Путін «зберіг» для Чернігівщини базу на Ялті
В середині липня прокуратура Чернігівської області сповістила, що захищає майнові права держави в Автономній Республіці Крим. Повідомлялося: TOB «Екологія-Сервіс», яке знаходиться в м. Ялта, припинило сплату орендної плати за комунальне майно з листопада 2013 року, внаслідок чого заборгувало Чернігівській облраді майже 100 тис грн. І жодної конкретики, окрім того, що у зв'язку з окупацією Криму прокурорський позов розглядатиме господарський суд міста Києва.
Що ж це таке за комунальне майно, за яке ялтинська фірма оренду не платить? Чому, якщо не платить уже понад півтора роки, з нею й досі не розірвали договір оренди і не позбавили права тим майном користуватися? А тому, що майно знаходиться на території окупованого Криму, у м. Ялта на вул. Сєченова, 13-А.
Ялта
Виявляється, що Чернігівська обласна рада мала і, за міжнародним (але ж не російським) законодавством, продовжує мати у власності базу відпочинку в Ялті («Єдиний майновий комплекс бази відпочинку»), яка знаходиться на балансі... професійно-технічного навчального закладу «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр».
За словами начальника управління комунального майна облради Володимира Сидоренка, в травні 1995 року Чернігівським обласним навчально-курсовим комбінатом управління сільського господарства та продовольства (попередником професійно-технічного навчального Закладу «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр»), за кошти обласного бюджету у AT «ЦСТЕ-ІНТУР» (Росія) були придбані тимчасові споруди - збірно-розбірний будинок для відпочинку, загальною площею 245,4 кв. м. та збірно-розбірний будинок санітарно-технічного блоку, загальною площею 50,4 кв. м., розташовані на території пансіонату «Зоря». У складі навчально-курсового комбінату, на базі придбаного майна, у 1996 році був утворений структурний підрозділ - база відпочинку в Ялті на вул. Сєченова.
Упродовж 1996-2004 років на базі відпочивали мешканці Чернігівщини, переважно викладачі та працівники навчального закладу. На 2004 рік стіни будинку для відпочинку та санітарно-технічного блоку були обшиті зовні і зсередини листовим алюмінієм та утеплені скловатою. Будинок для відпочинку мав загальні душові кімнати та санвузли, а відстань від нього до моря становила близько 500 м. Що ще треба для пересічних мешканців Чернігівщини, які стараннями рідної влади до 2004 року могли провести тиждень-другий на південному узбережжі перлини України?
Чому до 2004-го? Бо тоді обласна рада вирішила, що утримувати базу для неї надто дорого, і стала шукати орендаря, який швидко і знайшовся в особі зареєстрованого в Ялті TOB «Екологія-Сервіс». Мовляв, не під силу утримувати, то давайте здамо в оренду, нічого робити не будемо, а гроші капатимуть. «Давайте», - вирішили в облраді, і встановили для TOB «Екологія-Сервіс» орендну плату у розмірі... аж 1012 грн за місяць. Всього лиш 5 ящиків горілки за цінами 2004 року.
У ті часи оренда порожньої кімнати на одну особу в тимчасовій споруді якого-небудь прибережного кримського села, зі спільним туалетом типу «дірка у підлозі» та літнім душем, вода в якому є тільки тоді, коли туди її заллє сам орендар, починалася від 25 грн за добу. Отже, місяць здачі оренди такої «дірки» приносив господарю щонайменше 750 грн. А тут, хай і недо- (за словами керівників управління комунального майна облради), але ж ціла база відпочинку. У Ялті! За 500 м від моря, якщо навпрошки. Де одночасно могли відпочивати не менше 10 осіб.
Навіщо здавати її в оренду цілком комусь одному за 1012 гривень на місяць, якщо можна здавати в оренду кожне її ліжко і заробляти понад 10 тисяч гривень, використовуючи вільні гроші на поступову модернізацію бази? Якщо ж обласну раду вдовольняли і 1012 гривень на місяць, тобто 100 гривень з людини, то невже хтось з мешканців Чернігівщини відмовився б поїхати у Ялту, скажімо, на 2 тижні, якщо проживання йому обійшлося б усього у 45 гривень, тобто у 7% середньої зарплати 2004 року? За такі гроші люди їздили б на комунальну базу чи не цілий рік! Зрештою, на те воно і комунальне майно, тобто таке, що належить усім мешканцям області, щоб ті самі мешканці отримували з нього якнайбільший зиск. Поїхати за копійки на пару тижнів у Ялту, нехай і поїхати з невеликою ймовірністю, для мешканця області (сиріт, наприклад) набагато цікавіше, аніж 1012 грн надходжень в бюджет області. Однак на те вона в Україні і влада, щоб вирішувати, як. Їй заманеться, а не як краще людям.
На додачу до 15-річної оренди, TOB «Екологія-Сервіс» отримало від облради дозвіл на проведення за рахунок власних коштів перепланування та реконструкції майнового комплексу бази відпочинку. Чим успішно і зайнялося. Вже у 2005 році виконало капітальний ремонт та перепланування споруд бази відпочинку, зокрема було підсилено фундаменти, влаштовано колони стін, перегородок, поясів, проведені внутрішні оздоблювальні роботи.
В результаті тимчасові споруди бази відпочинку набули ознак об'єктів нерухомості (капітальних будівель). А це дало можливість здійснити державну реєстрацію права власності на базу відпочинку за територіальними громадами сіл, селищ, міст Чернігівської області у Ялтинському БТІ. Також у ході робіт загальна площа будинків збільшилася на 65,2 кв. м. І все це було зроблено, за даними «Екології-Сервіс», за 97,9 тис. грн.
У 2011 році TOB «Екологія-Сервіс» вклало в базу відпочинку ще 427,5 тис. грн, за які здійснено суцільне монолітне залізобетонне перекриття по всій площі двох будівель, змонтовані перегородки і стіни з піноблоків та цегли, у будинку для відпочинку замінені віконні та дверні блоки, замінено сантехнічне обладнання та комунікації, електротехнічне обладнання, систему подачі води та обігріву, встановлені засоби кондиціювання, у 10 номерах проведені оздоблювальні роботи.
І зрештою це TOB звернулося до облради з пропозицією включити базу до переліку об'єктів приватизації.
Першочергово побажання орендаря було розглянуто на засіданні постійної комісії облради з питань управління та розпоряджання об'єктами комунальної власності. Пропозицію «Екології-Сервіс» підтримали такі поважні в області особи, як колишній заступник голови ОДА Микола Стрілець та Володимир Тандура, багаторічний голова Новгород-Сіверської РДА В'ячеслав Кауфман, головний державний санітарний лікар області Микола Донець, голова наглядової ради ПАТ «Облтеплокомуненерго» Максим Городній. Проти виступив тільки Сергій Журман, на той час - викладач педагогічного університету.
Півроку облрада узгоджувала питання про включення бази до об'єктів приватизації з Ялтинською міськрадою та Радою міністрів Криму, а потім вищезгадана комісія комунального майна розглядала питання про внесення пропозиції «Екології-Сервіс» до порядку денного найближчої сесії облради. І знову поважні особи - за, до їх числа долучився і Олег Обушний (котрий на яких тільки керівник посадах в області не працював), а проти - знову тільки Журман. Він пропонував лишити базу на балансі облради й створити комунальне підприємство, яке буде займатися відпочинком мешканців області. Журмана не послухали.
Після цього база отримала статус «продається». А кому ж продати, як не «Екології-Сервіс», бо воно більше 5 років базу утримує і здійснило невід'ємні поліпшення орендованого майна на суму понад 25% балансової вартості об'єкта. Останнє зробити було не важко, бо балансова вартість об'єкта на момент укладання договору оренди, у 2004 році, становила... 198 тисяч грн. У Ялті! За 500 м від моря!
Між тим у 2012 році орендар надав документи, що він витратив на базу ще 558 тис. грн, задля, як він пояснив, влаштування стелі та стін, підлоги та покрівлі, проведення зовнішніх оздоблювальних робіт, на сантехніку й душові кабіни, електромонтажні роботи. Після цього база являє собою 10 готельних номерів з усіма зручностями (загалом 280,5 кв. м), які мають окремі входи.
На заваді продажу стала Ялтинська міськрада, яка тричі упродовж 2012-2013 років відмовила облраді в клопотанні про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування бази відпочинку, а без цього Земельний кодекс України забороняє набувати права власності на об'єкт нерухомості.
Розійшлися і в «Екології-Сервіс»: стали в суді оскаржувати затверджену вартість майна. Мовляв, не погоджуємося на 1,3 млн. грн. Саме стільки просила за базу облрада у грудні 2013-го. За такі гроші у тому районі Ялти двокімнатну квартиру в «хрущовці» не купиш, а тут-ціла база...
* * *
І тут прийшов Путін і всіх примирив. Після окупації Криму перемовини між облрадою та TOB «Екологія-Сервіс» вщухли самі собою. У чиїй власності, згідно російського законодавства, база перебуває на сьогодні, не відомо: запит «Чернігівщини» до Ялтинської міськради лишився без відповіді. Точніше, з Ялти відповіли, що запит отримали і розглянуть. І все.
Звісно, «Екологія-Сервіс» припинило платити Чернігівській облраді оренду за базу, бо, не виключено, платить зараз її Ялтинській міськраді. Вона ж і з бази викине у разі несплати, а-облрада, яка за українським і міжнародним законодавством є власником бази, за тисячу км і безсила щось зробити. Окрім звернення до обласної прокуратури.
Немає сумнівів, що український суд буде на боці облради і накаже TOB «Екологія-Сервіс» сплатити прострочену оренду, може, ще й штраф якийсь. Однак який реальний сенс матиме це рішення? Як, скажімо, і розірвання облрадою в односторонньому порядку договору оренди, що чомусь і досі не зроблено, незважаючи на те, що орендар уже півтора року оренду не платить.
* * *
За повідомленням управління комунального майна облради, орендна плата за ялтинську базу на червень 2015-го складала 4369,35 гривень на місяць. База перетворилася з тимчасових будівель на 10 облаштованих номерів з усіма зручностями, а орендна плата за неї змінилася тільки на індекс інфляції. В облраді звикли вдовольнятися малим?
Ігор Стах, тижневик «Чернігівщина» №34 (538)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: база відпочинку, Ялта, Чернігівщина, «Чернігівщина», Ігор Стах