Мати загиблого Євгенія Годуна просить їй повернути тіло сина
Уже кілька місяців 64-річна Любов Годун із Киїнки Чернігівського району живе як на голках. У січні цього року під час виконання бойового завдання на Донеччині зник безвісти її син, 34-річний Євгеній Годун. Мати до останнього сподівалася, що він у полоні, та на початку травня підтвердилося найгірше: Женя загинув. Його тіло зосталося на полі бою. Де воно зараз — достеменно не відомо. І через це Любов Петрівна не знаходить собі місця.
— Я не шукаю винних у тому, що сталося, — каже вона. — Усе розумію: це війна. Єдине, про що прошу, — повернути тіло мого сина, щоб я могла по-людськи з ним попрощатися. І щоб було куди прийти на могилу.
Женя був єдиною опорою в моєму житті. Мій чоловік Володя пішов із життя 10 років тому. А в 2021-му не стало дочки Юлі. Серце... їй було 36. У Юлі зосталося двоє дітей від різних шлюбів: син, йому 17 років, живе з бабусею по батькові в Чернігові, а дочка, їй 11, зараз із батьком за кордоном. Онук навідується до мене, підтримує, хоча і сам ще й досі не відійшов після смерті матері.
Євгеній обзавестися власною сім’єю не встиг. До війни він жив із матір’ю.
— Женька народився в російському Тобольську, де ми з чоловіком тоді мешкали. Володя був військовим пожежником, і його туди направили на роботу. А коли синові виповнилося 4 роки, ми повернулися в Киїнку. Женя закінчив тут місцеву школу, потім відучився в деревообробному училищі. Після випуску трохи попрацював у Чернігові на «Кобзі»(фабриці музінструментів. — Авт.), а потім його призвали на строкову службу. Та через проблеми зі здоров’ям син так і не дослужив. В армії Женю з хлопцями якось добряче поганяли у протигазах і після пробіжки вони розпареними попадали на землю — щоб відпочити. Син із запаленням легень потрапив у лазарет. Минув місяць, другий, а температура все не спадала. Провели обстеження. З’ясувалося, у Жені було ще й запалення серцевого м’яза. Воно й наганяло температуру.
Медики пролікували сина і зрештою комісували його. Після армії він якийсь час був на заробітках за кордоном. Потім повернувся додому, закінчив курси автослюсарів і влаштувався на СТО. Пізніше працював на місцевому підприємстві, що виготовляє тренажери і спортобладнання. А останнім часом трудився на будівництві.
До ЗСУ Євгена мобілізували в перший же день повномасштабного вторгнення росії.
— Уранці 24 лютого хлопцям у селі рознесли виклики: «Прибути в сільраду». Принесли й Жені. Він зрозумів, що звідти їх повезуть у військкомат. Та навіть і не думав лишатися вдома. Сказав: “Піду захищати Україну” Хоч я й нагадала синові, що в нього проблеми зі здоров’ям, та він і слухати не хотів. Зібрався й побіг у сільраду. Звідти, як він і казав, їх повезли у військкомат. І того ж дня зарахували до Збройних сил. Женю з побратимами спершу поставили охороняти райдержадміністрацію. А потім направили тримати оборону поблизу Ялівщини. Коли рашистів вибили з Чернігівщини, підрозділ сина перекинули кудись під Куликівку. Потім — в інше місце. Восени 2023-го я востаннє бачилася із Женею. Його тоді послали на навчання в Полтаву і дорогою він ненадовго заїхав додому. Хто ж знав, що це наша остання зустріч...
У Полтаві Євген вивчився на зв’язківця і потрапив під Суми. Там його відібрали у спеціальну групу й відправили на місяць на навчання в Італію.
— Наприкінці листопада вони з побратимами вже були за кордоном. Син телефоном розказував, що їх вчать штурмувати ворожі окопи, прицільно стріляти з різних видів зброї. У тому числі з гранатометів. Після повернення в Україну хлопців одразу перекинули на Донеччину. Їхній підрозділ базувався під Костянтинівкою. Там сина перевели з посади зв’язківця на нову — стрілець-помічник гранатометника. По можливості ми з ним зідзвонювалися. Женя радів, що має хорошого напарника, який його розуміє з півслова. А ще розказував, що вони возять бійцям на передову боєкомплекти, продукти, забирають поранених. Про безпосередню участь у боях не казав. Лише під час нашого останнього спілкування (це було вранці 25 січня) повідомив, що вони збираються на позиції, тому якийсь час він не виходитиме на зв’язок. Я думала, днів два-три і Женя об’явиться. Та він усе не дзвонив. Стала хвилюватися, телефонувати побратимам сина. Вони казали, що інформації про Женю в них немає. Тоді подзвонила взводному, а він відповів: «Хлопці не вийшли з позицій. Подробиць не знаю». А за кілька днів (на початку лютого) мені зателефонували з військкомату: «Приїдьте заберіть сповіщення». Яке саме — не сказали. Я приїхала в Чернігівський ТЦК. Там мені дали документ, у якому було написано: «25 січня 2024 року під час виконання бойового завдання із захисту територіальної цілісності України ваш син зник безвісти в зоні проведення бойових дій поблизу Кліщіївки Донецької області». І раптом мені згадалась смс-ка, яка прийшла 25 січня: «Ваш рахунок поповнено на 200 гривень». Мене злякала цифра 200, якою на фронті позначають загиблих («двохсотих»). Хто поповнив рахунок, я не знала. Навіть пробувала дізнатися в мобільного оператора, але там такої інформації не розголошують.
Після ТЦК для Любові Петрівни почався болісний період очікування вістей про сина. Вона зверталася до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, до представництва Червоного Хреста, в СБУ, а також написала в поліцію заяву про зникнення сина і здала аналіз ДНК, щоб його можна було зіставити з ДНК невпізнаних загиблих бійців. Та час ішов, а від жодної з організацій відповіді не було. Аж поки перед Великодоем Любов Петрівну знову не запросили до військкомату. Там їй передали копії кількох документів, надісланих військовою частиною, в якій служив Женя. Серед них — витяг із наказу командира частини (від 27.01.2024) про те, що солдата Євгенія Годуна слід вважати зниклим безвісти під час виконання бойового завдання; витяг із наказу (від 28.01.2024) про призначення службового розслідування; довідку про те, що Євген дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України і датовану 26.03.2024). і, мабуть, найважливіший документ — довідку-доповідь командира частини (від 27.01.2024) за фактом зникнення бійця такого змісту: «25.01.2024 в період з 11.50 до 12.00 біля н. п. Кліщіївка Донецької області внаслідок ворожого скиду зазнав поранень, не сумісних із життям, стрілець-помічник гранатометника 1-го відділення 2-го взводу 2-ї піхотної роти в/ч А4980 солдат Годун Євгеній Володимирович. 27.01.2024 надійшов рапорт командира роти про те, що тіло солдата з вогневої позиції не евакуйоване, у зв’язку з чим статус Євгенія Годуна змінено із загиблого на безвісти зниклого. Його автомат АК 74 доставлений у розташування підрозділу».
— Це значить, що командування частини ще в січні знало, що Женя загинув, але мені про це ніхто не повідомив, — обурюється Любов Петрівна.
Те, що Женя загинув, їй днями підтвердив телефоном один із побратимів сина.
— Він сам зателефонував мені й сказав: «Пробачте мені. Я того дня рятував поранених із поля бою. Витягнув дев’ятьох, і всі вижили. Та Жені евакуювати не зміг. Я бачив його тіло. І поряд — іще одного загиблого побратима. Та не дійшов до них буквально кілька метрів. Мене накрило обстрілом. Зазнав поранень і контузії. Отямився вже в госпіталі».
Попри ці свідчення Євгеній Годун і досі залишається в статусі зниклого безвісти.
Бо за законом особа може бути визнана загиблою лише за фактом встановлення смерті медпрацівником, за результатами ДНК-експертизи або ж за рішенням суду (за наявності достатньої кількості доказів). В іншому разі особа вважатиметься зниклою безвісти. Разом із цим довідки, надіслані військовою частиною, є підставою для надання Любові Годун статусу члена сім’ї загиблого Захисника України.
— Мені не потрібні ні виплати, ні пільги. Я хочу, щоб мені повернули тіло мого сина, — витираючи сльози, говорить мати Героя.
— Щодня я передивляюся стрічку новин в Інтернеті. Чекаю на обміни загиблих. Днями в Україну повернули тіла 140 полеглих воїнів. Надіялася, що серед них буде і Женя. Та поки що тиша... Хай командуванню буде за честь повернути тіло Жені додому. Бо він, як і всі наші полеглі воїни, достойний бути похованим як Герой.
Р. S. В Україні безвісти зниклими вважаються близько 15 тисяч військових. Практика показує, що близько 60% із них перебувають у полоні, решта — загиблі, їх особи поступово встановлюють і повертають рідним. Чекати іноді доводиться довго. Були випадки, коли тіла загиблих воїнів повертали рідним лише через півтора-два роки з моменту зникнення. На жаль, такими є реалії цієї страшної війни.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.