Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Хто очолить технологічний університет у 2009 році

Хто очолить технологічний університет у 2009 році

Хто очолить технологічний університет у 2009 році

31 липня 2009 року закінчується термін контракту ректора Чернігівського технологічного університету Олександра Денисова. Контракт — це документ, котрим Міністерство освіти визначає тривалість перебування на посаді. 23 листопада 2009 року Олександру Івановичу виповниться 70. Можливо, він стоятиме на чолі університету до цієї славної дати. А потім, як не крути, — вибори і призначення нового ректора.

Хто ним буде? Хто очолить відомий і досі престижний вуз?
Поки що офіційно заявив про свої наміри пише один кандидат — завідувач кафедри менеджменту технологічного університету, доктор економічних наук, професор Микола Бутко.

 


Свого часу на Чернігівському радіозаводі, підприємстві з 15-тисячним колективом, Микола БУТКО був заступником директора з економічних питань. Потім сам став директором. З виробництва пішов у політику, чи то пак, виконавчу владу. Працював першим заступником губернатора Петра Шаповала, Михайла Каскевича, потім очолив Чернігівську область. У 2005 році очолив кафедру менеджменту технологічного університету.
Взяв участь у конкурсі на заміщення вакантної посади ректора університету. Конкурс відбувся нинішнього року, коли закінчився термін контракту Міністерства освіти з ректором Олександром Денисовим.

Більше третини  колективу проголосувало за Миколу Бутка, решта — за Олександра Денисова. Експертна кадрова комісія міністерства рекомендувала на посаду саме Бутка. Міністр Іван Вакарчук у цій непростій ситуації вчинив так: контракт продовжив з Де-нисовим. Але тільки на один рік (зазвичай — на п'ять).

А у технологічному продовжується «холодна війна»
Людина уважна помічає це навіть при вході до університету. В коридорі, на стенді, поряд з оголошеннями про новорічні свята — три газетних вирізки. Є давні, є і свіжі. 3 «Дзеркала тижня», «Урядового кур'єра» та місцевого видання. В кожному з трьох матеріалів опубліковані, як прийнято зараз казати, «поганки» на адресу завідувача кафедри менеджменту Миколи Бутка. Публікація у «Дзеркалі тижня» вийшла ще у липні. Інформаційна атака, спрямована проти Бутка, викликала подив у науковому світі. Академіки Валерій Геєць, Василь Кремінь. Володимир Семиноженко, Петро Саблук та інші запропонували Миколі Бутку свою підтримку. Під листом на його захист 20 підписів відомих в Україні науковців. Могло бути і більше.


Діючий ректор Олександр Денисов перестав вітатися з Миколою Бутком. Хоча саме Олександр Іванович запросив його на роботу до університету. І сам включив до кадрового резерву на посаду ректора!
— Миколо Петровичу, а ви вітаєтесь з ректором при зустрічах? — наша розмова відбулася в приміщенні технологічного, на бутківській кафедрі.
—    Так, звичайно. Хоч наперед не забігаю, але вітаюсь і завжди буду це робити У тому, що вуз вистояв у складні часи, продовжував ефективно працювати, є велика заслуга Олександра Денисова. Він очолював університет тривалий час Я цього не коментую, а оцінки йому дадуть час і люди. Я ж прагну надати вузу новий імпульс, не перекреслючи нічого, що було зроблене, що є, що модернізації не потребує. Про це я говорив і під час виборчої конференції. Моя мета – за 5 років зробити 5 реальних кроків до розвитку університету. Я згоден, що це було записано в мій контракт, і готовий звітувати по всіх пунктах. Я далекий від думки, що треба змінювати напрямок, спеціалізацію університету чи щось інше. Вважаю, що не слід драматизувати ситуацію, викликану глобальною фінансово-економічною кризою.

Але сьогодні ми не ростемо. У державному інституті економіки та управління більше семи тисяч студентів. Наприклад, у педуніверситеті — майже шість тисяч студентів. У нас, у технологічному, — чотири тисячі! Наш університет належно не адаптований до потреб регіону і тому не росте. Не розвивається матеріальна база. Потрібно відкривати нові спеціальності перш за все з інженерного напрямку. Наші студенти, викладачі могли б стажуватися в університетах Німеччини, Польщі. Студенти з тих країн могли б їздити до нас (це один з елементів Болонської системи освіти, тобто сучасної європейської моделі освіти, коли світ відкритий для студентів, а дипломи однієї європейської країни визнають в усіх інших). Але з технологічного ніхто не їздить поки що до Німеччини!
В Україні відкриваються нові навчальні заклади. В області, в обласному центрі створюються десятки філій, віддділень тощо. Всі хочуть вчити дітей. Наростання конкуренції на ринку освітянських послуг може призвести до того, що місць у вузах стане набагато більше, ніж випускників шкіл, які можуть вчитися далі. Треба готуватися до нових викликів, до формування конкурентних перваг, що пропонує час.

-    Миколо Петровичу, у вашій програмі розвитк університету є і такі пункти:
-    одна квартира на рік (мінімум) для викидачів; для них же – можливість заробляти (підробляти) науковою працею. Є й інші привабливі пропозиції. Чому представники  колективу не віддали вам більшість голосів?

-    Під час того голосування  у залі було багато осіб за ознакою особистої відданості, соратників і навіть родичів. Я був ізольований від цих процесів. Тому результат голосування практично був прогнозованим, хоча, з іншого боку, несподіваним. Але цього більше не станеться. Все буду чесно, відповідально, демократично.

І ще одне, найголовніше: конференція не вибирає ректора згідно з Законом «Про вищу освіту». Колектив – це одна з сторін, що висловлює свою точку зору. Ректора призначає міністр. Останнє слово за ним.


Коли його скаже Іван Вакарчук, якщо сам до того часу не піде у відставку? Після 31 липня, якщо контракт з діючим ректором не буде якимось чином подовжений, міністр освіти призначить виконуючого обов’язки ректора. Ним може стати перший проректор Петро Чередниченко. Якщо залишиться на своїй посаді. Потім знову конкурс. Говорять, що кандидатом в ректори може стати син завідувача однієї з кафедр університету Віталія Кальченка Володимир Кальченко. Він доктор наук, професор, випускник технологічного. Зараз проректор з наукової роботи. Зазвичай сидить по праву руку від ректора. Таким чином в університеті може бути реалізований варіант «Путін-Медвєдєв».

Ольга Макуха, щотижневик "Вісник Че", № 52

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в: