Ніщо не буде корисне без розуму. Візьмемо, для прикладу, піраміду Маслоу, котра ранжує людські потреби. Але що з її допомогою хочуть сказати? Чи не підтвердити вкрай хибне припущення, що буття визначає свідомість, а не навпаки?
На жаль, саме так. Нас наштовхують на думку, що доки людина не задовольнить свої потреби нижчого рівня, фізіологічні, вона не буде цікавитися більш високими.
![](//www.gorod.cn.ua/image/users/58742/blog_00000043.jpg)
Але задаймося питанням, як саме людина має задовольнити свої потреби нижчих рівнів? Комуністи, приміром, намагалися хитрістю та силою примусити людей працювати на те, щоб задовольнити оті самі нижчі потреби. Що в результаті вийшло?
Вірно, те, що ми бачили як в Радянському Союзі, так і бачимо в нинішній Україні.
![](//www.gorod.cn.ua/image/users/58742/blog_00000044.jpg)
Тобто, замість розвинутих особистостей ми спостерігаємо чавкання нікчем. Сподіваюся, мене позбавлять необхідності наводити приклади. Хоча, про чернігівських мерів гріх не згадати, зокрема про такі їхні «вищі цінності» як літання з коханками до Парижу та любов до Тойот.
Що ж, я подарую суспільству піраміду Трегубенка, піраміду задоволення потреб.
![](//www.gorod.cn.ua/image/users/58742/blog_00000045.jpg)
Поясню її. Доки людина не буде робити те, що вона може робити понад тваринні можливості, доти вона, як тварина, буде у вкрай обмежених обсягах задовольняти лише свої тваринні фізіологічні потреби. Якщо ж людина почне активно розвивати свої духовні розумові та соціальні якості, то вона легко задовольнить всі свої більш низькі, по Маслоу, потреби.
![](//www.gorod.cn.ua/image/users/58742/blog_00000046.jpg)
Можливо, читачі чули про відлюдників, котрі обмежували себе у всьому заради свого розумового та духовного розвитку? А потім несли здобуті ними якості вдячним людям, котрі, використовуючи їх, зростали в царині вищих потреб, що й дозволяло їм легко задовольняти потреби нижчих рівнів.
Звісно ж, піраміда задоволення потреб від Трегубенка є жартом, оскільки людям даний принцип відомий вже багато тисячоліть. От тільки в посткомуністичному суспільстві чомусь воліють думати лише про потреби, а не про способи їх задоволення.