Пенсіонерка живе в центрі Чернігова, як у холодильнику, через вибиті вікна
У таких умовах виживає 78-річна Наталія Хоменок із Чернігова. Її квартира — в будинку №3 на вулиці П’ятницькій. Звідти до обласного драмтеатру, по якому рашисти 19 серпня 2023-го завдали ракетного удару, — навпростець 150 метрів. Тож не дивно, що вибуховою хвилею в одній із кімнат вибило вікно. «Біда в іншому, — каже пенсіонерка. — Уже шостий місяць пішов, як мені пообіцяли замінити вікно. Та все ніяк... А з морозами квартира фактично перетворилася на холодильник».
Наталія Андріївна, живе сама. Сина Віктора (він афганець) поховала 12 років тому (у нього було загальне захворювання). А дочка Світлана давно мешкає в росії. Виїжджаючи з України, вона залишила на матір свого 2-річного сина Дениса. Наталія Андріївна виростила і виховала його. Нині Денисові 36. Він служить у ЗСУ. Тож допомогти бабусі просто не має змоги.
— Це була субота, — пригадує Наталія Андріївна події 19 серпня. — Я якраз сиділа на кухні, коли гахнуло. Вибух був страшенний. А зразу за ним почувся тріскіт. Певно ударна хвиля. Спершу я подумала, що десь вибухнув газ. Зайшла до кімнати, в якій вікна виходять у бік площі. Дивлюсь: стекла вибиті, а
квіти, що стояли на підвіконні, валяються на підлозі. Вже потім я дізналася, що то ракетою вдарили по драмтеатру.
Того ж дня до мене приходив поліцейський, все описав. Потім мені порадили сходити в музичну школу №1. Сказали, що там оформлятимуть заявки на відновлення постраждалих будинків. 22 серпня я пішла туди. Там були представники чотирьох благодійних організацій. Я назвала їм свою адресу, розповіла про вибите вікно. Тоді мене відвели до представника одного з благодійних фондів, я написала заяву. Мене запевнили, що все буде в порядку. І замість вибитого вікна мені встановлять нове. Тільки не зразу. Мовляв, документи мають пройти через їхній офіс у Києві. Та ось минуло вже майже 5 місяців, а віз і нині там... Добре, хоч знайомі забили вікно гіпсокартоном. А поверх нього я на цвяхи навісила покривала. Тепер хоч не задуває. Але ж від морозів це не рятує. У кімнаті зараз 10 градусів (говоримо 9 січня. — Авт.). При цьому сусідові ще у вересні засклили вікна. У сусідньому будинку - також. Мене одну, неначе навмисно, оминули. Хіба так можна?
За словами Наталії Андріївни, перших два місяці вона смиренно чекала. Потім згадала, що благодійний фонд, який узявся їй допомогти, зокрема фінансується Норвезькою радою у справах біженців. Тож наважилася передзвонити туди.
— Ще коли у серпні я заповнювала заявку на допомогу, то мені дали візитку цих норвежців, — пояснює Наталія Андріївна. — У листопаді я зателефонувала на їхню гарячу лінію. І діло начебто зрушило з місця. Бо вже наступного дня до мене прийшли представники благодійного фонду, зробили заміри вікна і сказали: «Чекайте». А потім знову зникли. Аж на місяць. З'явилися тільки 23 грудня. Занесли вікно, поставили його в кімнаті і пішли. На моє запитання, а коли ж його встановлять, відповіли: «Чекайте, це так швидко не робиться». З тих пір минуло вже два з половиною тижні. Морози вдарили. У квартирі холоднеча, я захворіла, кашляю. Та нікому до того діла немає. Кілька разів я телефонувала у благодійний фонд, але там щоразу віднікуються: «Підрядник у відрядженні, чекайте. Ми благодійна організація, якщо вас щось не влаштовувало, то треба було відмовитися». Та якби ж я знала, що все це затягнеться аж на 5 місяців, то краще б вже своїми силами замінила те вікно. Хай би вже з пенсії назбирала грошей чи позичила б у когось. Бо це якесь знущання. А як тепер далі бути, навіть не знаю. Найняти когось, щоб нарешті встановив привезене вікно, я боюся. Раптом воно не підійде? Чи у благодійного фонду потім будуть якісь претензії. Вони ж взялися за роботу, тож мають її довести до кінця. Чекатиму. А що мені ще залишається...
Щоб прояснити ситуацію, ми зателефонували на гарячу лінію згаданого благодійного фонду. Отримали таку відповідь: — Наш фонд виступає партнером УВКБ ООН (Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. — Авт.) займається відновленням індивідуальних приватних будинків, а також надає допомогу внутрішньо перемішеним особам та людям із сільської місцевості. Однак коли стався ракетний удар по обласному драмтеатру, то постраждало чимало чернігівських багатоповерхівок — і ми вирішили підключитися. Але ж слід розуміти, що це благодійна допомога. Гроші йдуть від європейських донорів. Зокрема від Норвезької ради у справах біженців та інших організацій. І все відбувається не так швидко, як хотілось би. Бо спершу затверджуються будинки для ремонту, потім обстежуються постраждалі квартири, для кожного випадку погоджується сума ремонту, після чого закуповуються будматеріали і відбувається сам ремонт. Бригади будівельників працюють із потерпілими в по рядку черги. Та оскільки постраждалих дуже багато, то людям доводиться чекати. Про Наталію Андріївну ми пам'ятаємо і можу запевнити, що із дня на день (тільки-но підрядники вийдуть із новорічних канікул) їй першочергово встановлять вікно.
Джерело: газета “Гарт”, Юрій Нікітін
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: пенсіонерка, вікно