Варвинська лікарня залишилась без дитячого відділення
Понад місяць у КНП «Варвинська лікарня» не працює дитяче відділення — звільнилася його завідувачка і єдина лікарка Ірина Полонець. Причиною стало скорочення персоналу педіатрії. Керівництво лікарні говорить: скоротили двох санітарок відділення, бо закладу катастрофічно бракує грошей навіть на зарплати лікарям, завідувачка ж категорично відмовляється працювати без своїх помічниць. А заручниками цієї ситуації стали маленькі пацієнти.
На фото КНП «Варвинська лікарня»
Проблеми дитячого відділення Варвинської лікарні вийшли у публічний простір ще в листопаді минулого року. Тоді на черговій сесії Варвинської селищної ради мешканцям громади повідомили, що перспектива «трактування закладом пакетів медичних гарантій на 2024 рік доволі неоднозначна. Передусім це стосувалося пакета стаціонарної допомоги дорослим і дітям без хірургічного втручання (за ним працювали терапевтичне і дитяче відділення). Основна причина — недостатня кількість лікарів. У лікарні почали розглядати варіант створення на базі терапевтичного відділення - такого собі відділення планового лікування для дітей і дорослих, яке працювало б за принципом денного стаціонару. Однак це рішення громаду не влаштувало.
— По-перше, залишитися без стаціонару, якщо ми говоримо про дітей, дійсно страшно. Яких тільки випадків ужитті не буває, коли рахунок іде на хвилини! І нерідко саме вчасно надана допомога є запорукою порятунку здоров'я, а то й життя дитини. По-друге, ну як можна собі уявити, щоб діти і дорослі були в одному відділенні, нехай і в різних палатах? Якби там був передбачений окремий вхід, окремий санвузол, іще нехай би, а так? — розводить руками варвинець Віктор Шолом. — Тому ми й почали наполягати на тому, що пакет стаціонарної допомоги (особливо дитячої) має бути в нашій лікарні. обов'язково!
Врешті-решт перед самим Новим роком спірний пакет Варвинська лікарня таки отримала. Ось тільки Ірину Полонець поставили до відома, що відтепер вона працюватиме зі зменшеним колективом — чотирма медсестрами і двома санітарками замість чотирьох, відповідно в нічний час вони чергувати не зможуть. На цю умову Ірина Володимирівна не погодилась і написала заяву на звільнення.
— У 2017 році в Україні стартувала медреформа, і з того часу в медицині багато чого змінилося. Держава почала формування спроможної мережі медзакладів, які практично стали автономними. На жаль, нашу лікарню було визнано фінансово неспроможною, — розповідає в. о. директора КНП «Варвинська лікарня» Ірина Косенко-Ткач. — Нами законтрактовано 9 пакетів надання медичної допомоги з Національною службою здоров'я України, але цього недостатньо, щоб утримувати весь персонал закладу І надавати медичні послуги населенню громади в повному обсязі. Зараз у нас не вистачає фонду оплати праці для оплати чергувань лікарів у закладі і вдома. Лікарі пенсійного віку і медсестри поліклініки вимушено працюють із неповною зайнятістю: лікарі — на пів окладу, медсестри — на 0,75.
Саме тому ми мусимо шукати реальні шляхи утримання закладу. Дійсно, свого часу через фінансові труднощі дитяче відділення (воно в окремому корпусі на 375 квадратних метрів, але займає лише його четверту частину) було вирішено перевести до головного корпусу і приєднати до терапії. Тут є приймальне відділення, кімната із седативними препаратами на випадок потреби, гарна санітарна кімната, відремонтоване укриття, тобто всі умови. Дітей від дорослих ми б обов'язково відмежували. Та Ірина Володимирівна на ці умови не погоджувалася, а громадськість стояла за нею. Щоб не залишитись без дитячого відділення, ми погодились на умови лікарки і залишили педіатрію в окремому приміщенні, однак... У межах стаціонарного пакета ми також плануємо відкриття відділення інтенсивної терапії.
Днями до нас переїжджає подружжя лікарів — чоловік-анестезіолог і дружина-невропатолог, яка зараз перебуває в декретній відпустці й вийде на роботу пізніше. Звісно, крім лікаря, у відділенні інтенсивної терапії має бути відповідний штат — чотири медсестри і дві санітарки. У дитячому відділенні ми планували залишити таку ж саму кількість персоналу, тоді всі вимоги до пакета стаціонарної допомоги були б виконані, але такі умови Ірину Полонець чомусь не влаштовують. Задовольнити ж її вимог не можемо ми, адже тоді відповідні питання постануть і в інших відділеннях.
Чому не влаштовують, Ірина Полонець коментує так:
— Той, хто знає специфіку роботи дитячого стаціонару, мене зрозуміє. Допомогу тут надають як медсестри, так і санітарки, тож обійтися без останніх просто неможливо. У Варвинській лікарні я пропрацювала 26 років і добре знаю, які пацієнти можуть поступити в наше відділення вночі. Буває, моїх рук і рук середнього медичного персоналу дійсно замало. Ірина Миколаївна запевняла, що за потреби нам допомагатиме персонал інших відділень, проте як це буде, я не уявляю, адже, по-перше, працівницям інших відділень у такому разі треба буде покинути свій пост, а по-друге, мені щоразу доведеться пояснювати, що де знаходиться, що потрібно робити, а тим самим втрачатиметься дорогоцінний час. Зі своїм персоналом я працюю давно, тож ми розуміємо одне одного з півслова. Наведу елементарний приклад: до нас привозять дитину, якій потрібно промити шлунок. Як правило, батьки рідко коли готові потримати свою дитину, яка в цей момент пручається, це доводиться робити в кілька рук медперсоналу. Інколи ми підключаємось внутрішньовенно, і це також процедура, під час якої дитина не поводитиметься спокійно. Дві третини батьків відмовляються бути присутніми під час неї.
До того ж бувають у нашому закладі й діти, яких тимчасово влаштовують сюди через певні сімейні обставини, і догляд за ними має бути не лише вдень, а й уночі. Протягом минулого року таких було десь до десяти. Загалом же за рік ми пролікували понад 300 дітей (усього в громаді близько 2200 дітей до 18 років. — Авт.). 32 дитини(тобто 10%) привезли саме вночі, причому не просто для того, щоб лікар дав таблетку від температури. Чимало дітей — із ларингітом. Це хвороба, що виникає раптово. Часто в таких випадках працівниці швидкої допомоги, минаючи приймальний покій, везуть дітей прямо до мене у відділення, бо там важлива кожна хвилина. Не один рік ми пропрацювали отак у тандемі зі «швидкою». Коли виїжджали з важкою дитиною, мені телефонували і мої дівчата вже готували все необхідне до приїзду маленького пацієнта. Так, я розумію, що зараз санітарки відносяться до категорії не фахівців, а робітників, та для мене це мій медичний персонал, це люди, які допомагають під час надання саме медичної допомоги, і не лише в денний, а й у нічний час. І вони мені потрібні.
Отож дитяче відділення у Варвинській лікарні тимчасово закрите. То як же тепер надається стаціонарна медична допомога дітям громади?
— Допомога дитячому населенню надається сімейними лікарями. У нас їх двоє, — говорить Ірина Косенко-Ткач. — Ми повідомили про звільнення лікаря стаціонарного відділення в обласний департамент охорони здоров ’я і в Чернігівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Після цього спеціальним розпорядженням було змінено маршрут неповнолітніх пацієнтів при викликах «швидкої» - дітей, які потребують екстреної медичної допомоги, везуть одразу в Прилуцьку лікарню. До речі, таких випадків, тим більше вночі, не так уже й багато. Та й навіть до нашого дитячого відділення у нічний час протягом 2023 року було госпіталізовано всього 18 дітей.
А ось самі працівники служби екстреної медичної допомоги трохи іншої думки:
— Протягом першого місяця, поки не працює наше дитяче відділення, до неповнолітніх пацієнтів нам доводилось виїжджати 27 разів. Семеро дітей були госпіталізовані в Прилуцьку лікарню. Можливо, госпіталізацій було б і більше, якби мова йшла про Варву, бо, якщо процес не гострий, пацієнтові нададуть допомогу і відправлять додому, а у разі доправлення до Прилук люди мають добиратися назад у Варву чи в якесь із сіл нашої громади своїм ходом. Не дивно, що просять за можливості стабілізувати стан дитини на місці. Раніше ж ми тісно співпрацювали з Іриною Володимирівною, тож допомога дітям завжди надавалася в лікарні вчасно і якісно. А бувало всякого.
Наприклад, якось із Журавки привозили до неї дитину, якій було всього сім днів, з асфіксією. А наскільки часто трапляються ларинготрахеїт, які можна було б пролікувати на місці. Та що там казати, у такій великій громаді має бути своє дитяче відділення, це однозначно, тим більше коли є дійсно хороший лікар. Наприклад, у тих же сусідніх Срібному й Талалаївці таких проблем немає. І не лише з педіатром. Взагалі пацієнтів цих громад чомусь набагато рідше доправляють «швидкою» у Прилуки, ніж наших.
Що ж із дитячим відділенням Варвинської лікарні буде далі?
— Наша громада не така вже й бідна, тож, думаємо, могла б виділити кошти на утримання двох додаткових санітарок дитячого відділення, якщо проблема лише в них, — говорить голова ГО «Рада старійшин Варвинщини» Олександр Давиденко. — Спочатку керівництво селищної ради пообіцяло нам посприяти у вирішенні цього питання, та потім риторика чомусь різко змінилася. Втратити такого дитячого лікаря, який є в нас, ми просто не маємо права, а тому вирішили шукати допомоги в небайдужих - зібрати гроші на заробітну плату двох санітарок серед мешканців громади або ж залучити благодійників. Один Із них — місцевий підприємець Олександр Щербатюк.
- Я сам - батько трьох дітей, тож добре знаю, як це, коли вони хворіють, і знаю, яка допомога надавалась у нашому дитячому відділенні Іриною Володимирівною, — каже Олександр Михайлович. — З позицією лікаря я згоден, а тому готовий і сам виділити частну коштів на зарплату медперсоналу педіатрії, і залучити до цього інших. Головне — щоб відділення нарешті запрацювало.
Проте тут є заковика, яка, мабуть, стане несподіванкою для мешканців громади.
— Ми проаналізували всі можливі документи та законодавчі акти, і виявилося, що прийняти благодійну допомогу лікарня може, а ось витратити її на заробітну плату персоналу — ні. На жаль, немає такого механізму, — пояснює голова Варвинської селищної ради Валентина Саверська-Лихошва. - Хоча ми дуже сподівалися, що це буде можливо.
Непрацююче дитяче відділення — реальна проблема нашої громади. Я особисто не раз просила Ірину Володимирівну повернутися на роботу, навіть була згодна виділити кошти на утримання двох додаткових санітарок, аби тільки відділення працювало. Однак після зустрічі з медперсоналом лікарні від цієї ідеї довелося відмовитись — було б несправедливим оплачувати дві додаткові одиниці санітарок для педіатрії в той час, коли в інших відділеннях і лікарі, і медсестри працюють не на повні ставки. А дофінансовувати зарплат всіх навіть за найбільшого бажання в нас просто немає можливості.
Залишається одне — знайти лікаря, котрий погодиться працювати в умовах, які може забезпечити лікарня. Кандидатка в нас уже є — приїхати працювати у Варву погодилася лікарка з Броварів. Ось тільки буде це лише в червні, тож зараз ми активно шукаємо фахівця, який зможе пропрацювати в нашому дитячому відділенні хоча б до того часу. Якщо ж бажання повернутися на роботу виявить Ірина Володимирівна, будемо дуже раді.
А поки керівники громади та лікарні шукають нового педіатра, батьки Варвинської громади за звичкою телефонують Ірині Полонець.
Близько 80 відсотків батьків мають мій особистий телефон. Протягом останнього місяця щодня телефонує до п’яти людей. Відмовити я не можу, — говорить вона. — Але й повернутися до лікарні без свого персоналу не готова.
Ну що ж, стежитимемо, що буде далі. Та як би не розв'язали цю ситуацію дорослі, очевидно одне: діти не мають бути її заручниками.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.