Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Украина и мир » Вирішальний день для Обами й Маккейна: Америка обирає 44-го президента

Вирішальний день для Обами й Маккейна: Америка обирає 44-го президента

У Сполучених Штатах сьогодні проводяться загальні вибори, за підсумками яких стане відомий наступний - вже 44-й - президент країни. Крім того, повинен повністю змінитися склад палати представників Конгресу США (453 місця) і на третину - склад сенату, що налічує 100 осіб. Обиратимуться також губернатори 11 з 50 штатів, повідомляє ИТАР-ТАСС.

 


Сьогодні останній день голосування, що стартувало ще 20 жовтня. О 7 годині ранку за київським часом були відкриті виборчі дільниці.


У боротьбі за Білий дім беруть участь два сенатори - 47-річний демократ Барак Обама і 72-річний республіканець Джон Маккейн. За даними опитувань громадської думки, Обама має підтримку більшості виборців, випереджаючи суперника приблизно на 9 відсотків. Багато політологів вважають, що це - солідний відрив, і що Обама "вельми близький" до того, щоб повернути демократам опісля восьми років президентське крісло. Маккейн, проте, не здається. В понеділок - всього за добу до виборів - він провів зустрічі з виборцями відразу в 7 штатах і скрізь висловлював упевненість в успішному для себе результаті президентської гонки.


Згідно з аналізом, проведеним газетою "Вашингтон пост", Обама має зараз у своєму "активі" голоси 291 члена Колегії виборників - на 21 більше за мінімум, необхідний для приходу в Білий дім. Маккейн зміг заручитися голосами 247 виборників.


Ці вибори - особливі. І не тільки тому, що вперше з часів в'єтнамської війни в Білому домі відбувається зміна адміністрації в той період, коли країна бере участь у військових діях - в Іраку й Афганістані. Якщо переможе Обама, то в США вперше за 232 літню історію держави очолить афроамериканець. Його батько, нині покійний, - був громадянином Кенії. Якщо верх візьме Маккейн, то він стане найстаршим президентом Америки.


Цікаво може вийти і з віце-президентом. У разі перемоги демократів, цю посаду вперше займе прихильник католицької церкви - Джозеф Байден. Якщо успіх супроводитиме республіканців - те вперше заступником глави адміністрації стане представниця прекрасної статі - Сара Пейлін.
Що стосується виборів до Конгресу, то зараз більшість в обох палатах мають демократи - в сенаті у співвідношенні 51 до 49, в палаті представників - 235 до 199. На думку фахівців, демократам не тільки вдасться зберегти цю перевагу, але й зміцнити її. Обамі, в разі перемоги, це полегшить управління державним "кораблем", Маккейну ж, відповідно, ускладнить.

Помітна особливість президентської кампанії-2008 - активна участь американців у виборах. Очікується, що на виборчі ділянки прийде близько 160 млн виборців. Зокрема, до 70 % афроамериканців, що може виявитися найбільш масовою явкою чорношкірих громадян починаючи з 1968 року.

Нагадаємо, що американський президент обирається на чотирирічний термін шляхом непрямих, двоступінчатих виборів. Голосування проходить у 50 штатах, де виборці голосують за того або іншого кандидата. Після підрахунку голосів у кожному конкретному штаті визначається кандидат, що набрав максимальну кількість голосів виборців. Саме йому дістаються всі електоральні голоси (т.з. "голоси виборників"), закріплені за кожним зі штатів пропорційно населенню, що живе в ньому.


Всього голосів вибірників 538; остаточний переможець президентських виборів визначається простою більшістю з цих голосів. Таким чином, цілком можлива ситуація, коли кандидат у президенти може набрати більшу кількість голосів виборців (в абсолютному підрахунку), але програти за сумою голосів виборників.

Джерело: NEWSru.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в: