Які доходи у забудовників та коли в Чернігові буде обіцяний «Діснейленд»
Віктор Бережний
Напередодні Дня будівельника на усі запитання «Чернігівщини» відповідає заступник Чернігівського міського голови з питань будівництва Віктор Бережний.
- Наші люди постійно скаржаться на малі зарплати, на нестачу коштів, а будинок новий не встигли побудувати - квартири усі вже розпродані. Чим таке протиріччя можна пояснити?
- Можливо, дуже багатьом людям властиво прибіднятися: говорити, що немає грошей, що дуже погано живемо. Те, що будівництво ведеться та купуються квартири - дуже позитивний фактор. З сучасною політичною та економічною ситуацією в державі продаж квартир дещо падає, як і саме будівництво дещо гальмується. Про наше місто я це сказати не можу, бо в Чернігові зараз спостерігається інша картина: ми вважаємося найбільш депресивним регіоном, проте будівельні майданчики в нашому місті освоюються, закладаються навіть на наступний рік. Це дає оптимізм, що будівельна індустрія буде розвиватися і люди будуть мати робочі місця. Забудовник сам відчуває, чи будуть продаватися квартири: попит є - квартири будують. Тому феномен, що люди жаліються на бідність і водночас купують квартири, можна пояснити тим, що якісь заощадження та доходи у певних людей є.
- Стосовно вартості житла. Подейкують про фантастичні заробітки забудовників. Буцімто з кожної проданої квартири вони мають у кілька разів більше, аніж витратили на її будівництво. Це правда?
- Запитання не до мене, позаяк стосується комерційних питань кожної окремої фірми. Як відомо, у період закладання будівництва є так звані залучені кошти, укладені комерційні договори на купівлю квартир. У нинішній перехідний період не дуже багато забудовників, які отримали прибутки, - вони скоріше зіткнулися з певного роду збитками. Договори ж були укладені за старими цінами будматеріалів і змінити їх не можна. Врятувало забудовників тільки те, що дуже багато було запасів будматеріалів, а тому вони не так швидко подорожчали у зв'язку з подорожчанням долару. Залізобетон, скажімо, не дуже сильно подорожчав, цегла на складах тощо. Запаси скінчилися і вартість будматеріалів дуже суттєво зросла: нинішні ціни складають, відштовхуючись від курсу долара саме на сьогодні.
- Говорячи про певного роду збитки забудовників, Ви мали на увазі, що вони отримали менше, аніж витратили, чи що замість 500% прибутку вони отримали 400%?
- Я не можу говорити на цю тему. Та й не думаю, що є рентабельність у 500%. У середньому по Україні вартість зведення житла коливається у межах 3500 -4000 гривень за квадратний метр. І це без врахування зовнішніх мереж, вартості відведення земельної ділянки, критичних умов підключення мереж тощо - все це комерційна таємниця забудовника. Я не думаю, що рентабельність дуже висока. З комерційної точки зору, якщо рентабельність менша за відсотки банківського вкладу, то який сенс займатися бізнесом? Можна покласти вільні гроші в банк і без будь-якого головного болю отримувати ті ж відсотки. Отже, бізнесмен, що говорить про прибутки у 5-10%, просто поганий бізнесмен.
- Чи робить міська влада щось для того, щоб житло в Чернігові стало дешевшим?
- Впливати на комерційну складову забудовника місто не може. Місто може попросити забудовника виділити житло, якщо є якісь соціальні програми чи якісь, не дай Бог, катастрофічні ситуації. Змусити й вплинути на ціноутворення місто не може.
- Скільки будівельних компаній на сьогодні працює в Чернігові?
- Освоюють майданчики п'ять будівельних компаній. Є ще кілька будинків, які будуються з вкладеннями інвесторів.
- З якими компаніями міській владі зручніше працювати?
- З діючими забудовниками. Такими, що реально будують. Котрі є в одній особі й забудовниками, й інвесторами. Інакше є вірогідність, що інвестор або забудовник один одного підведуть.
- На яку компанію менше скаржаться?
- Жодне будівництво в Чернігові не розпочиналося без якихось скарг чи скандалів. їх усі можна поділити на дуже скандальні забудови й ті, навколо яких починався галас. Наприклад, є частина забудов, з приводу початку яких піднімалася частина людей і, не надаючи жодної аргументації, говорила, що просто не хоче забудови. Після цього розпочиналися розмови, бесіди, пояснення і врешті-решт люди міняли своє рішення.
- Як гадаєте, чому більшість забудовників хочуть зводити житло у зеленій зоні чи на дитячих майданчиках?
- Це болюче питання. Скоріш за все, це пов'язане з меншими витратами на освоєння ділянки. Ті забудовники, які звільняють майданчик шляхом зносу та викупу житла, мають більші витрати, аніж ті, хто намагається зайти на більш вільний майданчик.
- Хто або що знищило компанію «Домобудівник»?
- Коли не знаєш фактів, то домисли краще не розповсюджувати.
- А щодо знищення компанії «Чернігівбуд» можете щось сказати?
- Це питання до менеджменту самої компанії. Коли йде головний менеджер і рушійна складова об'єкта, а люди, які лишаються біля керма, не є професіоналами і зацікавлені не у виживанні компанії, а тільки у власній наживі... Це й знищило компанію.
- Будівництво готелю на Валу так гарно розпочалося, після чого вже багато років історичний центр міста «прикрашає» недобудова...
- На сьогодні це приватна власність. Компанія «Столиця» у свій час перекупила об'єкт, вела будівництво, але роки чотири тому у компанії виникли певні проблеми і тому вона зупинила роботи. І, судячи з різного роду розмов, продовжувати його не збирається. Влада жодним чином не може вплинути на ситуацію.
- Тобто населення має милуватися руїнами?
- А як ви пропонуєте вплинути? Незважаючи на те, триває будівництво чи ні, закон про приватну власність ніхто не відміняв,
- Ваш попередник на посаді обіцяв у Чернігові «Дісней-ленд». На якій стадії знаходиться втілення цього проекту вжиття?
- Це, мабуть, питання до мого попередника.
З інтерв'ю Олександра Сердюка (до вересня 2013 року - заступник чернігівського міського голови, що займався питаннями будівництва):
- А что-нибудь для развлечения туристов планируется?
- А как же. «Диснейленд», например.
- Что-что?
- «Диснейленд». И это не пустые слова, уже есть и конкретные наработки.
- Где же предстанет это чудо?
- У подножия Вала, в районе Речпорта и Грузового порта.
(2 червня 2009 року)
З розмови з Олександром Соколовим,чернігівським міським головою:
- Александр Владимирович, будут ли ещё какие-либо важные для горожан проекты до сих пор неведомые, кроме «Диснейленда»?
- А что, «Диснейленда» мало?
(29 грудня 2009 року)
Розмову вів Семен Сокира, тижневик «Чернігівщина» №33 (485)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.