Антоніна Костюшко віддала вже другий автомобіль для ЗСУ
«БУЛИ ЯК ОДНЕ ЦІЛЕ»
63-річна Антоніна Василівна не знімає чорної хустки. Двох її найрідніших людей не стало з перервою в рік і неповний місяць.
— Чоловік, Володимир Іванович Ренкас (у нас різні прізвища, бо я лишилась на дівочому), помер 8 грудня 2022 року — тромб. А Іллюші не стало 4 січня 2024-го. Вперше моя дочка Ілона зустрічала день народження сама. Завжди він був у них спільний, адже Ілля з Ілоною — двійнята. Мені зараз важко, а їй — не розказати як! Між ними був такий тісний зв’язок, вони були як одне ціле. Колись дні народження відзначали разом, а як роз'їхались, Ілля їй слав такі відеопривітання — це треба було бачити. 7 березня їй виповнилося 26, а йому назавжди залишилось 25. Того дня творилося щось страшне і сумне!.. Я за Ілону аж боялась. Щоб дочка заспокоїлась, я з Іллюшиного телефона надіслала їй повідомлення ніби від нього: «Сестричко, мене вже немає, але ти маєш жити далі за нас двох...»
Вони удвох і до військкомату пішли на другий день повномасштабного вторгнення. Приїхали до мене в Носівку, де в нас дача і куди я перебралась після виходу на пенсію (раніше ми жили і працювали в Броварах на Київщині). У Носівці діти записалися в тероборону. Ілона лишилася тут медсестрою, а Ілля з 9 березня захищав Чернігів. Уже 13-го зазнав поранення в ліву руку. Та після лікування повернувся на службу...
На фото Ілля Ренкас
«ТО ЗАЛІЗЯЧЧЯ!»
— У чернігівській частині А7105 . Ілля служив зв'язківцем. Важке обладнання мусив носити на собі. Потрібен був автомобіль. Ми з Володимиром вирішили віддати йому чоловіків «Ніссан», тільки в ньому була зламана одна деталь. За фахом Ілля — автослюсар, якось приїхав (коли був у Чернігові, то міг вирватися на день-два між чергуваннями), вони з батьком за три дні авто розібрали, дістали ту деталь, наш кум її зварив. Але необкатане автодорогою в Чернігів заглухло раз, другий. Ілля вернувся, його покинув, забрав мою «Тойоту» і поїхав. У мене є фото, як невдовзі нею син у загальній колоні Іде в Бахмут.
Там моя «Тойота» йому з побратимом урятувала життя. На їхні позиції вночі прорвався ворожий танк. Хлопці вскочили в «Тойоту» і вирвалися з-під обстрілу. Тікаючи, врізалися в блокпост, машина — вщент, Іллі придавило ноги, але вижив. Серед ночі слав мені голосові повідомлення: «Мамо, я «Тойоту» розбив!..» А я йому: «Ти живий? Руки-ноги цілі? І добре! А машина — то залізяччя». Вона так і лишилася там, між селами в районі Кліщіївки.
Після Бахмута Ілля знову служив на Чернігівщині.
— В основному у зв'язку, але часто ходив у складі ДРГ, причому на такі операції, куди ніхто не хотів, бо небезпечно, а він рвався. Він був хорошим розвідником. Побратими говорили: коли Ілля йшов на операції, всі охоче йшли з ним, бо знали, що повернуться. Над ним наче захисний купол був, якась аура...
Звісно, Ілля мені не все розказував. Якось я почула, що він сусідському хлопцеві (теж військовому, з яким дружили в дитинстві) описує одну ситуацію. Подумала: то він прихвастує. А вже після того, як син загинув, іду по ринку, мене зупиняє один чоловік і питає: «Ви мама Іллі Ренкаса?» — «Так». Він мене обнімає і каже: «Я йому зобов'язаний життям». І детально розказує ту історію, яку Ілля розповідав сусіду. Виявляється, то була правда.
«НЕ ЗАБИРАЙ ІЛЛІ!»
— На Чернігівщині після Бахмута йому було незвично, він весь час писав рапорти на переведення в іншу частину. І домігся - потрапив в Авдіївку. Я переконувала не стільки його, скільки себе: «Вона з 2014 року добре укріплена. Все буде гаразд». Проте тривожні передчуття мене не покидали. І за два місяці почалися ворожі штурми Авдіївки... Я не їла, не спала, телефона з рук не випускала. Молила: «Іллюшо, хоч плюсик надішли, що живий!»
У грудні він зміг вирватися додому. Ніби передчував, що треба попрощатися. Хотів узяти змінні речі, бо в нього на позиціях згоріли одяг і взуття. Так прикро: тоді я не знайшла його берців, а недавно, через три місяці після його загибелі, наткнулася на них...
У ту останню зустріч між нами було стільки теплоти! Я, поки його чекала, спереживалася, підскочив тиск, а тонометр накрився. Син поїхав купив мені новий. Не хотів лягати спати, щось у телефоні показував, розказував... Я його підстригла і насилу уклала: «Хоч годинку поспи». Вдосвіта він поїхав. І доби вдома не побув.
Прощаючись, обійняв мене так міцно, що мало не задушив. І повторював: «Мамо, все буде добре!» А мене гнітило передчуття, що я його обіймаю востаннє... Я йому цього не сказала і від себе ці думки відганяла...
У ніч із 4 на 5 січня мені наснився мій знайомий Сергій — кадровий військовий, який загинув 1 березня 2022 року при звільненні Сум. Уві сні я дуже плакала і просила його: «Не забирай Іллі!» Проснулась у сльозах і зразу зрозуміла, що із сином щось сталось...
РЕКС
— Як загинув мій син, я похвилинно знаю від його побратима Сашка. О сьомій ранку до приватного двоповерхового будинку, де вони були втрьох, під'їхав БТР, із нього висипали орки. Почали зазирати у вікна, перевіряти, чи хто є. Хлопці причаїлися.
О 9.37 Ілля відправив повідомлення ротному: «Хочеш жити — не сунься сюди. Тут кацапи в нашому дворі, нам треба їх вибивати». А о 9.38, надіслав мені голосове: «Посилки я не забрав (я йому перед Новим роком вислала), не обіцяю, що заберу її вчасно. Не хвилюйся, все буде добре. У нас тут дуже непроста ситуація».
Хлопці закидали орків гранатами, потім пішли на зачистку. Не знали, скільки їх було. Ілля побачив, що біля літньої кухні засів один. Пішов на нього, почав стріляти, і той відкрив вогонь, обмінялися чергами. Ілля окупанта застрелив, але і в нього попала одна куля. Рану побратими йому затампонували. Із сусідньої позиції прибіг медик. Як узнали, що поранили Рекса (це позивний сина), то прислали евакуатор, незважаючи на світлу пору (в цілях безпеки зазвичай евакуйовують лише в темний час). Зробили все, що могли. Але врятувати Іллю не вдалося.
Я нікого з наших не звинувачую, це війна...
Я весь час за нього молилася. І думаю: може, в ту ніч помолилася недостатньо?.. У сина із собою завжди був 90-й псалом «Хто живе в помочі Всевишнього» (це вважається солдатською молитвою). Коли він востаннє приїжджав, то попросив замінити зіп-пакет, у якому був псалом: «А краще поклади у два». Папірець той був такий потріпаний, кажу: «Давай я тобі його перепишу». А він: «Ні-ні, це мій оберіг! Не уявляєш, із яких я бід виходив, це така сила!» Після загибелі сина мені прислали його документи, а серед них — псалом. Чи він тоді був із ним — не знаю... Побратим розказував, що Ілля завжди носив його в бронежилеті, а коли міняв у ньому пластини, тримав цей пакет із псалмом у зубах, щоб не дай Боже не загубити.
— Чому в нього був позивний Рекс?
— Це в сина ще зі школи таке прізвисько - скорочено від прізвища Ренкас. Він і позивним його зробив. І повністю йому відповідав! З латини Рекс — «воєначальник, король».
- Ілля був моїм захистом, опорою, порадою. Після смерті батька забезпечував фінансово мене і сестру. Він був мудрий-мудрий, захоплювався філософією. Його улюблена фраза: «Сильні люди завжди самотні».
Хоча поряд із ним завжди були дівчата, він навіть устиг побувати в шлюбах - цивільному та офіційному. Від першого є донечка, їй у травні буде 6 років. Я, скільки житиму, їй допомагатиму.
«ХАЙ «НІССАН» СЛУЖИТЬ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ...»
— Мабуть, тепер перебиратимусь на Житомирщину, в село Михайлівка, звідки я родом. Там на одному кладовищі поховані мої дідусі, бабусі, батьки, чоловік, а тепер і син. Він сам так захотів. Коли ховали Володю, Ілля сказав:«Поховаєте мене поряд із батьком».
Тут мене більше нічого не тримає. Ось і автомобіль віддала...
На фото Антоніна Костюшко передає "Ніссан"
Тоді, коли Ілля повернув «Ніссана», ми його затягни у двір, так він і стояв. Чоловік помер, Ілля служив, я вже хотіла автівку на металобрухт здати. Але син запевняв, що приїде і відремонтує. Після його загибелі я почала шукати волонтерів, щоб віддати їм, та через несправність «Ніссана» ніхто не хотів браги.
І тут я побачила, що мій знайомий із Броварів, Анатолій Фатєєв оголосив збір на автомобіль. Він сам атовець, втратив обидві ноги, тепер волонтерить. У нього також загинув син — у жовтні 2023-го. Я написала Толі, що можу віддати «Ніссана», якщо в нього є можливість його відремонтувати. Вони з хлопцями приїхали, зняли цю деталь, згодом забрали й автомобіль. Дай Боже, щоб «Ніссан» прослужив для Перемоги якомога довше і врятував багато життів!
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Костюшко, Ренкас, автомобіль