Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » День Соборності України. Про акт Злуки розказали школярам (відео)

День Соборності України. Про акт Злуки розказали школярам (відео)

«Віднині воєдино зливається століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Ужгородська Русь і наддніпрянська велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за якими вмирали кращі сини нації. Віднині є єдина незалежна Україна».

Саме цей документ урочисто зачитали 22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві. Універсал про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну.



Сьогодні ця дата День Соборності України. До неї щорічно Державний архів Чернігівської області готує лекцію для школярів та виставку документів. Серед них оригінали паперів, котрі демонструють роль нашої області в тих історичних подіях.

Раїса Воробей, директорка Державного архіву Чернігівської області: «У червні 1917 року був проведений перший український з’їзд у Чернігові. Цей з’їзд відкрив видатний суспільний політичний діяч Ілья Шраг. Це був з’їзд щодо проголошення українізації нашої держави».

Саме ці перші кроки дали змогу народній культурі офіційно повернутись в життя тодішніх українців і стати основою в будівництві Соборної незалежної країни.

Раїса Воробей: «Цей з’їзд мав дуже велике значення не тільки для Чернігівщини, а для всієї української держави. На цьому з’їзді були поставлені завдання щодо будівництва української державності».

Так, відкриваються українські школи, започатковуються товариства Просвіти. Крок за кроком роз’єднані республіки підходять до створення єдиної держави. В роки радянського режиму День Соборності не відзначався. Перше офіційне відзначення свята соборності на державному рівні відбулось 22 січня 1939 року в столиці карпатської України. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців понад 30 тисяч осіб.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: День Соборності, Раїса Воробей, Державний архів, «Дитинець»

Добавить в: