Скільки заплатить компанія “Пассервіс-Люкс” за наїзд на пішохода її водієм?
Суд дозволив водію, який збив людину на пішоходному переході і далі водити маршрутку і перевозити пасажирів. А от питання про компенсацію матеріальної і моральної шкоди мають повторно переглянути.
20 листопада 2017-го року Апеляційний суд виніс рішення, яким дозволив пенсіонеру, водію маршрутки ТОВ “Пассервіс-Люкс”, не нести відповідальності за наїзд на пішохода на пішохідному переході. Він і без того продовжував працювати водієм маршрутки, оскільки попереднє рішення суду про позбавлення його права керувати транспортним засобом не вступило в силу. Тепер же, згідно Закону України “Про амністію” який звільняє від покарань осіб, які на момент набрання чинності закону досягли пенсійного віку, він може і далі цілком законно перебувати за кермом маршрутки.
“Це було 8 березня біля 2 годин дня. - розповідає про день, коли батька збила машина Валерій Клименко. - Він йшов з ринку, любив ходити туди до друзів. Старі люди — їм вдома ж скучно самим сидіти, самі знаєте. Ми ж прийшли до матері привітати її зі святом, купили торт, солодощі і сиділи, чекали на нього. А в 6 годин вечора нам подзвонили з травмпункту, назвали його прізвище і спитали чи не наш він родич. А потім додали — приїжджайте забирайте, його збив автобус”.
84-річний Станіслав Маліновський, батько Валерія, був збитий на пішохідному переході маршруткою №12, як згодом з'ясувала поліція, за кермом якої сидів теж вже пенсіонер, 64-річний Микола Качан. Маліновський отримав перелом берцової кістки зі зміщенням усіх осколків. Маршрутка з пасажирами не зупинилася, а поїхала далі. Швидку і поліцію викликали сторонні люди. Висновок був невтішний: “Лікарі відразу сказали, що батько ходити вже не зможе. - говорить Валерій. - Йому потрібна операція, але в силу віку і його стану здоров'я, його серце її не витримає. Крім того вартість такої операції — 3 тисячі доларів, яких у нас немає”.
Більше двох місяців чоловік пролежав у ліжку на знеболюючих препаратах. За ним доглядала його дружина, яка теж пенсіонер, інвалід 2-ї групи та ще й з проблемами зору. Сам Валерій на той час ще перебував на військовій службі і не міг доглядати за батьком (він звільнився за станом здоров'я лише 4 місці тому і теж вийшов на пенсію). А через 78 днів після наїзду, в травні, Станіслав Маліновський помер. Як свідчить медична експертиза — від набряку мозку. Хоча, як розповідає Валерій, коли приїхала лікар засвідчити смерть батька — в носі і вухах у нього була кров, що, за її словами, може свідчити про пошкодження внутрішніх органів. В експертизі про це ні слова...
За словами адвоката потерпілих, Андрія Миланича, в цьому теж є проблема, адже таким чином не встановлено зв'язок між аварією і смертю людини.
А що ж водій маршрутки? Збивши людину на пішохідному переході він не зупинився і поїхав далі...
Згідно вироку суду від 21 червня з цього приводу водій дав свідчення, що “8 березня 2017 року о 14.20 год. керував автобусом ПАЗ 32054..., працював водієм ТОВ "Пассервіс-Люкс", виконував маршрут № 12. На перехресті проспекту Перемоги і вул. Кирпоноса в напрямку "Радіозаводу" зупинився на червоний сигнал світлофора, відволікся на телефонний дзвінок. Відключив телефон і одразу почав рух на зелений сигнал світлофора. Бачив останнього пішохода, який закінчував переходити пішохідний перехід і якого повинен був пропустити, він впав. Вважав, що він впав через бордюр, тому не зупинився і поїхав далі, лише на другий день передивившись відео все побачив. Іншого джерела доходу не має, а тому просив не позбавляти водійських прав. Працює водієм 15 років в парку, в ТОВ "Пассервіс-Люкс" працює 7 років. З потерпілим та членами його сім'ї не зустрічався, за його пропозицією захисник передав грошові кошти для потерпілого. В зв'язку з роботою про стан здоров'я потерпілого не цікавився і не зустрічався. Вважає, що відшкодування моральної шкоди повинен здійснювати його роботодавець”.
За словами Валерія Клименка, водія знайшла поліція лише через кілька днів після скоєння наїзду і лише завдяки тому, що був запис з камери відеоспостереження встановленої біля “МакДональдса”. Водій дійсно через кілька днів після того як його знайшли з адвокатом передав 2 тисячі гривень допомоги. Але... “Вражає більше всього те, - говорить Валерій Клименко, - що ні сам водій, на його представник, ні представник фірми на якій він працює, “Пассервіс” — ніхто не прийшов і не попросив вибачення. Навіть коли дізнались про смерть батька — ніхто не зробив цього”.
Вирок суду від 21 червня, який винесла суддя Новозаводського районного суду Катерина Мороз, не задовольнив ні водія, ні родину постраждалого від наїзду маршрутки. Водій автобуса, Микола Качан визнав свою провину і отримав покарання один місяць арешту і на один рік був позбавлений права керувати транспортним засобом. Штраф до нього не застосовувався, оскільки у нього обмежений дохід. ТОВ “Пассервіс” суд зобов'язав сплатити 10 тисяч гривень моральної шкоди. Про матеріальну шкоду мова поки що не йшла, адже мама Валерія Клименка та дружина збитого маршруткою Станіслава Маліновського зараз перебуває у лікарні і ще не всі збитки пораховані. Як наслідок, і водій маршрутки, і потерпілі подали апеляційну скарги.
Розглянули апеляцію 20 листопада судді Геннадій Салай, Сітлана Акуленко та Іван Баглай. Результат — скаргу задоволено частково. Водія визнано винним у скоєнні наїзду на пішохода, але відповідальності він уникне. Згідно Закону України “Про амністію у 2016 році”, який набув чинності 6 вересня 2017 року , пункт “Г” статті 1 якої, звільняє від покарань осіб, які на момент набрання чинності закону досягли пенсійного віку, він може і далі перебувати за кермом маршрутки. Тобто в реальності жодного покарання за наїзд він не отримає.
Відкритим залишається і питання про компенсацію моральної і матеріальної шкоди з боку ТОВ “Пассервіс-Люкс”. Суд задовольнив цю частину апеляційної скарги і призначив повторний розгляд цивільної справи. Чому підприємство, а не водій має відшкодовувати збитки? Про це чітко говорить 1172 стаття діючого Цивільного кодексу: “Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків”.
Попереднє рішення про стягнення з підприємства 10 тисяч гривень не влаштовує Валерія Клименка, який втратив батька і матір якого нині у лікарні.
Як пояснив адвокат Андрій Миланич, в ході попереднього слухання тривали перемовини з представниками ТОВ “Пассервіс-Люкс” і спочатку ті погоджувалися сплатити компенсацію в 50 тисяч гривень. Цих коштів мало б вистачити на лікування Станіслава Маліновського. Але потім вони почали просити розстрочку платежу і врешті-решт, взагалі відмовилися вести мову про якісь компенсації. Сума ж у 10 тисяч гривень прийнята судом як компенсація за травми нанесені під час скоєння наїзду та які, хоч і побічно, але вплинули на смерть людини, виглядає навіть смішно. Цивільний позов на сьогодні до ТОВ “Пассервіс-Люкс” - 600 тисяч гривень. А от яким буде рішення чергового суду?
Що ж стосується останнього рішення апеляційного суду, то і до нього у сторони потерпілих є питання. Адвокат Андрій Миланич з цього приводу зазначив:
"Апеляційним судом прийнято рішення, яким вирішено питання тільки щодо водія, якого звільнено від покарання за амністією. При цьому судом не було вирішено питання щодо відшкодування завданої шкоди потерпілій. Рішенням суду виключно формально, якщо так можливо назвати, апеляційну скаргу потерпілої, «задоволено частково». А от питання щодо відшкодування шкоди потерпілій, направлено назад до Новозаводського районного суду на новий розгляд з досить не зрозумілих мотивів. Судом не було зазначено підстави для прийняття саме такого рішення. Як сторона потерпілої ми вже звернулася до суду за наданням роз’яснень такого судового рішення".
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.