Обвинувачені у справі вбивства родини Череванів відмовились від своїх показань у суді
23 листопада в Деснянському райсуді Чернігова відбулося перенесене (через відвід одного із суддів) підготовче засідання у справі про вбивство родини Череванів (30-річного Миколи, 28-річноі Вікторії і їхнього 4-річного сина Богданчика) із Києва, яких у травні цього року розстріляли і закопали поблизу Садового Менської громади. Обвинувачених троє. Усі родом із Сосниччини: Святослав Гончаров (йому 22) - із Чорнотичів, Олександр Черниченко (27 років) - із Рудні, Альона Ярмола (їй - 20) — із Сосниці. Ще під час досудового розслідування вони визнали свою причетність до вбивства. Однак на судовому слуханні Гончаров і Черниченко ошелешили присутніх заявою про те, що відмовляються від своїх свідчень, бо буцімто давали їх під тиском правоохоронців. Ярмола (вона запевняє, що хоча й була зі спільниками на місці розправи, втім участі в ній не брала) просила суддів відпустити її під домашній арешт. А адвокати обвинувачених взагалі добивалися зробити судовий процес закритим.
Підготовче засідання у справі було призначено на 10.30. На суд обвинувачених привезли завчасно і під конвоєм по одному завели до зали, де помістили на лаві підсудних у скляній «клітці». Там трійця і чекала на старт судового процесу. Саме ж слухання почалося із запізненням — близько 11-ї, бо колегія суддів була задіяна на розгляді іншої справи і тому затрималася. Забігаючи наперед, зазначимо, що засідання пройшло без ексцесів. Більше того, обвинувачені практично весь відведений час мовчали, а на їхніх обличчях не було й натяку на емоції. Так, ніби їм і не світило довічне. Лише зрідка Гончаров і Черниченко про щось перешіптувалися. Решту часу сиділи майже непорушно.
Засідання почалося з двох клопотань прокурора. У першому він попросив призначити кримінальне провадження до розгляду по суті (на якому вже почнуть розглядати докази, допитувати свідків та обвинувачених). А в другому вимагав продовжити для Гончарова, Черниченка і Ярмоли запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ще на два місяці (без права внесення застави). Адвокати обвинувачених погодилися з першим пунктом, але попросили суддів про подальший розгляд справи вже в закритому режимі. Тобто без участі журналістів і слухачів. Апелювали до того, що серед потерпілих — малолітня дитина (мова про 4-річного Богданчика).
Що стосується запобіжного заходу, то тут думки захисників розійшлися. Наприклад, адвокат Гончарова Сергій Бабинець сказав, що не заперечує проти продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак наголосив на тому, що Святослав — дійсний військовослужбовець із доступом до державної таємниці. І у зв’язку з цим попросив, щоб підзахисного утримували не в СІЗО, а на гауптвахті військової служби правопорядку. Позицію свого захисника Гончаров підтримав. А тоді неочікувано для всіх додав:
— Стосовно слідства... У прокуратури немає жодних доказів. Ті показання, що я давав раніше, були отримані під примусом і з провокацією з боку правоохоронців.
Аналогічну заяву зробив і Черниченко: «Я також відмовляюся від своїх показань, бо був тиск з боку поліції. Надані мною свідчення — неправдиві». Вочевидь ці слова стали несподіванкою навіть для його адвоката Олександра Синявського, який усього за хвилину до того запевняв колегію суддів, що його підзахисний визнає свою причетність до кримінального правопорушення і розуміє, що він накоїв. Утім що стосується запобіжного заходу, то тут Черниченко був солідарний зі своїм захисником і сказав, що не заперечує, щоб його й надалі утримували в слідчому ізоляторі.
А ось адвокат Ярмоли Олег Костюк клопотав про обрання для неї більш м'якого запобіжного заходу. Він сказав, що за версією слідства саме Гончаров вчинив убивство, а Черниченко допомагав йому приховувати сліди злочину. Тому вони зацікавлені в тому, щоб обмовити Альону. І наголосив, що участі в пособницьких діях, вона буцімто не брала.
— Що стосується заявлених прокурором ризиків (щодо можливого переховування Ярмоли, незаконного впливу на свідків чи скоєння нових правопорушень у разі її виходу з-під варти. — Авт.), Ваша честь, ви подивіться на цю дитину — їй 20 років, на кого вона може впливати? І хіба зможе когось змусити змінити показання? Тим паче, що всі свідки вже допитані, — із такими словами Костюк звернувся до колегії суддів. — З огляду на те що Ярмола раніше не була судима, має третю групу інвалідності, тісні соціальні зв'язки (батька, матір, брата), а також є онкохворою та позитивно характеризується за місцем проживання й навчання, я прошу обрати їй запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту (з 22.00 до 6.00)
Коли ж надали слово Ярмолі, вона дуже тихо сказала: «Я повністю погоджуюся із захисником і прошу домашній арешт».
Суд ухвалив: «Призначити кримінальне провадження до розгляду у відкритому судовому засіданні. Клопотання прокурора задовольнити і продовжити запобіжний захід для обвинувачених з їх подальшим триманням у Чернігівському СІЗО до 19 січня 2024 року. У клопотанні адвоката щодо домашнього арешту для Ярмоли — відмовити.
До розгляду провадження по суті мають приступити вже в грудні.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.