На Водохреще Чернігів масово купався у ополонках
Хрещення Господнє, або, як кажуть у народі, Водохреще - одне із найбільших християнських свят, яке відзначається всіма православними 19 січня. Саме у цей день Ісус Христос хрестився у ріці Йордан. У народі кажуть, що освячена цього дня вода має цілющі властивості, а хто скупається на Водохреще у ріці - не буде весь рік хворіти. Ось і чернігівці, за давньою традицією, після святкової служби у церкві ходили купатися до Десни.
У всіх головних храмах 19 січня - день великої служби та посвячення води. На Валу, де знаходяться церква св. Катерини та Спасо-Преображенський собор, зранку багатолюдно. Біля Катерининської церкви прямо під стіною припарковано водовоза, із якого прихожани набирають свяченої води. Служба почалася о десятій, а десь годині о дванадцятій люди підуть на Золотий берег пірнати у цілющу ріку. Цікавлюся у людей біля бочки, чи збираються купатися. "Та ми вже зранку скупалися", - з посмішкою відповідає молода пара, - "Зараз ось за водою прийшли". Є і такі, що, набравши води, очікують купелі. Чоловіки у козацькій формі поряд кажуть, що від Спаського собору люди підуть купатися в інше місце, через пішохідний міст на протилежний берег ріки.
Біля Спасо-Преображенського храму людей значно більше, вони вишикувалися вервечкою за свяченою водою, і поки у самому соборі триває служба, терпляче чекають своєї черги. Дехто, наповнивши водою свої посудини, іде далі святкувати додому, інші очікують закінчення служби, щоб після цього шубовснути у льодяну ополонку.
Опівдні служби закінчуються, і люди зі священниками на чолі починають сунути в бік річки. В бік пішохідного мосту іде значно більше народу, і під переливи дзвонів, що линуть над Валом, я відправляюся за радісною юрбою.
В Десні давно підготовано декілька ополонок, і у крайню із них люди активно занурюються не чекаючи служби. Біля центральної, де має проходити основне дійство, крім служителів культу та мирян присутні двоє рятівників у повному обладунку. Свято святом, а безпека понад усе. Погода зовсім не холодна, принаймні немає вітру, а температуру явно вища нуля. Роздягатися купальникам буде не так холодно. Єдиним недоліком "плюсу" на термометрі можна назвати хіба що слизьке грязьове поле, у яке перетворився весь берег Десни. Ковзати по місиву треба обережно, бо можна опинитися у святій воді прямо в одязі.
Публіка радісна та збуджена. Для когось це стрес перед зануренням у холодну воду, хтось схвильований від присутності на великому релігійному святі, а дехто прийшов просто подивитися на екстремалів, що пірнають незважаючи на холод. Приходять обмитися святою водою цілими колективами. Біля однієї із ополонок - бійці спецпідрозділу "Грифон" на чолі зі своїм командиром, підполковником міліції Олегом Опікуновим.
Команда грифонівців
- Ми з бійцями приймаємо участь у купанні на Хрещення регулярно і щороку. Всі з підрозділу, хто можуть в цей день прийти, зараз тут, на річці. Ми віримо в Бога, і для нас це велике свято. А враховуючи, хто ми, і той факт, що більша частина із нас уже побувала в зоні АТО, і поїде ще, можливо, цей обряд дасть нам додаткову безпеку при наступній поїздці. Всі ж ходимо під Богом.
У черзі до ополонки по більшості стоять чоловіки, але і жінок теж вистачає. Інколи можна помітити навіть дітлахів, але таких відважних зовсім одиниці. Люди підбадьорюють одне одного жартами, а тих, хто, трохи шокований від льодяної води вискакує із ополонки та біжить до берега за рушником, ближні глядачі вітають вигуками. Ополонка неглибока, але все одно дівчат та жінок турботливі рятувальники підтримують під руки.
Мешканка Чернігова Ольга Коновал сьогодні купалася вперше, і після нових вражень просто цвіте посмішкою.
- Я цього року вперше спробувала Водохрещенську купіль. Можна сказати, мені підказав Бог це зробити, і я дуже рада, що наважилася зануритися у святу воду. Відчуття - дуже гарні, навіть немає слів, щоб розказати, як я рада. Раджу до цього прийти всім-всім людям.
Через півгодини роботи біля ополонки рятувальникам стає спекотно і вони знімають шоломи, але потік людей припинятися і не думає. Поки ті, хто щойно вийшли із річки, фотографуються в пам’ять про подію, інші роздягаються, готуючись до пірнання, і берег чи не наполовину вкритий людьми в купальниках. Майже літня картина, тільки інша половина присутніх - у теплих зимових куртках. Не бояться відморозити собі щось та застудитися навіть люди літнього віку, що бадьоро стають до черги між молодими. Навпаки, вони впевнені, що ця купіль віджене всі болячки. Катерина Петрівна каже, що прийшла у Водохреще до ополонки за здоров’ям.
- За здоров’ям сюди прийшла, ще за чим? Я обливаюся холодною водою вже чотири роки. А купатися поки прийшла лише втретє. Це дуже велике свято, і для мене цей день має особливе значення. Купіль на Хрещення дає людині наснагу та здоров’я. Із води виходиш так, наче заново народився. І ніколи після цього ніяких хвороб.
Не боїться холоду і тендітна Вікторія, що прийшла на річку з другом. Хлопець скупався раніше, а зараз турботливо вкутує простирадлом подругу.
- Минулого року, на жаль, довелося пропустити купання на Хрещення, бо нас не було в Україні, про що дуже жалкуємо. Але взагалі ми цю можливість стараємося не гаяти, я купаюся вже третій рік. Якщо все буде добре, купатимемося щороку.
Я не був на минулому Водохрещі на нашій Десні, але судячи по спілкуванню із людьми, що уже скупалися або тільки збираються це зробити, цей обряд набуває у Чернігові популярності. Інакше чим пояснити те, що мало не кожна тертя-четверта людина говорила, що цього року купається у святій воді вперше. Звичайно, ця статистика дуже приблизна, всіх опитати я не міг. Але дуже показова тенденція має місце. Цікаво буде порівняти із наступним роком.
Ну а поки що - всіх з Водохрещем!
Богдан Гуляй
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Водохреще, Богдан Гуляй