Новий наказ відкрив двері реанімацій для родичів та друзів
Новий наказ відкрив двері реанімацій для родичів та друзів. Громадськість радіє, медична спільнота не в захваті.
Нещодавно Міністерство охорони здоров’я видало наказ, яким дозволяється рідним і знайомим безперешкодно відвідувати пацієнтів у реанімації. Згідно з документом, відвідувачі мають право на допуск до реанімації 24 години на добу в будь-який день тижня. Пацієнти та їхні родичі зітхнули з полегшенням, медична спільнота поставилася до наказу дуже стримано.
Наказ Міністерства охорони здоров’я від 15 червня № 592 «Про затвердження Порядку допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії», згідно з яким громадяни можуть безперешкодно відвідувати пацієнтів у реанімації, вступив у силу 29 червня. Це той рідкісний випадок, коли громадськість, згуртувавшись, домоглася своїх прав. Понад 60 громадських організацій, депутати, юристи «тиснули» на МОЗ, щоб змусити його відкриті двері реанімацій для родичів і друзів пацієнтів.
Родичі — за
Історія з реанімацією має радянське коріння. Ще з тих часів реанімаційні відділення, куди люди потрапляють у дуже важких станах, завжди були закриті. Родичі хворих цілодобово сиділи перед зачиненими дверима, а лікарі не дуже були налаштовані на спілкування, яке зводилося в основному до величезного списку ліків, які необхідно було придбати в «певних» аптеках.
Тож родичі хворих у наказі вбачають великий плюс: окрім того, що вони БАЧИТИМУТЬ дорогу їм людину, вони ЗНАТИМУТЬ, чи дійсно використовуються ті ліки, які просять закуповувати.
Крім того, присутність родичів вимагатиме від лікарів і медперсоналу більшої дисципліни, прозорості, зрозумілості та відповідальності.
Лікарі в роздумах
Лікарі сприйняли цей наказ неоднозначно.
«Безумовно, наказ потрібний та своєчасний. Особливо це стосується дитячих лікарень. Дитина налякана, для неї стрес — уже саме перебування в медичному закладі, і тут обов’язково поруч повинні бути батьки, які підтримають, заспокоять, допоможуть персоналу з доглядом. Звичайно, батьки та родичі бувають різні. Саме тому в наказі прописано, що до реанімації не допускаються відвідувачі з проявами гострих інфекційних захворювань, у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Крім того, відвідувачам забороняється втручатися в роботу апаратури або створювати перешкоди для процесу лікування», — каже головний лікар обласної лікарні Андрій Жиденко.
Утім в обласній лікарні ще й до наказу дозволяли близьким відвідувати важкохворих. «У нас є різні пацієнти, у тому числі й ті, які мають надмірну вагу. Не завжди медсестра із санітаркою можуть перевернути такого хворого, а це дуже важливо для профілактики пролежнів. Тож якщо родичі хочуть допомогти нам із доглядом — будь ласка», — розповів він.
Але разом із тим, вважає А. Жиденко, треба чітко прописати правила відвідування реанімації, взаємини медперсоналу, родичів, пацієнта. «Якщо взяти Германію або Ізраїль, то там прописано все до дрібниць. Це необхідно, щоб захистити як пацієнта, так і лікаря», — каже він.
Прихильником нового наказу є і Микола Дейкун, головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер». Микола Петрович упевнений, що родичі пацієнта мають право заходити в будь-яке приміщення лікарні, де перебуває хворий, для них не повинно бути закритих зон. Каже, що в розвинених країнах родичі пацієнтів без перешкод відвідують своїх близьких, що не заважає лікарям надавати якісну медичну допомогу. «Наприклад, у Литві в реанімацію новонароджених ми зайшли просто з вулиці. Звичайно, треба дотримуватися деяких правил: вас попросять одягнути бахіли та помити руки», — поділився він своїми враженнями від відвідування медзакладів у Прибалтиці.
А ось головний лікар дитячої обласної лікарні Олександр Карета чесно зізнався, що документ ще навіть не вивчав, і від коментарів відмовився. При цьому сказав, що ставлення до цього наказу в нього буде скоріше негативне, ніж позитивне. Адже бути впевненим в адекватній поведінці батьків під час відвідування дитячої реанімації неможливо. Але запевнив: якщо отримає від управління охорони здоров’я облдержадміністрації відповідного листа, то наказ МОЗ у дитячій лікарні виконуватимуть.
У міській лікарні № 2 також про вищезгаданий наказ поки що не чули. Коли ми спробували напроситися на відвідини міфічного родича до реанімації, отримали рішучу відсіч від чергового анестезіолога. Каже: наказ не читав, тож і виконувати нічого.
Захистимо свої права!
Чи запрацює наказ, залежить і від нас із вами. Тут дуже важлива позиція громадян, яким треба навчитися захищати свої права. Якщо не буде офіційних скарг і звернень від людей, наказ залишиться на папері.
Олена Березкіна, "Чернігівські Відомості" №29 (1322) від 20 липня 2016
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.