Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » А ви знаєте ким був ваш прадід? Тепер в обласному архіві без проблем можно дослідити свій рід (відео)

А ви знаєте ким був ваш прадід? Тепер в обласному архіві без проблем можно дослідити свій рід (відео)

Історія на папері.

Чернігівський обласний архів один з найбільших в Україні. Найактивніший збір матеріалів проводили наприкінці ХІХ століття. До початку Другої світової в закладі зберігали майже 2,5 мільйони документів. Та під час окупації значну частину втратили. До Чернігова повернулись лише 600 тисяч паперів.

Сьогодні ситуація змінилась. З кожним роком кількість документів збільшується. За словами директорки державного архіву Чернігівської області Раїси Воробей, зараз на зберіганні знаходиться понад мільйон 800 тисяч документів. Це документи починаючи з XVIII століття і до наших днів.



Велика частина документів відкрита для вивчення всім бажаючим.

Серед дослідників затребувані метричні книги. В метричних книгах є відомості про народження людини, одруження і смерть. В архіві зберігається близько 6 тисяч таких книг.

Юрій Коваль довгі місяці складає родинне дерево. Хлопець вже дізнався, що в його роду були й дворяни, й козаки, й селяни.

Великої уваги заслуговують документи часів Голодомору. В наданій актовій книзі про смерть журналісти знайшли декілька сторінок, де зазначено за 32-й рік. Зазначено, що 26-річна жінка померла від гостро-шлункової кишкової хвороби. Але частіш за все, саме такі висновки писали, під час Голодомору. Також цікаво те, яке ремесло зазначено у цієї жінки, - хліборобство.
Гортаючи далі, журналісти стикаються з такими ж самими діагнозами – кишкова хвороба, і також всі загиблі хлібороби.

Виявляється, замовчувати істинну причину смерті в 30-х було нормою.

Страшні подробиці досі в собі зберігають теки тих часів.

Робота в архіві це не тільки зберігання, систематизація та вивчення документів, а й їх реставрація. Наталія Муштак, реставратор: «У нас є спеціальний папір. В цей папір ми закатуємо старі листи, потім вони у нас сохнуть. Вони повинні повністю висохти. Тоді ми їх зволожуємо, кладемо під прес, під пресом ці листи стають рівненькими».

Згодом їх обрізають та зшивають у великі книги, а потім відправляють на гору, аби історики та дослідники могли вивчати документи.

Вже сьогодні архіви переводять в електронні формати, аби їх вивчення стало більш зручним.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: обласний архів, Раїса Воробей, «Дитинець»

Добавить в: