У Новгород-Сіверському районі під загрозою існування опинилися пожежна частина, через обстріли росіян
Прикордонний Грем’яч Новгород-Сіверського району - зараз одна з найгарячіших точок на карті Чернігівщини. Рашисти мало не щодня завдають ударів по селу дронами, з мінометів та артилерії. Два тижні тому влучили у хлібовоз, коли той привіз продукти у магазин, а ввечері 26 квітня обстріляли місцеву пожежну частину. На щастя, обійшлося без постраждалих.
Приліт стався близько 11-ї вечора. Снаряд влучив у дах пожежної частини — над одним із гаражних боксів. Вибухом розкурочило шифер і дерев'яне перекриття. Техніку, на щастя, не пошкодило (її врятувала бетонна плита, на якій тримається дах).
У штаті грем'яцькоі пожежної команди — четверо чоловіків. Під час обстрілу на нічному чергуванні буя один із них Перебував у кімнаті для персоналу, за 10 метрів від епіцентру прильоту (вона в одній будівлі з гаражними боксами). Розказують, що перед обстрілом пожежник якраз приліг на ліжко і стяв переглядати новини в телефоні. Вибуховою хвилею його скинуло на підлогу. Підскочивши на ноги, він схопив ліхтарик, бронежилет та захисний шолом (решта спорядження була на ньому) і перебіг в один із гаражів Там є міцна грубка, яка в разі повторного прильоту могла захистити від осколків.
Що стосується даху будівлі, то після влучання він не зайнявся. Телефоном пожежник повідомив про обстріл своєму керівництву і до ранку залишався у приміщенні, бо на вулиці кружляв ворожий дрон, який з легкістю засік би світло від ліхтарика. Лише на світанку вийшов і роздивився пошкодження будівлі.
У лютому цього року російські війська вже обстрілювали цю пожежну частину. Тоді теж влучили у дах — розбили шість листів шиферу. На місці пожежники знайшли хвостовик міни та цього разу пошкодження серйозніші. Вочевидь, окупанти гатили з чогось потужнішого, можливо з гаубиці.
Через постійні обстріли із Грем'яча виїжджає все більше людей. — До війни в селі мешкало до тисячі людей. Зараз же немає і трьох сотень, — зітхає місцевий староста Андрій Ірха.
Місцеві мешканці побоюються, що одного дня пожежники теж не витримають і виїдуть. Тим більше що, попри небезпечну роботу, вони отримують копійки.
— Все летить у нас над головою: ракети, міни, снаряди, дрони. Буквально через день ми виїжджаємо на прильоти, щоразу ризикуючи життям, але зарплату отримуємо на рівні мінімалки, — підтверджують грем’яцькі рятувальники.
— У нас оклад — близько 4 тисяч гривень. Є ще премія в розмірі 100% окладу, а також невеликі доплати за нічні зміни.Та після вирахування податків на руки отримуємо 6700-6800 гривень. Це ж сміхота. Так, офіційно ми не ДСНС, а місцева пожежна охорона. Відносимося до Новгород-Сіврської міської ради. Але ми повноцінно виконуємо функції рятувальників: виїжджаємо на місця прильотів, пожеж, різноманітних надзвичайних ситуацій. Нам доводилося гасити обстрілам будинки всього за 300 метрів (!) від кордону з рф. Залазиш на дах і думаєш: вистрелять рашисти по тобі чи ні. У наших колег з прикордонних пожежних команд ситуація аналогічне. І виникає запитання: чому така несправедливість, що при таких умовах роботи нам платять мізерну зарплату?
У Новгород-Сіверській міськраді пояснюють, що утримують 9 місцевих пожежних команд, платити вогнеборцям більші зарплати не мають змоги.
— У пожежників дійсно малі оклади. Втім попри те, що в нас зараз значно менші фінансові можливості, ніж ті що були у 2023-му, ми все одно всім пожежникам, які працюють у 20-кілометровій прикордонній зоні (це колективи Грем'ячі, Михальчиній Слободі і Чайкиному - Авт.). виплачуються стовідсоткові премії, бо розуміємо, що вони в зоні ризику, говорить міська голова Новгорода-Сіверського Людмила Ткаченко. При цьому працівники міськради мають урізані премії. Іще хочу зазначити, що зараз нам приходить чимало благодійної допомоги, яка стосується пожежників: фірмове екіпірування, шоломи тощо. Все це ми в першу чергу направляємо саме у прикордоння.
Незважаючи на невисокі зарплати й щоденні загрози життю, місцеві пожежні команди справно несуть свою службу. По суті роблять це з двох причин. По-перше, розуміють, що їхнього захисту потребують люди. По-друге, усвідомлюють, що в прикордонні знайти іншу роботу їм буде непросто. Тому тримаються за ту що мають. Але ж усьому є межа. Й очевидно, що своїми силами громада навряд чи зможе суттєво збільшити грошове забезпечення пожежників. Потрібен комплексний підхід за участю місцевої влади, обласної військової адміністрації і, може навіть Державної служби з надзвичайних ситуацій
Джерело: газета “Гарт” Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.