КП «Зеленбуд» звітує про озеленення міста й розповідає коли ховатимуть катальпи
Не тільки чернігівці, а й численні гості та туристи з інших регіонів помітили, що наше місто легенд поступово стає більш доглянутим, охайним, квітучим. За цей рік на вулицях Чернігова з’явилося чимало клумб та зелених газонів, дерев та кущів.
Тепер вулиці нашого рідного міста прикрашають нові привабливі формати декору: багатоярусні термочаші з квітами на ліхтарях і стовпах, а також на спеціально виготовлених конструкціях, оригінальний білий рояль-клумба біля музичної школи, озеленена прикраса в формі серця біля Палацу урочистих подій, декоративні катальпи у дерев’яних горщиках.
Все це – результати кропіткої щоденної праці робітників КП «Зеленбуд». Їм рідко за це дякують, хоча багато людей відзначають, що наше місто - чисте, прибране, привабливе. А стане ще кращим!
Розмова про це відбулася з директором КП «Зеленбуд» Романом Старіковим та інженером з садово-паркового господарства Ольгою Відковською.
- Розкажіть, будь ласка, скільки КП «Зеленбуд» обслуговує зелених ділянок чи насаджень в місті?
- Сьогодні ми обслуговуємо 700 га зелених насаджень, а це майже 140 об’єктів, не рахуючи наших капітальних об’єктів. Зазвичай наші бригади приступають до прибирання й благоустрою міста вже о пів на сьому ранку. Треба зазначити, що наші працівники свою роботу виконують сумлінно й на совість.
- Як розподіляється ваша робота в залежності від сезону?
- Турбот у працівників КП «Зеленбуд» вистачає на цілий рік! Навесні і восени наші працівники здійснюють переважно посадку рослин. Влітку їх треба дбайливо доглядати, косити траву, підтримувати благоустрій і чистоту в парках і скверах. Взимку основне завдання - прибирання снігу, розчищення доріжок. Думаю, що весна і літо 2019 го року покажуть повну картину і результати наших зусиль. Ми не зупиняємося, порядок в місті потрібно наводити не тільки в центрі. Сподіваюся, стануть більш доглянутими і красивими окремі мікрорайони, де теж будуть свої зелені зони.
- Вами проведена велика робота до Дня міста. Ви вже підбили підсумки?
- Так, не зважаючи на обмаль часу, зроблено чимало. Висадили екзотичні дерева й кущі, а територію навколо тильної сторони Інституту історії засадили туями, так званою «зеленою стіною», щоб не було видно не надто естетичну будівлю.
Також робітники КП «Зеленбуд» закінчили благоустрій вулиці Гетьмана Полуботка (від Красної площі до вул. Пушкіна зроблена зелена роздільна смуга). Від будівлі облдержадміністрації по вулиці Шевченка всюди було прибране будівельне сміття, в зелені квадрати навколо дерев завезено поживний грунт. Дуже багато роботи проведено в сквері Богдана Хмельницького: підстрижені газони, досаджені квіти. На головному в’їзді в місто зі сторони Києва облаштовано пішохідну зону, розбито гарний газон. Варто завітати сюди й помилуватися.
В мікрорайоні «П’ять кутів» зроблено нову розв’язку для транспорту, відповідно - з’явилася ще одна клумба в формі кола. Все має виглядати охайним і доглянутим. В сквері біля «Мегацентру» відкрився оновлений фонтан, біля якого, звичайно, ми висадили квіти. По вулиці Рокосовського замість роздільного металевого паркану будуть встановлені бетонні вази з квітами. Наші працівники завжди наводять порядок на об’єктах, що вводяться в експлуатацію.
- Декоративні катальпи у горщиках на вулицях Чернігова з’явилися ще в травні. Це так зване індіанське бобове дерево - катальпа бігнонієподібна, деревовидна рослина роду катальп (Catalpa). Вони прикрасили деякі вулиці та паркові зони. Частину можна побачити біля «Будинку книги» на проспекті Миру, біля Головпоштамту, на так званій стометрівці біля перехрестя проспекту Миру та вулиці Коцюбинського, а також на вулиці Серьожникова.
Загалом 98 рослин прикрашають наше місто. Це новинка для нашого міста. Ми вирішили запропонувати дерева в ящиках для тих ділянок, де не можна висадити рослини у відкритий грунт, де прокладені різні комунікації, де бракує місця. Ці рослини добре витримують міські умови: загазованість, запиленість. Саме тому їх і обрали. Такі деревця можуть прожити в ящику років 10 і навіть більше.
- Але ж не за горами зима. Чи плануєте ви прибирати їх з вулиць міста?
- Так. Катальпа – рослина з красивою листовою пластинкою, охайною кроною, але не вічнозелена, листопадна. Тобто на прихід осені вона реагує так само, як береза, клен або дуб, листя яких змінює колір – від жовтого до червоного або багряного, а потім опадає. Листя катальпи ледь-ледь змінює колір, воно нібито вщухає й опадає. Це абсолютно природній процес.
Ці рослини добре витримують міські умови: загазованість, запиленість. Саме тому їх й обрали для озеленення Чернігова.
Такі деревця можуть прожити в ящику років 10 і навіть більше. Звісно, на зиму ми приберемо їх з вулиць й будемо зберігати у спеціальному приміщенні. Це відбудеться, коли середньодобова температура становитиме близько -5 С. А навесні катальпи у ящиках знову повернуться на вулиці нашого прекрасного міста.
- З якими труднощами в процесі роботи вам доводиться стикатися?
- Чернігівці по-різному ставляться до озеленення та введення чогось нового. Нерідко доводиться вислуховувати не тільки подяки, а й скарги і нарікання. Втім, ми не ображаємося. Слушні зауваження і пропозиції беремо на озброєння, на скарги намагаємося вчасно відреагувати, свою роботу виконуємо сумлінно і з любов'ю.
Однак, є деякі моменти, які викликають обурення і розчарування. Це злодійство і сміття. Жителі міста не тільки викопують квіти і рослини, а й крадуть лавочки. Так, у вересні, прямо «під носом» у міського управління поліції вкрали лавку в сквері Богдана Хмельницького. Квіти викопують біля Катерининської церкви, в парку поруч з будівлею ОДА. А тепер ще й на Алеї, яка нещодавно відкрилася.
І окрема тема - це сміття. Шкода, що жителі міста часто не цінують нашу роботу. Дехто може не замислюється, що парках і скверах сміття треба вивозити щодня. Тільки но ми прибрали вул. 1 Травня, а вранці жителі вже накидали пакети зі сміттям уздовж дороги, гілки та листя позгрібали в купу.
Таку картину можна часто побачити поруч з недобудовою напроти МАГР-Авто. Таке враження, що хтось навмисно залишає під парканом пакети зі сміттям, які спочатку рвуть собаки, а потім вітер розносить уздовж всього забору. А поруч по тротуару прогулюються дорослі з дітьми, які, дивлячись на все це, теж можуть викинути фантик від цукерки чи упаковку від морозива.
На жаль, дуже брудно на кінцевих зупинках громадського транспорту. Купи сміття залишають чернігівці в Ялівщині після вихідних. На жаль, загальний рівень культури наших жителів залишається низьким. Це наша біда і наша біль.
Але ми все одно сподіваємося на найкраще та як і раніше будемо докладати всіх зусиль, щоб наш Чернігів став ще більш зеленим, квітучим, доглянутим - справжнім містом високої європейської культури.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Старіков, Відковська, КП «Зеленбуд», катальпи