Раніше єлінська молодь зустрічала Великдень... у лісі
- А де ж сільчани святили паски? - запитую голову села Ніну Кухаренко.
- В основному в Тур’ї, яке майже за 20 кілометрів. Але це старше покоління. У молодшого якийсь час була традиція святкувати Великдень... у лісі, - розповідає вона.
Тепер ця традиція - в історії. Завдяки відомому київському режисеру, викладачу Національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого Ірені Рудіній, єлінці уже близько трьох років мають свою церкву. Покровську, як і була.
- Спочатку Ірена Володимирівна придбала в селі помешкання для студентів, які знімали у нас фільм «Метель» за повістю Пушкіна. Все зняли, крім епізоду в церкві, бо ніде було. Так у режисера виникла ідея збудувати в селі храм. Власним коштом. Матеріал привозили аж із Карпат. І майстри були із Західної України. Навіть будиночок для священика Ірена Володимирівна придбала. Тепер у нас є отець Володимир.
Цікавлюсь у мешканців: які пасхальні звичаї та забобони досі збереглися в селі?
Розказують таке.
На Великдень тут не беруть у руки сіль, щоб цілий рік не пітніти. А після церкви усі поспішають додому, щоб якомога раніше «розговітися» - тоді буде успіх у справах. Починають трапезу з освячених яєць.
Якщо пофарбоване червоне яйце покласти в миску з водою і вмитися з неї, цілий рік будеш здоровим і красивим.
Пасхальними яйцями в Єліному проводять худобі по хребту перед тим, як вигнати її на пасовище - щоб шерсть була гарною і не чіплялися хвороби.
Освячене яйце дехто зберігає за іконою на випадок пожежі. Кажуть, якщо кинути його у вогонь і проказати молитву, полум’я згасне.
Якщо в лісі заблудиться людина, їй достатньо згадати, з ким вона ділила Великодній сніданок, і дорога знайдеться.
Згадали й про те, що з пасхальним яйцем ходять шукати худобу, яка не прийшла з пасовища чи заблукала в хащах. Без нього, мовляв, результат навряд чи буде. На підтвердження розказали про випадок, який трапився в селі кілька років тому.
... Під вечір на Великдень у Василя Півня (нині покійного) зірвався кінь. Спочатку тварину шукали по городах, потім виявили сліди від металевої прив’язі, що кінь волочив за собою, за селом. Сліди вели до лісу й там губилися.
Шукачі обдивилися всі навколишні чагарники, дослідили прилеглу територію - марно: кінь неначе крізь землю провалився.
Тільки восени грибник зі Щорса, що вибрався в єлінські ліси по опеньки, знайшов металеву прив’язь і кінські кістки. Зовсім близько від того місця, де вели пошуки родичі господаря.
- Якби пішли з пасхальним яйцем, точно б знайшли, - переконані мої співрозмовники.
Традиційна у Єліному гра крашанками в «битки»: щоб перевірити твердість яйця, тут стукають ним об передні зуби.
В Черниговской области возрождают храм, который разбомбили немцы
01 августа 2010
Марта Зінченко, "Чернігівщина" № 16 (468) від 17 квітня 2014
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Єліно, Марта Зінченко, "Чернігівщина"