Гроші зібрали - коли ж відбудують Михайло-Коцюбинський ліцей?
У серпні минулого року в Лондоні відбувся футбольний благодійний матч зірок під егідою UNITED24 (глобальної ініціативи з підтримки України). Організували його амбасадори цієї платформи — всесвітньо відомі українські футболісти Андрій Шевченко і Олександр Зінченко. Метою матчу був збір коштів на відбудову зруйнованого рашистами Михайло-Коцюбинського ліцею на Чернігівщині. Всього зібрали 1,7 мільйона доларів США. Та днями соцмережами розлетілася новина, буцімто цієї суми ліцею... ще навіть не передали. Ми з’ясували, чи це дійсно так.
Від Чернігова до Михайло-Коцюбинського — 12 кілометрів. Російські війська окупували селище 28 лютого 2022-го і «хазяйнували» там 33 дні: грабували. обстрілювали й тероризували цивільних. А 4 березня вгатили по місцевому ліцею, у підвалі якого ховалося близько сотні людей (з них третина — діти). Ударили двома ракетами. Одна влучила в спортмайданчик на подвір’ї, друга попала в кабінет захисту Вітчизни, прошила обидва поверхи, і вони обвалилися в підвальне приміщення. Люди в укритті дивом вижили, бо були в сусідньому приміщенні (там лише посипалася штукатурка).
Однак без жертв не обійшлося. Загинула техпрацівниця — 62-річна Надія Сердюк, яка в момент удару була на першому поверсі. Були повністю знищені кабінети інформатики, фізики, хімії, підсобні приміщення. Дах зруйнувало майже на 90%, а ще вилетіли більш ніж половина вікон і дверей.
Ще будучи в окупації, люди почали рятувати те, що вціліло: меблі позносили у приміщення, де зостався дах, а зруйновану покрівлю накрили плівкою для зберігання зерна (її взяли на місцевому підприємстві). Після визволення селища до порятунку ліцею долучилися підприємці, волонтери, селищна рада, а також Чернігівська ОВА, яка виділила будматеріали. Спільними зусиллями вдалося частково відновити дах, засклити частину вікон, реконструювати систему опалення. Завдяки цьому вже в лютому минулого року ліцей вдалося перевести з дистанційної форми навчання на змішану — коли частина учнів навчається з дому, а решта приходять на заняття у відновлені кабінети (потім міняються).
Однак про повну відбудову своїми силами й мови не було. Бо підрахунки показали, що треба близько 60 мільйонів гривень. Для громади — сума непосильна. Та Михайло-Коцюбинському ліцею пощастило — на нього звернули увагу амбасадори платформи UNITED24 Шевченко і Зінченко особисто приїжджали на Чернігівщину, поспілкувалися з адміністрацією ліцею та його учнями й оглянули фронт майбутніх робіт. Завдяки лондонському матчу вдалося зібрати 1,7 мільйона доларів. Цього має вистачити. То невже грошей ще й досі не передали?
— А ми їх напряму й не отримаємо, — говорить директор Михайло-Коцюбинського ліцею Микола Шпак. — Бо UNITED24 працює не так, як усі думають. Кошти, які збирає ця платформа, надходять не на їхні рахунки, а на рахунки українських міністерств. І вже конкретне міністерство спрямовує субвенцію на область. Після чого проведуть тендер, визначать підрядника і розпочнуть роботи з відбудови ліцею. Орієнтовних строків поки що немає. Але минулого тижня представники UNITED24 зв’язувалися зі мною і заспокоїли: «Не хвилюйтеся, все буде в порядку. Просто існують певні нюанси з перерахунком коштів із Великої Британії в Україну. Бо за кордоном гроші проходять тривалий аудит і перевірку».
А ще сказали, що чекати залишилося недовго, бо днями був проведений останній транш і тепер справа за міністерством.
— В Інтернеті на сторінці вашого навчального закладу є подяка українській букмекерській конторі, яка виділила 1,5 мільйона гривень на відбудову ліцею, а також вітчизняній ювелірній компанії, що пожертвувала 500 тисяч. Ці кошти вже використали?
— Ще ні. Бо вони, знову ж таки, були надані в рамках UNITED24 й увійшли до загальної суми. Проте ми не стоїмо на місці і намагаємося всіляко залучати допомогу інших благодійників. Наприклад, громадська організація «Lions Club» разом із благодійним фондом «Майбутнє із бджолами» встановили нам 55 вікон і відремонтували відкоси. Тож тепер у нас є вікна в у всіх приміщеннях, де умови дозволяють проводити уроки. Крім того, коштом фінських благодійників з організації «Finn Church Aid» нам облаштували шість модульних класів, що дозволило з вересня перевести ще більше дітей на очний режим навчання.
Також ми залучили допомогу від нідерландських меценатів, які виділили кошти на будматеріали для облаштування нашого укриття. До речі, його реконструкцією прямо зараз займається французька гуманітарна організація ACTED. За що ми їм дуже вдячні! Як і всім, хто нам допомагає! І звісно-ж, чекаємо, що незабаром стартує масштабна відбудова ліцею за зібрані кошти. Тим більше що скоро весна. Тож можна починати роботи. Дасть Бог, так і буде!
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа, фото з сюжету “Суспільне Чернігів”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ліцей, відбудова, Михайло-Коцюбинський, Шпак