У Чернігові ветеранку праці мало не висадили з тролейбуса
У неприємну ситуацію потрапила 76-річна Ніна Григор’єва зі Слободи Іванівської громади (Чернігівський район). Недавно вона приїжджала в Чернігів у справах і вирішила під'їхати кілька зупинок тролейбусом, адже має право на безкоштовний проїзд. Із собою в Ніни Миколаївни були паспорт і посвідчення ветерана праці. Та, погрожуючи висадити пенсіонерку, кондукторка змусила її сплатити 12 гривень за проїзд. Аргументувала це тим, що ветеранське посвідчення буцімто застаріле.
Одразу після прикрого інциденту засмучена жінка прийшла в редакцію газети «Гарт».
— Справа зовсім не у 12 гривнях. Я приїхала до вас не скаржитися, а попросити, щоб ви дали в газеті роз'яснення, чи дійсно потрібно ветеранам праці міняти свої посвідчення на нові. — говорить Ніна Миколаївна.
— Не хочу, щоб іще хтось із пенсіонерів потрапив у схожу історію, коли весь тролейбус дивиться на тебе як на прокажену.
Ніна Миколаївна має 42 роки стажу. Із них 30 працювала на виробництві зі шкідливими умовами праці (у хімцеху на «Хімволокні»). Років 20 тому перебралася з обласного центру в село. З тих пір у Чернігові буває рідко. Каже: раніше, якщо їй треба було в місто, її підвозили туди сини (у них свої машини). Та зараз вони на фронті, тож цього разу добиралася сама.
— У Чернігів я приїхала чи не вперше за пів року. Потрібно було заїхати в БТІ. Сіла на тролейбус №11. Туди доїхала без проблем. Показала кондуктору своє посвідчення ветерана праці, а він у відповідь кивнув головою і сказав: «Дякую». Жодних претензій не мав. А ось на зворотному шляху (їхала теж маршрутом №11) мені попалася жінка-кондуктор. Я їй теж пред'явила посвідчення, однак вона ошелешила словами: «Воно старе і недійсне».
Тоді я запитала: «Як бути? Невже висадите?» Вона заявила: «Платіть 12 гривень або висаджу!» Після цього всі пасажири, що їхали в тролейбусі, повернули голови у мій бік. Мені так обидно стало... Я, звісно ж, заплатила. Добре, що мала із собою гроші. Якби знала, що так буде, то зразу б дала ті 12 гривень, аби тільки люди не дивилися на мене як на злодійку.
Ніна Григор’єва має посвідчення ветерана праці зразка 1995 року (у вигляді книжечки зеленого кольору). Отримала його ще у вересні 1996-го. На одній зі сторінок посвідчення вказано: «Безтермінове і дійсне на всій території України». То, може, воно й справді застаріло і має бути замінене? Це запитання ми адресували Управлінню соціального захисту Чернігівської РДА. Там відповіли однозначно:
— Усі видані посвідчення дійсні й оновлювати їх не потрібно. Виняток — якщо зіпсовані (наприклад книжечка порвалася або стерлися написи). Тоді ми замінимо посвідчення на нове. Але це буде така ж сама книжечка зразка 1995 року. Жодних нових бланків ніхто не вводив.
Як з’ясувалося, проблема в іншому. За чинним законодавством посвідчення ветерана праці не дає права на безкоштовний проїзд.
— Є перелік пільгових категорій громадян (усього їх 17, — Авт.), яким надається право на безкоштовний проїзд в автобусах і тролейбусах КП «Чернігівське тролейбусне управління». Якщо казати саме про ветеранів, то таке право зокрема мають ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, а також служби Держспецзв'язку.
Як бачите, ветеранів праці в переліку немає, — пояснює начальник служби безпеки дорожнього руху КП «ЧТУ» Олексій Сещенко.
— Раніше ветерани праці мали право на безкоштовний проїзд, однак із 2015 року ця пільга була скасована (рішенням Верховної Ради разом із ветеранами праці право на безкоштовний проїзд втратили і діти війни. — Авт.).
У ЧТУ наголошують, що в більшості своїй ветерани праці є пенсіонерами за віком. Тож можуть скористатися правом на безкоштовний проїзд пред’явивши пенсійне посвідчення. Однак слід пам’ятати, що пільга стосується лише пенсіонерів за віком та пенсіонерів за інвалідністю і не поширюється на пенсіонерів за вислугою років.
Підсумовуючи все вищесказане, можна констатувати, що у випадку з Ніною Миколаївною кондукторка вчинила за законом, але не зовсім по совісті. Як не крути, а жінці вже 76 років, отже вона пенсійного віку. Та і якщо вже й вимагати оплату за проїзд, то принаймні слід було робити це спокійним тоном, щоб не привертати зайвої уваги оточуючих.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: тролейбус, посвідчення