Бережіть воду, приймайте ванну удвох, або Як зекономити на «комуналці». Практичні поради
Новину про суттєве подорожчання комунальних послуг люди обговорюють усюди - у транспорті, на вулиці, у крамницях, різних закладах і установах. Більше того, люди зізнаються, що нових рахунків за газ, світло і тепло очікують з острахом. І боятися насправді с чого, адже плата за послуги збільшилася в рази. Високі тарифи змушують споживачів розмірковувати, як заощадити на «комуналці». Поки що вихід один - економити. До речі, європейці так роблять уже давно.
Натомість держава зі свого боку заохочуватиме громадян, які прагнуть до економії енергоресурсів. Цьогоріч на такі цілі у Державному бюджеті навіть відшукали 344 млн грн. А за потреби можуть додати ще 147 млн грн.
Урядова ініціатива полягає у пільговому кредитуванні придбання матеріалів та обладнання для утеплення фасадів будинків, модернізації системи освітлення, встановлення енергозберігальних вікон, засобів обліку теплової енергії та води, сонячних колекторів, заміну радіаторів опалення тощо.
Так, у раз[ оформлення кредиту на енергоефективні матеріали у державних банках громадяни отримують компенсацію - до 30% для індивідуальних будинків і квартир та 40% - для організованих об'єднань співвласників багатоквартирних будинків і житлово-будівельних кооперативів. Про це, зокрема, журналістам розповідали 18 травня на брифінгу в облдержадміністрації.
Є й дещо простіші способи економії.
Заощаджуємо на воді
Добре пам'ятаю, як торік із Німеччини приїжджала в гості подруга Юлія. Частувала її тоді щедро, як і належить українцям. Та коли настав час прибирати зі столу, Юля сказала, що ми - марнотрати, порівняно з європейцями. Адже в Європі посуд під краном, як у нас, ніхто не миє.
- Очищені від залишків їжі тарілки і столові прибори німці збирають у раковину. Злив затикають пробкою, набирають воду і миють посуд. Потім його ополіскують в окремій ємності з чистою водою, - зауважила Юлія.
Європейські фахівці порахували, що це в 3-5 разів економніше, ніж мити під краном.
Подруга також розповіла, що у багатьох її знайомих німців є посудомийні машини, які, до речі, використовують тільки холодну воду і мінімум електроенергії. За словами Юлії, це дуже ощадливі побутові прилади. Посудомийну машину, як і пральну, потрібно завантажувати повністю.
Досліджуючи цю тему, дізналася, зокрема, що вже багато моїх друзів, аби заощадити, приймають не ванну, а душ. Якщо вірити статистиці, це у 5-7 разів дешевше. А якщо в душі встановити спеціальну насадку, то зекономити можна ще більше. Натомість подруги, які займаються спортом, розповіли, що після тренування миються в фітнес-клубі, а не вдома.
Зекономити близько 900 літрів води за місяць на кожну людину можна, якщо закривати кран, поки чистите зуби. До речі, з відкритого на повну потужність крана щохвилини витікає 15 літрів води. Також, щоб вода в оселі не витрачалася даремно, треба як мінімум поміняти усі прокладки, що протікають. Добре було б змінити звичні крани на кульові, що допомагають економити воду.
А ще усі знайомі, які встановили у квартирах лічильники, стверджують, що скоротили свої витрати на холодну і гарячу воду у 2-3 рази.
Вимикаємо за собою світло
Візьмемо сім'ю, яка проживає в трикімнатній квартирі. У кожній зі спалень потужність світильників досягає 200 Вт, у вітальні люстра «з'їдає» 300 Вт, у ванній, коридорі та кухні лампочки беруть по 100 Вт. Нехай світло у вітальні горить усього 4 години на день, у спальнях і ванній - по 2 години, кухні - 3 години, в коридорі -годину. Разом за день набігає 2,6 кВт год., а за 30 днів -78 кВт год.
Щоправда, багато сімей витрачають світла набагато більше. Особливо, якщо є звичка залишати його увімкненим у кімнатах, де нікого немає. Тому один із дієвих способів економії електроенергії - вимикати світло, коли виходите з приміщення.
Добре також частіше використовувати не загальне освітлення всієї кімнати, а зональне: настільні лампи, настінні світильники, бра і торшери. До речі, нині багато хто надає перевагу саме такому освітленню. Знайомі кажуть, що воно досить зручне. До прикладу, якщо пару годин під час перегляду телевізора або читання книги горітиме не 300-ват-на люстра, а 60-ватний світильник, це збереже 0,48 кВт год., та й очам комфортніше.
Корисно також звичайні вимикачі замінити регуляторами, що дозволяють змінювати яскравість світла і, відповідно, менше витрачати електроенергії. Адже дуже часто максимальне освітлення в приміщенні не потрібно.
Тепер усе більше споживачів вибирають економні лампочки. Вони, споживаючи, приміром, усього 20 Вт, забезпечують освітленість, як 100-ватні лампочки розжарювання. Щоправда, коштують «економки» недешево. Експерти порахували, що окупляться вони не раніше ніж через 9 місяців.
Ще одну дуже просту пораду з економії електроенергії підказали господині. Часто поширенню світла в домівці перешкоджає пил і бруд, тож не забувайте регулярно протирати світильники. Додадуть світла і чисті вікна, легкі штори, не заставлені усіляким непотребом підвіконня.
Варто також не забувати про увімкнені електронні прилади, що стоять без діла. Наприклад, комп'ютер за добу «з'їдає» близько 10 кВт год. Тож залишати його увімкненим на пару-трійку годин навряд чи варто. Ще один підступний прилад -телевізор. У багатьох сім'ях, де є діти, він працює ледве не більшу частину доби, споживаючи від 100 до 400 Вт. Вимикаючи електроніку, якою не користуєтеся, можна заощадити за місяць кілька десятків, а то й сотню-другу кіловат-годин.
До речі, купуючи будь-які побутові електроприлади, завжди потрібно звертати увагу на їх клас енергоспоживання. Окрім цього, важливо знайти у квартирі правильне місце для побутової техніки. Адже, приміром, холодильник, який стоїть біля батареї, потребує більше електроенергії.
Наступна порада для власників електроплит. Вони можуть споживати від 1,1 до 6,0 кВт, даючи широкі можливості для зайвої витрати електроенергії. Натомість причини втрат - елементарні: наприклад, діаметр каструлі менше діаметра нагрівачів. Або якщо використовуємо посуд, призначений для приготування на газу. Також багато енергії витрачається, щоб закип'ятити воду на плиті. Для невеликих обсягів води (літра-півтора) втрати можна скоротити приблизно в два рази, якщо кип'ятити воду в електрочайнику, а потім уже перелити окріп у каструлю. Гарячу воду якийсь час можна зберігати в термосах. Також можна менше затратити енергії, порівняно з електроплитами, приготувавши страви у спеціальних приладах - грилях, кавоварках тощо.
Встановлюємо газові лічильники
Досі економія газу для тих, хто не використовував його для опалення, а тільки для приготування їжі, виглядала не такою актуальною, як економія води. Але підвищення вартості газу змушує задуматися і про цей вид заощаджень. Тут, як і з водою, треба починати зі встановлення лічильника. Щоправда, це витрати. За який час вони окупляться, хтозна.
Звісно, це не всі способи економії енергоресурсів. Але якщо будемо дотримуватися хоча б цих, платитимемо за комунальні послуги менше.
Ірина Осташко, тижневик «Деснянка» №22 (550)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: комунальні послуги, економія, поради, «Деснянка», Ірина Осташко