Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Весна! Пора розбудити мерію й депутатів!

Весна! Пора розбудити мерію й депутатів!

Весна! Пора розбудити мерію й депутатів!

“Сила Громади” в понеділок провела прес-конференцію, на якій була представлена її оновлена команда та презентовані основні напрямки роботи організації. “Об’єднаймося заради Чернігова!”, - так звучить преамбула їх Маніфесту. Саме враження від цього заходу і стало приводом для сьогоднішньої розмови.

Політична «дідівщина» вже остогидла! 
При всій повазі до людей старшого віку я не можу спокійно спостерігати, як представники купки політиків-стариганів (на зразок Президента Кравчука) перед телекамерами розмахують руками і, майже відкрито кепкуючи над нинішньою економічною й соціальною ситуацією в країні, розповідають про те, «хто винен» і «що робити». Їм – дідусям - нудно в своїх палацах у Пущі Водиці чи деінде сидіти, от вони й придумали собі забавку, сиплячи сіль на народні рани і натякаючи на те, що, мовляв, якби теперішні можновладці прислухалися до їхніх порад, то, може, й не так важко жилося б «пересічним» сьогодні.
Не вірю я їм! Не вірю цьому «історичному мотлоху» і цілком свідомо належу до тієї когорти українців, які готові підтримати нове покоління політиків і громадських діячів. А їм саме час прийти і зайняти важливе місце в суспільному житті країни, регіону чи міста. А що таких, як я, є багато, підтверджують рейтинги Арсенія Яценюка, Анатолія Гриценка  чи Олега Тягнибока, які ростуть, мов на дріжджах. Переконаний, що не всі «новачки» достойні такої уваги і довіри. Не виключаю також, що їх популярність зростає тому, що українській глибинці  важко розібратися, хто є хто у столиці. 

Україна – не Росія, а Чернігів – не Київ
Та зараз мова піде не про столицю, і не про наступні загальнонаціональні вибори (байдуже, президентські чи парламентські). Звернімо краще увагу на те, що відбувається ближче – тут, у нас, на периферії, де є своє життя – значно простіше і зрозуміліше. На периферії це - тут, в Чернігові, де жінка боїться народжувати дитину, бо не впевнена в тому, що її з немовлям підтримає держава, і яка знає, що влада рідного міста вже відмовилася їх підтримати. Це - тут, де зростають комунальні тарифи і платежі, а свої крoвні гроші простій людині не можна зняти з банківського депозиту. Це також - тут, де чиновницький апарат вкрай роздуто, а дрібний підприємець боїться, що завтра влада, аби «наповнити бюджет» (а насправді, забезпечити себе і «своїх» людей черговими і позачерговими преміями), вигадає новий «збір». І це - тут, де «фонтан під вікнами мерії – найбільше досягнення міської влади за минулий рік».
Останнє речення - цитата Віталія Гольця, яку почули чернігівські журналісти 23 березня під час прес-конференції керівництва Громадської платформи «Сила громади». Саме враження від цього заходу і стало приводом для сьогоднішньої розмови.
Привід підходящий, зважаючи на те, що «Сила громади» - організація, яка півтора роки діє в місті і об’єднує людей, котрим вистачило цього відрізку часу, щоб показати, на що вони, незважаючи на свою молодість, здатні, і чого варті, до речі. Вони, це: Олександр Ломако, Віталій Голець та Костянтин Іванов.

Погано, коли київський «дядько» ближчий за місцевого «батьку»
Смішно (і гірко водночас), але мешканцям Чернігова більше відомо про події, які відбуваються на загальноукраїнському рівні. Наші земляки знають в обличчя столичних політиків, цитуючи їх під час застільних розмов, поїздок в тролейбусах, «зависання» в магазинних чергах. Тут і прізвища почуєш, і про ставлення до цих діячів - також.
Говорять наші земляки і про те, що в самому Чернігові дороги «розбиті», що гарячу воду не завжди подають в будинок, що в лікарнях, школах і дитячих садочках під різними приводами вимагають грошей. Але отут вже майже не почуєш прізвищ людей, які мають відповідати за те, що коїться. Відповідь проста – не знають чернігівці тих осіб, хто керує містом! Виняток – міський голова Соколов і його найближче оточення.
Не вірять городяни своїй владі, гадаючи, що всі їхні проблеми можуть вирішити у столиці: чи то Президент - своїм указом, чи уряд – наказом, чи парламент – черговою постановою. І схоже на те, що чернігівські посадовці раді такій ситуації, - «зашифрувалися», у підпілля пішли, розводячи час від часу руками, роблять вигляд, що справді нічого вдіяти не можуть і все кивають у бік столиці. А в той же час справно отримують зарплати, пенсії, ордени і грамоти за «діяльність на благо міста і його мешканців».

На біса нам така влада?!
«Чому муніципальна влада слабка?», «Чому чернігівська громадськість ігнорує владу?» - з цих запитань розпочав спілкування із журналістами Олександр Ломако. Запитання аж ніяк не були риторичними, і тут таки лідер «Сили громади» дав на них відповідь. Лаконічну. «Бо муніципальна влада неефективна! Бо і фракції міської ради, і сам мер не виконують покладених на них функцій! Бо ігнорують громадськість та не розуміють нових реалій!»
Далі Олександр (щоправда, в дещо пом’якшеній формі) поставив вже цілком риторичне запитання, - щось на зразок: на якого тоді біса нам така влада потрібна?!
Справді, це – та влада, той депутатський склад міськради, якому не вистачило чотирьох голосів, щоб на січневій сесії підтримати Програму народжуваності!
Нагадаю, ця Програма, яку було розроблено «Силою громади», передбачала виплату тисячі гривень з міського бюджету кожній чернігівській жінці, яка народила дитину. Це – та Програма, яку було представлено на обговорення громадськості і яка отримала колосальну підтримку серед городян! А потім була сесія, і був провал під час голосування. І ні мер, ні секретар міської ради не голосували за Програму! Тож чи справді – потрібна нам така влада?! Чи болить їй за своє місто? Чи є вони його патріотами?
«Любов до свого міста – це перший крок до його процвітання, - сказав на прес-конференції Олександр Ломако. І продовжив, - цього можна досягти, розробивши комплексну програму формування місцевого патріотизму. Гасла «слухай своє», «купуй своє», «шануй своє» мають наповнитися конкретним змістом та пропагуватися, починаючи з дитячих садочків».  Поки ж відповіді на запитання “Що означачає чьогодні бути чернігівцем? Чи є для нас наше місто тим же, що є Одеса для одеситів чи Львів для цого жителів?” песимістичні.

«Формула» від Олександра Ломако
Нездійсненні мрії? Аж ніяк! Саме для того і об’єдналися люди в “Силу громади». «Влада не така дурна, - говорить Олександр, - у її представників все ж таки спрацьовує «інстинкт самозбереження». От тоді вона працює! А люди, які здатні до цього змусити владу, мають об’єднуватися не за партійним принципом, а за покликом серця». Так, за його словами, роблять у «Силі громади», у якої, до речі, є своя «формула» стосунків з владою. Ось вона: «Якщо нас розуміють і підтримують – ми допомагаємо. Якщо ігнорують – вимагаємо!»
Та й протиставляти владі чи боротися з нею в “Силі Громади” не збираються. !Як відповідальні громодяни у важких умовах готові підставити своє плече”, - сказав О. Ломако.
Дивлячись, які люди працюють в організації, у це віриться. Візьмемо Віталія Гольця, який у віці 28 років (після «втечі» мера Рудьковського до Києва) взяв на себе обов’язки міського голови і успішно їх виконував.

При ньому бюджет міста виріс вдвічі, з 26 збиткових комунальних підприємств таким лишилося лише одне, а пресу ніколи не виганяли з заходів влади.
А президент Торгово-промислової палати Костянтин Іванов? Він – знаний і шанований фінансист, фахівець, який багато робить для того, щоб у Чернігів приходили інвестиції, розвивався туризм, щоб представникам малого і середнього бізнесу успішно і зручно працювалося. 
І таких людей зміг об’єднати Олександр Ломако – ще зовсім молодий, але вже знаний громадський лідер. До речі, знаний не лише в Чернігові, а й в – столиці.  

 

Віталій Голець: «Кожну бюджетну копійку під контроль громадськості!»
«Сьогодні Чернігів має свою «конституцію», - сказав журналістам Віталій Голець, - вона, проте, як і державна, не виконується. Це – Статут міста. Але ми, представники «Сили громади», робимо все, щоб наповнити його реальним змістом і вже в квітні внесемо на розгляд депутатів відповідні програми.
Бюджет міста – це кошти територіальної громади! І ми переконані, що кожна недоотримана і витрачена з нього копійка має знаходитись під пильним контролем громадськості. Бюджет та головні програми розвитку міста мають обговорюватися на громадських слуханнях… Натомість що маємо сьогодні? Кількість чиновників збільшується, а якість їхньої роботи нікудишня! Не так буде, коли всі процеси в міській владі відбуватимуться як на рентгені, - тобто, прозоро й демократично. І ми все зробимо для цього».
Висловив Голець і доволі сміливу думку – в Чернігові потрібно ліквідувати районні Деснянську та Новозаводську ради. Адже толку з них мало – лише дублюють функції, а грошей з бюджету на їх утримання витрачається з кожним роком більше.
Віталій Голець розповів також і про те, що «Сила громади» буде залучати земляків до контролю над роботою житлово-комунального господарства міста, міського транспорту, за наявністю  парковочних та зупиночних комплексів, за збереженням зелених зон міста, за якістю шкільного харчування… За його словами, якість життя чернігівців – головний показник, за яким має вимірюватися ефективність влади.

 

Костянтин Іванов: «Суспільство має само організуватися!»
Зробити життя в Чернігові кращим і цікавішим для всіх його мешканців хоче Костянтин Іванов, про що і сказав журналістам. “Ми, представники «Сили громади», хочемо докласти до реалізації своїх ідей сили та інтелектуальні можливості, - запевнив присутніх Костянтин Іванов. І додав, - суспільство має самоорганізуватися (в тому числі, і в громадські організації), а ми в цьому йому допоможемо. Наші ініціативи та ініціативи інших громадських організацій можуть допомогти місту. На цьому ми й хочемо сконцентруватися».
Костянтин Іванов висловив також думку щодо неефективності виборів за партійними списками на місцевому рівні. «Сьогодення це цілком беззаперечно доводить», - констатував він.
Зупинився президент Торгово-промислової палати і на питаннях, які є близькими тисячам чернігівцям, які зайняті у сфері малого та середнього бізнесу. «Є такі рішення, які можна приймати на місцевому рівні. Це допоможе підприємцям не опускати рук у час кризи і не кидати роботу задля того, щоб від безвиході «сісти на шию» державі, зареєструвавшись в центрі зайнятості», - сказав Костянтин Іванов.  На його думку, для бізнесу дуже важливо, щоб земля виділялася прозоро, а не так, як сьогодні в нашій раді. Для цього потрібно проводити конкурси та відкриті аукціони.

Розвиток місцевого бізнесу, залучення інвестицій та економіка – це ті напрямки, якими в “Силі Громади” керуватиме Іванов. Вже є перший конкретний проект, який презентували на заході - “Чернігів! Купуй своє!”. Він має на меті підтримати місцевого виробника, зберегти робочі місця, збільшити надходження до бюджету та сприяти розвитку місцевого патріотизму.

Весна… Чиновництву годі спати!

Отакі вони – молоді і рішучі люди, які не лише мріють, але й роблять багато задля реалізації цих мрій. Спостерігаючи за їхньою поведінкою під час прес-конференції, я не забував про те, що спостерігав за діяльністю «Сили громади» від самого початку її заснування. Бачив, як змінювалась організація, як у неї з’явилася своя громадська приймальня, як народжувалися соціальні проекти і програми.
Я спостерігав і бачив перед собою людей відкритих для спілкування, людей мислячих,  людей-реалістів, які залишаються ними навіть тоді, коли уголос мріють про краще майбутнє для своїх земляків. Розумію, що це важко буде зробити, - і час такий, та й представники місцевого чиновництва, що наче в броньованих дзотах поховалося в своїх кабінетах, не хочуть змінюватися, ставати ближчими до простих земляків, до їхніх проблем і прагнень. Але я вірю, що хлопців з «Сили громади» вийде їх «розбудити». Чому? Бо вони хочуть змін на краще. Бо у них є бажання працювати, є хист до цього. Бо… весна.
У них вийде ще й тому, що вони прямо говорять про те, що «громадянське суспільство має тиснути на владу!» (цитата від Олександра Ломако), бо має на це повне право. 

Олександр БУРКУН, м. Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Олександр Ломако, "Сила Громади", Віталій Голець, Констянтин Іванов

Добавить в: