Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Чернігові відкрилась перша в місті аптека-музей (відео)

У Чернігові відкрилась перша в місті аптека-музей (відео)

Перша в місті аптека-музей відкрилась у Чернігові. Цьогоріч приміщенню, де вона знаходиться, буде 70 років. Деяким музейним експонатам – вдвічі більше. Які препарати заборонені в сучасній медицині, чим лікували хворобу із назвою «погані зуби» в позаминулому столітті і грип – 30 років тому, далі в сюжеті.



Завідуюча аптекою, вона ж екскурсовод Олена Отришко показує закаточну машинку для ліків минулого століття.

«Вставлявся флакон, закривався гумовою пробкою, зверху одягався алюмінієвий ковпачок і таким чином воно затискалося і ставилось на стерилізування».

Закатували флакон після перевірки якості ліків. Для цього в аптеці була окрема посада фармацевта-аналітика.

«Бюреточна система – в аптеках не тільки виготовляли ліки, а й перевіряли. Аналітик визначав, чи воно якісне. Якщо якісне – стерилізація, етикетка, і відпускалось покупцеві».

Поряд у вітрині – найстаріший експонат аптеки-музею - «Руководство фармацевтической и медико-химической практики» – видавництво Рікера 1892 року.

Пам’ятає Олена Отришко, як 30 років тому лікували грип:
«Оце ложка- дозатор – коли епідемія грипу, то в аптеках готувались порошки. Туди входили рутин, аскорбінка, глюкоза і ще деякі вітаміни. Я в 89 роках приїхала на роботу сюди, це ще було».

У книзі з фармакопеї розписані вимоги до лікарських засобів середини минулого століття. Окремий розділ – рецепти сиропів, наприклад з вишні та мандаринових шкірок. Ними підсолоджували гіркі мікстури. Заваптекою розповідає про ліки минулого століття, які зараз заборонені.

«От трава адоніса. Лікарська сировина, яка належить до списку А – сильнодіюча. В офіційній медицині зараз не використовується. Використовувався для лікування хвороб серця».
На початку минулого століття аптек у Чернігові було 3. Музей відкрили в аптеці, про яку є офіційні згадки з 1949 року. Насправді вона запрацювала раніше, каже Олена Отришко. Експонати увесь цей час зберігались на складі та у працівників.

Генеральний директор КП «Ліки України» обласної ради Ігор Назаренко розповідає: «70 років аптеці, в якій відкрили музей. Всі кошти не бюджетні, всі кошти підприємства. Жодного експонату ми не купували, всі експонати були збережені. Всі матеріали і експонати, які у нас були і використовувались, бо це все з практики, з нашої роботи – вони були збережені,твимиті, вичищені і представлені зараз».

Ось цю фармацевтичну шафу передали з іншого міста. ЇЇ зберігала аптекарка з Прилук.
«Називалась така шафа «вертушка». Стояла на піднозі і крутилася навколо осі. Діставав фармацевт цей штанглазик, брав звідти речовину. У цих маленьких шафках зберігалась готова продукція – ті ж порошки. Тут чітко доза встановлена - разова, добова. Сильнодіючі речовини, сильнодіючі – тому позначалися червоним кольором».

Вхід до музею безкоштовний, експозицію поступово розширюватимуть.

«Зараз готуємо додаткові експонати і додаткову екскурсійну програму, бо є звернення і від вчителів», - каже Ігор Назаренко.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: аптека-музей, Олена Отришко, UA: Чернігів

Добавить в: