Чернігівщина - третя в Україні за поголів'ям ВРХ і четверта за надоями
У жовтні Спілка молочних підприємств України зробила чергову оцінку стану молочного скотарства в країні. І вона не порадувала.
— Поголів’я корів у господарствах і на підприємствах і далі скорочується. Частина худоби загинула під час бойових дій, частина залишилася на тимчасово окупованих територіях. За прогнозами фахівців, у кінці цього року кількість корів зменшиться до рівня 58% від показника, зафіксованого наприкінці 2015 року, — повідомили в спілці. — Щоб не допустити погіршення ситуації, треба збільшити державну підтримку та обсяги фінансування цієї сфери.
Чернігівщина завжди славилася стабільним розвитком тваринництва. Однак зараз частина області, хоч і була звільнена з-під окупації, щодня потерпає від масованих обстрілів росіян. Як змінилася ситуація в цій сфері, враховуючи реалії?
— Якщо брати до уваги підприємства, то в цілому показники у нас доволі непогані, — говорить директор Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОВА Олег Крапивний. — За поголів’ям великої рогатої худоби Чернігівщина — третя в Україні (89,2 тисячі голів, у тому числі 36,3 тисячі голів корів. — Авт.), за надоями — четверта (за дев’ять місяців цього року вироблено 190,4 тисячі тонн молока. — Авт.). Найбільший надій на корову цього року — сім тисяч кілограмів. І це найкращий показник за всю історію тваринництва нашої області! Крім того, 43 доїльні зали на наших підприємствах виробляють молоко екстра ґатунку, тобто такого, що відповідає всім європейським стандартам якості. І ці доїльні зали покривають 55% від усього виробленого в області молока. Дуже довго тваринництво в Україні було таким собі соціальним проектом. До 2000-х років ферми утримувалися лише для того, щоб забезпечити роботою людей із певного населеного пункту. Про економіку тоді не йшлося взагалі. І якщо раніше ми дивилися на маленький Ізраїль, де підприємства від однієї корови отримували до 13 тисяч тонн молока за рік, і думали, що це просто недосяжно, то зараз і в нас є господарства, які за рік від однієї корови мають до 11,5 тисячі тонн молока. Тож тваринництво — це вже точно не соціальний проект, а справжній бізнес, який розвивається. Плюс якщо враховувати, що зараз ціна на зернові в основному дуже низька і не покриває собівартості, То вихід для аграріїв — це саме тваринництво.
Втім не можна не визнати, що повномасштабне вторгнення росіян суттєво вплинуло на стан тваринництва в нашій області. Внаслідок бомбардувань та артобстрілів на агропідприємствах загинуло близько 500 голів великої рогатої худоби, у тому числі 224 дійні корови. Через постійні обстріли прикордоння низка агропідприємств була змушена реалізувати худобу на забій.
— За нашими підрахунками, уже реалізовано близько двох тисяч голів ВРХ, — констатує Олег Крапивний. — Незважаючи на обстріли, на таких підприємствах аграрії залишалися до останнього. Здача тварин на забій починалася лише тоді, коли вже не було ні виробничих потужностей, ні людей, готових Працювати в таких умовах. І це був справжній крик душі. Але ми віримо, що навіть у такі місця бізнес повернеться. Одразу ж після Перемоги. А поки що держава як може підтримує такі господарства. Наприклад, цього року господарства чотирьох прикордонних громад (Городнянської, Семенівської, Новгород-Сіверської та Сновської. — Авт.) могли отримати пільгу на сплату податків на землю (у 2022-му цим могла скористатися вся область, зараз — лише ці громади). І це дуже добре, адже деякі господарства в цих районах не можуть обробити половини своїх орендованих земель. Із наступного ж року держава передбачає ще й компенсацію коштів на проведення розмінування, адже всі ми розуміємо, що це проблема дуже багатьох років.
Нині на Чернігівщині 18,409 тисячі гектарів земель сільгосппризначення потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами (усього земельний фонд області складає 3 190,3 тис. га, із них — 2 060,4 тис. га сільгоспугідь і 1 455,9 тис. га ріллі). Уже обстежено 1 367 гектарів, а розміновано з них лише 154,02 га.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: надої, тваринництво