. Яворовський, чия майстерня знаходилася у Миколаївському єпархіальному будинку, І. Гофман, Н. Мінченко та А.Самокіш. На жаль, де були розташовані їхні фотоательє поки що невідомо.
     І нарешті, кілька слів про найвідомішого чернігівського фотомайстра кінця 19-го - початку 20-го століть.
     Володимир Юхимович Гольдфайн народився у 1879 році. У юнацтві захопився фотографією. Швидко став справжнім майстром своєї справи. Вже у 1904 році за високоякісну фотографічну роботу, надану на всесвітню паризьку виставку, Володимира Юхимовича нагороджують золотою медаллю. У 1909 році талановитий фотограф отримує ще одну нагороду - медаль "За трудолюбие и искусство от министерства финансов". Фотосалон В. Гольдфайна знаходився у центрі міста на Шосейній вулиці і був обладнаний за останнім словом техніки. У 1920 році фотоательє було націоналізовано. На початку 20-х років В. Гольдфайн працює завідуючим фотосекцією підвідділу мистецтв чернігівського губнаросвіти і продовжує займатися справою свого життя.