Прикордонники пояснили, як отримати дозвіл на перебування у прикордонній смузі Чернігівської області
Не так давно уряд змінив умови прикордонного режиму. Відтепер для перебування в населених пунктах, розташованих у п’ятикілометровій прикордонній смузі, українці мають оформляти спеціальні дозволи. Як і де це можна зробити? Який пакет документів потрібен для дорослого та дитини? Кому та у яких випадках можуть відмовити в оформленні такого дозволу? На ці та інші запитання відповіла начальник пресслужби Галина Шеховцова.
На фото Галина Шеховцова, фото з сайту radiosvoboda.org
Наприкінці минулого року уряд своєю Постановою №1292 вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 «Про прикордонний режим». Цими змінами передбачено обмеження у вільному в'їзді, перебуванні, проживанні, провадженні робіт і пересуванні осіб у прикордонній смузі, а це і є ділянка місцевості завширшки п’ять кілометрів від лінії державного кордону. Обмеження полягають у необхідності отримання дозволів на перебування в прикордонній смузі у відповідного органу Державної прикордонної служби України.
На сьогодні в прикордонній смузі нашої області проживає близько 10 тисяч людей. Кожен із них повинен мати зазначений документ. Плюс кожен, хто тут працює або ж просто хоче провідати родичів.
— Завдання видачі відповідних дозволів покладається на органи охорони державного кордону, які діють на території, де розташований населений пункт, що цікавить конкретну людину. На Чернігівщині це 105-й прикордонний загін імені князя Володимира Великого, — пояснює помічник начальника 105-го прикордонного загону — начальник пресслужби Галина Шеховцова. — Видаються ці дозволи на безоплатній основі. Громадянин або організація направляють на адресу органу охорони державного кордону заяву в довільній формі, у якій зазначається:
• прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, громадянство особи, яка перебуватиме в межах прикордонної смуги, реквізити документа, що посвідчує її особу, місце проживання та засоби зв'язку;
• вид дозволу (на в'їзд, перебування, проживання, провадження робіт чи пропуск) та строк дії дозволу (для дозволів на в'їзд і провадження робіт);
• мета та правові підстави для отримання дозволу.
Для оформлення дозволу для дитини до 18 років відповідною заявою має звернутися один із батьків. Якщо заяву подає організації чи підприємство, яке здійснює на території прикордонної смуги якісь роботи, то в ній має бути список усіх осіб, які там працюватимуть, а також перелік транспортних засобів. Протягом десяти робочих днів із дня подання такоі заяви приймається рішення про надання дозволу або ж відмову в ньому, яке й повідомляється заявникам. До речі, діятиме цей дозвіл не лише в окремому населеному пункті, а й на всій ділянці державного кордону, яка охороняється органом, до якого була подана заява, тобто для мешканців населених пунктів Чернігівщини — в межах усієї Чернігівської області. Якщо ми говоримо про дозвіл про проживання для місцевих мешканців, то їм він видаватиметься один раз і буде безстроковим, тож оновлювати його щороку не потрібно. Підприємствам та організаціям, які здійснюють у прикордонній смузі роботи, дозвіл видаватиметься терміном на рік.
— У яких випадках людям можуть відмовити в наданні такого дозволу?
— У наданні дозволу відмовляється, а наданий дозвіл визнається недійсним, якщо:
• при зверненні про надання дозволу подано завідомо неправдиві відомості або підроблені документи;
• особа протягом одного року до дня подання звернення притягалася до відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України, незаконне переправлення осіб через державний кордон України, контрабанду або порушення митних правил, пов'язаних з переміщенням товарів або транспортних засобів поза митним контролем чи з приховуванням від митного контролю;
• особі заборонено в'їзд в Україну чи в іноземця або особи без громадянства немає законних підстав для перебування в Україні;
• особа понад 90 днів відсутня за визначеним місцем проживання або змінила його;
• у разі звільнення з підприємства, установи, організації особи, якій надано дозвіл на перебування як їх працівнику;
• за зверненням особи, якій надається дозвіл.
— Куди і як можна звернутися мешканцям Чернігівщини щодо отримання такого дозволу?
— Як уже говорилося, у 105-й прикордонний загін імені князя Володимира Великого. Причому будь-яким зручним способом - надіслати листа Укрпоштою (вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14000), електронною поштою ([email protected]) або ж передати прикордонникам через органи місцеве влади.
Ну і наостанок хочу наголосити: ця дозвільна система буде діяти не лише в період воєнного часу, а на постійній основі! Її введення - це на обмеження прав і свобод людей, а забезпечення безпеки місцевого населення, своєрідна ідентифікація «своїх». Розуміючи обстановку в прикордонній смузі, ми можемо вчасно реагувати на зміни. Перебування у цій зоні громадянина без дозволу — це вже певний індикатор ризику для прикордонника Однак, ця система в жодному раз не має обмежити людей у тих правах, які гарантовані їм Конституцією України. I вони мають це розуміти.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.