Як продати чи купити авто через смартфон на Чернігівщині
З нового року кожен охочий має можливість продати чи придбати авто через телефон, а документи та номерні знаки отримати у зручному відділенні Укрпошти. Це стало можливим завдяки послузі у мобільному засто- сунку Дія, де транспортні засоби можна перереєструвати онлайн. Як це діє? Начальник начальник ТСЦ №7444 регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області (філія ГСЦ МВС) Ігор Скрипка розповів деталі цієї новинки.
На фото Ігор Скрипка, фото з сайту "susidy.city"
- Чи на всі транспортні засоби і кому саме доступна ця послуга?
- Договір купівлі-продажу онлайн можуть укласти лише фізичні особи, а сама послуга доступна для власників легкових авто, мотоциклів та мопедів. Для зміни власників мікроавтобусів, вантажівок чи іншої техніки доведеться звертатися до сервісного центру МВС.
- Як можна онлайн продати чи купити авто?
- Щоб скористатися послугою, потрібно мати технічні паспорти в Дії. Той, хто хоче продати авто, повинен
авторизуватись у застосунку Дія. Для переоформлення авто через Дію необхідно мати верифікований податковий номер, паспорт або посвідку на проживання, задеклароване місце проживання, а продавець - ще й технічний паспорт, згенерувати QR-код та поділитись ним із покупцем. А далі покупець має виконати такі дії:
- залишити наявний номерний знак або забронювати новий зі спеціальною серією DI (на номерних знаках),
- оформлених онлайн, не вказуються коди регіонів, а натомість додано літери відповідно із способом оформлення. Автомобілі, оформлені через портал Дія, мають спеціальну серією DI чи PD;
- при замовленні нового номерного знаку обрати платну чи безкоштовну комбінацію;
- обрати вид свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (електронне чи виготовлене на бланку);
- вказати відділення Укрпошти для отримання номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного
засобу;
- підтвердити правильність введених даних;
- оплатити послугу.
- Як відбувається перевірка відомостей про продавця, покупця та автомобіль?
- Відомості про продавця, покупця та автомобіль перевіряються автоматично засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Якщо є якісь обмеження чи обтяження, то договір не укладається. Про це система автоматично генерує повідомлення.
- Коли Дія може відмовити в укладенні угоди купівлі-продажу?
- Це може статися, якщо:
- виявиться, що транспортний засіб або фізична особа перебувають у розшуку;
- коли у Єдиному державному демографічному реєстрі відсутня інформація щодо зареєстрованого місця проживання;
- коли під час перевірки відомостей виявлені неправдива інформація або розбіжності.
Варто пам'ятати, що продаж транспортних засобів через Дію можливий тільки для користувачів, які у відповідних реєстрах визначені власниками транспортних засобів. Тобто, переоформити авто онлайн за генеральною довіреністю поки що не вийде. Можливо це стане доступним у майбутньому.
- А якщо перевірка успішна?
- Якщо перевірка успішна, то формується договір купівлі-продажу, який підписують покупець та продавець, але також за допомогою Дія. Підпис. Підписані документи надходять до сервісного центру МВС. Адміністратор закріплює обрані номерні знаки та видруковує свідоцтво про реєстрацію авто за новим власником.
- Де і як новий власник авто може отримати документи на придбане авто?
- Готовий пакет документів працівник ДП «ІНФОТЕХ» передає до Укрпошти, а поштовий оператор направляє його на вказану замовником адресу.
- Чи існують ще якісь умови щодо укладання договору купівлі-продажу?
- Договір купівлі-продажу заповнюється впродовж 24 години з початку формування. Анулювати його можна лише до моменту підписання. Також слід пам'ятати, що у застосунку Дія доступний виключно перший продаж авто упродовж поточного року. Тим, хто протягом календарного року продаватиме більше одного транспортного засобу, доведеться звертатися до сервісного центру МВС. Річ у тім, що перший у році продаж автомобіля, мотоцикла чи мопеда не оподатковуються, а з другого, третього і кожного наступного продажу потрібно сплатити 5% та 18% податку з доходів і 1,5% військового збору.
- Умова щодо кількості угод стосується і продавця, і покупця?
- Ні, для покупців такого обмеження немає: вони протягом календарного року можуть переоформити онлайн необмежену кількість транспортних засобів. Головне - аби у продавця це були перші угоди у звітному періоді.
- Чи можна зробити онлайн першу державну реєстрацію авто в Україні?
- На жаль, ні. Це не можливо зробити, бо дані про транспортний засіб ще відсутні в єдиній базі. Крім того, під час першої реєстрації потрібно сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Його розмір залежить від вартості авто та прожиткового мінімуму - від 3% до 5%.
- Коли покупець зможе користуватись транспортним засобом?
- Якщо покупець залишив за собою наявний номерний знак, користуватись автівкою можна одразу, як тільки свідоцтво про реєстрацію з'явиться в Дії. Якщо ж покупець замовив нові номерні знаки, то керувати автомобілем зможе лише після того, як отримає їх від поштового оператора. Нагадую, що користуватися авто із старими номерами заборонено: якщо номери на авто не збігатимуться з номерами в документах, власнику загрожуватиме штраф 850 грн.
- Скільки коштує переоформлення авто?
- Вартість послуги перереєстрації авто що онлайн, що офлайн у сервісному центрі майже не відрізняється.
Послугу оплачує покупець, а остаточна сума залежить від вибору опцій:
- вартість послуги - 350 грн;
- виготовлення фізичного техпаспорта - 405 грн (цифровий - безкоштовно);
- отримання номера - безоплатно або 360 грн, якщо вибирати серед наявних самостійно;
- вартість платних комбінацій номерів - від 20 тис до 80 тис грн;
- вартість доставки до вибраного відділення Укрпошти - 294 грн.
Тож якщо замовляти фізичний техпаспорт з доставкою та обирати номери серед наявних, то вартість послуги становитиме 1 409 грн. Вартість аналогічних послуг у сервісному центрі МВС - 1 105 грн. Слід врахувати, що названі суми вказані без врахування ПДВ.
У разі скасування онлайн-договору купівлі-продажу вся сплачена покупцем сума йому повертається. Зазвичай це відбувається протягом одного дня. Юридично ж цей процес може тривати від 3 до 30 днів.
Якщо покупець під час оформлення договору обрав виготовлення тільки цифрового техпаспорта, то пізніше він може звернутися до сервісного центру мВс, замовити фізичний та оплатити його.
- Минув місяць, як запрацювала ця послуга. Чи можете назвати її «плюси» та «мінуси»?
- З «плюсів» назвав би те, що за нормального доступу до мережі інтернет та роботи Єдиного порталу державних послуг Дія процедура перереєстрації авто займає близько 15 хвилин. Вона виключає будь-які підозри щодо недоброчесності наших працівників, а отже виключає ко- рупційні ризики.
Ще однією перевагою нової послуги є те, що документи на транспортний засіб можна отримати в найближчому відділенні Укрпошти, оскільки послуга перереєстрації транспортних засобів онлайн реалізується завдяки співпраці Міністерства цифрової трансформації, Дп «ІНФОТЕХ» та АТ «Укрпошта».
Що ж до «мінусів», то назвав би те, що послуга має низку обмежень від держави, які звужують коло потенційних користувачів. Зокрема, це стосується кількості транспортних засобів, які можна переоформити онлайн.
Є й ще один недолік: хоча доступ до Дії цілодобовий і постійний, документи мають пройти фізичну перевірку працівником сервісного центру МВС. Отже, можливості перереєструвати авто в будь-який момент не буде, оскільки заяви про перереєстрацію, направлені до сервісного центру, обробляються відповідно до його графіка роботи.
- Якщо зареєструвати авто можна онлайн, то чи не означає це, що відвідувати сервісний центр зовсім не обов'язково?
- Завітати до сервісного центру МВС таки доведеться - щоб здати старі номери й техпаспорт. Зробити це можна в будь-якому центрі, а сама процедура не займає багато часу. Крім того, часові рамки відвідання сервісного центру не прописані. Сервісний центр можна відвідати для того, щоб провести експертний огляд авто. Оскільки у червні 2023 року уряд скасував обов'язковий огляд, тож нині це більше питання довіри між покупцем та продавцем.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Сергій Полевий
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.