Їм уже за 90 років. І 72 з них їм сниться війна (відео)
Їм уже за 90. І 72 з них їм сниться війна. Через 72 роки після перемоги у Другій світовій війні ті, хто ще живий, зрідка зустрічаються, аби вголос пригадати те, що часто приходить у спогадах насамоті.
Життя почалось для нього знов на початку травня у багатьох розуміннях. Новину про перемогу у Другій світовій Іван Онищенко зустрів у… морзі.
Іван Онищенко, ветеран війн: «В Чехословакии был ранен и тяжело заболел столбняком – пришел в сознание в морге на оцинкованном столе, вынесли меня на захоронение. А я ожил и уже 91-год прожил. Что ж, тогда только 5% больных столбняком выживало, 95% уходило в мир иной».
Коли почалась війна, їм було по 14-15 років. Призвали їх уже в 44-му – за 5 місяців до поранення Іван Онищенко встиг пройти з боями 1000 кілометрів Румунії, Угорщини та Чехословаччини, а Володимир Шевченко ще до того 7 місяців партизанив.
Володимир Шевченко, ветеран війни: «В марте 43-го всю семью мою подвергли аресту, мне 16 только стукнуло – ну я и рванул в партизаны, в отряд Щорса».
Вони встигли надивитись того, про що згадують, зрідка зустрічаючись на таких офіційних заходах, і що сниться між ними.
Іван Онищенко, Володимир Шевченко: «А багато в живих ще є таких як ви? – Ой, совсем мало. Кто воевал? Последний год призыва – это 26-го года. – Нет, последний 27-го. – Да нет, 27-го в боевых действиях не учавствовали. – А, ну да».
Тих зовсім небагатьох ветеранів Другої світової, які ще живуть після війни і 72-х років перемоги, привітали в облдержадміністрації.
Ніна Зубок – жертва фашизму. Її 8-річної дівчинкою вивезли у концтабір для дітей-донорів, від яких брали кров пораненим німецьким солдатам.
Ніна Зубок, голова Чернігівського обласного відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму: «Вот французы фотографию сделали – детки, у которых брали кровь. Было вывезено с Украины 2 миллиона детей и подростков. 1 из 10 оставался в живих».
Голова ради обласної організації ветеранів Анатолій Москаленко озвучує статистику Другої світової: середня тривалість життя в бойових умовах командира взводу – 3 дні, командира роти – 7 днів, батальйону – 11, найдовше вдавалось пожити командиру полку – 20 днів.
Анатолій Москаленко, голова ради обласної організації ветеранів: «Кожні 11 секунд гинув солдат. Дуже сумна статистика. І після 70 років миру на Сході знов іде війна».
Епоха, коли все перевернулось: нинішньому поколінню, яке має віддавати шану героям тієї війни, віддають шану вони.
Анатолій Москаленко, голова ради обласної організації ветеранів: «Борітесь за своє життя до останнього патрону».
Валерій Куліч, голова облдержадміністрації: «Переконаний – бойовий героїзм воїнів Другої світової — взірець всім нинішнім поколінням військовослужбовців».
В епоху, коли все перевернулось, до 72-ї річниці перемоги у Другій світовій нагороди і подяки отримали не тільки її ветерани. Мама АТОвця Андрія Супруненка з Корюківського району і дружина Сергія Ковальчука з Бобровицького забрали посмертні ордени «За мужність» своїх сина й чоловіка.
Ігор Вдовенко, голова обласної ради: «Коли кажуть «мирного неба» — актуальніше, ніж сьогодні, це ніколи не звучало».
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.