Перша історія про загадкового характерника Запорозької Січі ГРИЦЬКА СРАКУ
ПАН ПАРА
З малих літ Грицько живе і працює у пана. Батьки його померли рано, а родичів він своїх не знає, та й, мабуть, їх і немає. Змалку Гриць пас гусей та свиней, а підрісши та змужнівши, пан довірив йому своє господарство. Працював Гриць як віл. Уставав удосвіта, вичищав у худоби, косив траву, рубав дрова, носив воду і таке інше.
Того дня Грицько, прилігши у хліві на сіно, жував травинку і розмірковував про світоустрій та світобуття. Перед його очима літав здоровенний волохатий джміль й інколи відволікав парубка від різних думок, що так і перли в його, і без того затуркану, голову: чому комахи та птахи літають, а люди і худоба – ні; чому сонце висить на небі і не падає.
– Грицько-о-о-о!!! – перебив Грицеві роздуми пан, що саме прийшов від кума, – ти де, бевзню!!!
Пан був п’яний, і Гриць дуже не хотів з’являтися йому на очі.
– Сховався! Недотепо! – увійшов до хліва, похитуючись, господар і став лупцювати Гриця збруєю, що саме висіла поруч нього на гачку.
Ніколи ще Грицько не отримував таких незаслужених стусанів. Звичайно були ляпаси, але дуже рідко і за діло.
Парубок зіскочив на ноги червоний, як рак.
– Овва!!! Ми розсердилися, – зареготав п’янчуга.
Марево ненависті та образи застелило Грицеву свідомість, умістивши всю свою бичачу силу в стиснутий кулак, він поцілив ним п’яній тварюці прямісінько між нахабні очі. Пан повалився на землю, як мішок з гімном.
«Пішли ви всі в ДУПУ!!! Піду на Січ!!!» – подумав Гриць і, плюнувши на стогнучого пана, пішов геть…
Йшов Грицько день і ніч. Їв що знайде, відпочивав під зоряним небом. Дорогою йому зустрівся кобзар.
– Заспівайте, діду, що в світі діється, – попрохав парубок сліпця.
Дід торкнувся струн, і сумна мелодія влилася в Грицеві вуха важкими думками.
– А чому такий сумний, синку? – поспитав кобзар, скінчивши грати.
– Та з дому втік, від пана – зітхнув Грицько, втупивши очі в зоряне небо.
– То й добре, що втік. Хіба ж то життя у пана?… У тебе своя дорога. А як будеш на Січі то йди в характерники.
– А звідки ви… – здивувався Грицько, та старець кудись зник, залишивши після себе лише густу пару.
На Січі першим ділом Гриць подався до писаря.
– Ім’я?
– Грицько.
– Що вмієш робити?
– Та я, теє, по господарству… – чухав потилицю новобранець, – худобу пас, воду носив.
– Значить будеш Волопас..., – сказав писар, – а ні, такий вже є.
– А ремеслом яким-небудь володієш?
– Що? – скривився Гриць, почувши, нове слово.
– Зрозуміло. Тут як опинився?
– Та пана стусанами нагодував…
– Грицько Побийпана!!! – зрадів був писар, та полиставши список куреня, додав, – от чортового батька син, і такий вже є !!! Та ще й не один!
Зрештою Гриця було відпущено, так і не приписавши йому жодного прізвиська. Залишатиметься він звичайним Грицьком доти, доки не виявить своїх здібностей, які і слугуватимуть у виборі для нього другого імені.
Козацьке товариство саме вечеряло, коли увійшов Грицько.
– Добривечiр, браття. Чи не скажете, як в характерники податися, – спитав парубок.
– А що ж ти, козаче, шаблі в руках не тримавши, вже й в чаклунство лізеш? – сміялися козаки.
– Ось, тримай, – кинув Грицеві палицю один з товариства, і, сам беззбройний, став з ним у двобій.
Суперник був невеличкого зросту проте прудкий, як заєць. Як не старався, Гриць не міг його навіть зачепити, а крутько одним за одним нагороджував бідолаху копняками, які супроводжувалися гучним реготом січового козацтва.
Аж раптом з усіх вікон до куреня повалила густа пара. Козаки відразу замовкли, знаючи, що вона є провісником могутнього характерника Пана Пари, який з’являється на Січі лише для боротьби з потойбічною силою.
Пара, як цигарковий дим, всмокталася в лави, столи, бочки й інші речі, що були в курені, і зі всього того склалося невідоме, для козаків, чудовисько, яке в наш час прийнято називати паротягом. З труби, якою слугувала бочка, паротяг випустив густий випар і звернувся до Грицька:
– На тебе чекає характерник Пан Пара. Залазь.
Подолавши страх, який наче кайданами зціпив його ноги, парубок забрався на чудовисько, і паротяг на шаленій швидкості поніс його диким полем до свого господаря.
Оселя Пана Пари була доволі великою. Широке подвір’я, з декількома чималим будівлями, знаходилося на безлюдному дикому полі й видавалося одинокою оазою серед мертвого полотнища пустелі.
Та Грицька більше вразив вітряк, що стояв неподалік. Неймовірна, як на Грицевий уяву, будівля була витвором інженера з майбутнього. З її верхівки густо валив випар і, незважаючи на відсутність вітру, крила вітряка крутилися.
Пан Пара виявився, невеличкого зросту, сивим дідком. У нього були довгі вуса, які весь час рухалися, немов дві зміюки, а в іншому він зовсім не був схожим на могутнього козака-чаклуна.
– Це ти, дурню, вирішив характерником стати, – спитав дідуган, щойно Гриць ступив на обійстя.
Знайомі з дитинства, слова сильно образили Грицика.
«Я – козак !!! Ніхто вже не сміє мене так називати!!!», – подумав він і впритул підступив до старого.
За мить горе-козак вже висів у повітрі, піднятий пановими вусами-зміюками. Характерник легенько дмухнув парою і, всмоктавшись в речі, які знаходилися на подвір’ї, з них склалася трьохметрова людиноподібна істота.
Підійшовши до Гриця, чудовисько дало йому спершу один запотиличник.
– Це тобі, щоб старших поважав! - крикнув Пан Пара.
Другий.
– Це – щоб не думав, що ти козак. Науку знаєш? Ні. Значить, поки що, дурень!
Третій.
– І щоб головою навчився думати, а не сракою!
Таким був перший урок могутнього характерника Пана Пари.
Наука Грицеві давалася великими зусиллями.
Щодня він вивчав різні трави, за допомогою, яких можна або вилікувати, або убити, або просто нашкодити, і Грицько їх постійно плутав. А оскільки вчитель примушував його випробувати приготовлене зілля на собі, то учень частенько ходив до вітру і подовгу там просиджував.
Пан Пара також учив Гриця читати і писати, і це було для нього страшною мукою.
Єдине, що подобалося Грицьку, це сидіння, щовечора в iндiйськiй позі «лотоса».
Пізнай себе. Навчися слухати свій внутрішній голос, казав старий козак, сам брав кобзу і грав спокійну мелодію.
А Гриць тихенько куняв.
Якось, задрімавши черговий раз, Гриця щось укусило. Розплющивши очі, він побачив перед собою кобилячу голову. Та помітивши, що іншої частини тіла в неї не було, Гриць, перелякавшись, відсахнувся.
- Нагодуй мене, - промовила вона людським голосом.
Гриць тупо витріщився на диво-кобилу.
- Їсти хочу, - знову заговорила голова.
Переборовши переляк, парубок дав їй пучечок сіна. Кобила пожувала і, проковтнувши, воно пожованим упало, крізь шию, на землю. Гриць спостерігав за процесом перетворення трави у безформну зелену масу, роззявивши рота.
- Залазь мені у вухо, - знову відкрила пащеку тварина, і Грицько, без тями, засунув кобилі у вухо вказівного пальця.
- Сті-і-і-й !!! - верещав Пан Пара, біжучі до парубка, та було вже пізно.
Гриця, загадковою силою, засмоктало у кобилячу голову. У середині голови було саме так, як і уявляв собі, працюючи у Пана (від якого утік) Грицько. (Та описати це буде важко, адже зрозуміти хід Грицевих думок майже неможливо).
- Дурню, ти мене чуєш?! - почулося звідусіль, - візьми що-небудь з речей, які там лежать!
Гриць озирнувся. Дивно, але там було усе те, про що він коли-небудь мріяв. Новенькі чоботи, широкий шкіряний пояс з діамантами, гостра шабля. Була навіть цяцька, яку малим побачив у сина господаря і дуже захотів її собі. Та Гриців погляд привабив медальйончик у формі сварги, і він, повісивши його собі на шию, знову опинився на подвір’ї.
- Бевзню, тепер тобі тиждень прийдеться годувати цю ненажерливу кобилячу голову. Ти розумієш скільки часу ми з тобою втратимо !!! - кричав на нього Пан Пара, - що хоч узяв?
Побачивши медальйон, вчитель змінився на обличчі і мовчки пішов у дім.
- Нагодуй мене…
Тиждень Грицеві здався роком. Він майже не спав, увесь час годуючи кобилячу голову і сильно виснажився. Та врешті ненажера зникла.
- Відпочинь, - сказав Пан Пара, побачивши стомленого парубка, - завтра побачимо, на що ти здатен.
На ранок Пан Пара своєю чарівною парою начаклував велетенського орла, на якому він з Грицьком полетіли на Січ. Дорогою (чи вірніше буде сказати небом) характерник розповів своєму учню, що на нього чекає.
Парубок повинен був боротися з Болотяником. То було велетенське, схоже на купу лайна, чудовисько, усе в п’явках, равликах, риб’ячій лусці і, до блювоти, смердюче. Болотяник був сліпим, але мав чудовий нюх. Пан Пара завжди випробував молодих характерників на ньому. Можна було не турбуватися, що, не пройшовши випробування, учень-невдаха матиме можливість розповісти кому-небудь секрети характерницької майстерності, адже результат завжди був один: або пан або пропав.
- Сподіваюся, що хоч тобі пощастить, Грицько, - зустрів гостей писар.
- А що, вже були сміливці? - здивувався парубок.
- Атож, дванадцять чоловік. Їх та тварюка пожерла. Ось вони, усі записані, - посміхнувся козак, показуючи Грицеві книгу з закресленими іменами, - декому навіть прізвисько не встигли приписати.
У Гриця похололо на серці. Йому відразу пригадався кобзар, який порадив йти в характерники, і чомусь, в той момент, Грицеві здалося, що той був дуже схожим на його теперішнього вчителя.
- Не бзди козаче! - підбадьорив Грицька Пан Пара, - То були невдахи. Ти кращий.
До болота Пан Пара та Гриць відправилися з усім січовим товариством. Був полудень, і нещадно палило сонце. Здавалося воно пожирало усе, до чого торкалися його проміні. Пан Пара стояв біля болота і щось бурмотав, інколи посипаючи трясовину, якиймсь порошком. Гриць сидів позад нього, а козаки розмістилися на віддалі.
Раптом болото забулькотіло і затряслося.
- Хай щастить, - сказав Пан Пара і розчинився у повітрі.
Грицеві в ніздрі вдарив огидний сморід, від якого його почало нудити, і він побачив, як з трясовини виповзала огидна потвора. Болотяник ступив пару кроків і махнув лапою, ледь не зачепивши парубка. Гриць дуже перелякався, і йому страшенно захотілося срати. Парубок терпів скільки міг, ухиляючись від чудовиська, але гімно підпирало все сильніше.
«Навчися слухати свій внутрішній голос», - раптом пролунало в його голові, і, не зважаючи ні на що, Грицько розслабив сідничні м’язи.
Над болотом пролунав гучний пердь, і з Грицькової дупи вилетів клубочок густої пари. Вона всмокталася в дерево, що, повалене, лежало неподалік, і в руках у парубка опинився чималий шестиствольний кулемет. Та, нажаль, Гриць навіть уявити собі не міг, як тією штукою користуватися і безрезультатно тупо гатив стволами по смердючому тілу Болотяника.
Грицько виснажився і ледь тримався на ногах, коли роздратований монстр розкрив пащу, з якої разом з ревом, прямісінько Грицеві в обличчя полетіла огидна зелена слина, перемішана з болотяним гноєм.
Гриць роздратувався, немов скажений собака. На нього навалилися одразу всі образи, які він терпів останнім часом. Від пригадав: господаря, від якого утік, козака, що давав йому копняків, і, врешті, знущання характерника Пана Пари.
А тут іще якесь страховище сміє на нього плювати?!!!
У парубка сильно запекло у грудях, і відразу, звідкілясь, узялися нелюдські сили. Відкинувши кулемета в болото, він скочив Болотянику на плечі і одним рухом відірвав йому голову.
Козаки поздоровляли товариша, дружньо хлопаючи його по плечу.
- Грицько Срака !!! - крикнув писар, і товариство гучно зареготало.
Та Гриць не зважав.
«Хоч не красне прізвисько проте власне», - думав він. Парубок радів разом з побратимами. Лише Пана Пара загадково посміхався…