Директор школи на Чернігівщині вже другий рік воює добровольцем
Уже другий рік поспіль лукнівська школа (на Коропщині) зустрічає 1 вересня без директора.
— Погано без Юрія Івановича, — каже його заступник Галина Огієнко. Учням теж його дуже бракує.
Директором Юрій Сиваченко став у червні 2021-го. До цього працював у цій школі вчителем історії та правознавства. І викладав (у 10-11 класах) іще один обов’язковий для вивчення предмет — захист України. І хоч далеко не всі школярі тоді вважали, що здобуті на таких уроках знання і вміння з оборони країни, навички з дотримання власної безпеки під час надзвичайних ситуацій воєнного стану коли-небудь знадобляться на практиці, вчитель муштрував учнів на уроках з усією строгістю.
Тепер вони йому дякують. Дехто каже: “Юрій Іванович наче знав, що буде повномасштабне вторгнення”.
- Він аналізував ситуацію, робив висновки ще з 2014-го, - пояснює дружина Лариса Володимирівна. Вона теж педагог.
— У нього давно був напоготові рюкзак з усім необхідним. Я знала: якщо треба буде стати на захист країни, Юра піде зразу. Без зайвих слів. Без пафосу. Він цього не терпить. Відмовляти, переконувати немає сенсу. Ні слова, ні сльози не допоможуть.
Саме так і сталося. Уже на другий день вторгнення росіян Юрій Іванович став шукати військкомат (по-новому територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), щоб поповнити лави захисників. Коропський тоді вже не працював.
- Юрій Іванович попросив мене підвезти його легковиком до траси на Кролевець (на Сумщині. Авт.), - згадує лукнівський староста Володимир Самоделок. Планував пересісти там у машину до військових чи — на крайній випадок — у попутку. Та коли ми приїхали, траса була порожня. Жодної машини. Їдемо далі. На під'їзді, кілометрів за 5 від Кролевця, по обидва боки на узбіччі - ворожа техніка. Танк і вантажівка з тентом. Росіян не видно. Ми насторожилися: а що, як вони десь поряд...
“Що будемо казати, коли зупинять?” - запитую Юрія Івановича. “Скажемо, що моя дочка в Чернігові народжує, тож нам треба туди терміново”, - відповідає він. Та, на щастя, обійшлося. Біля техніки нікого не виявилося, бо вона, як з'ясувалося, була підбита. Її просто залишили на дорозі.
Єдиний цивільний автомобіль, який ми тоді бачили на трасі, їхав нам назустріч. Водій розказав: мости попереду підірвані, проїхати неможливо, хіба що пішки - по руїнах.
Я підвіз Юрія Івановича до найближчого - того, що в напрямку Батурина. Він перейшов по розбитому мосту на другий бік...
Наш директор прийняв рішення, коли більшість була шокована, розгублена, не знала, що робити. Пішов захищати свою сім'ю, учнів, школу, країну.
Школа в Лукнові — одна з найкращих на Коропщині. Зі своєю котельнею (на твердому паливі), з водопостачанням і водовідведенням, внутрішніми санвузлами, харчоблоком, їдальнею. Є сучасне технічне обладнання, підключений Інтернет, створені умови для учнів. З особливими освітніми потребами.
До того ж це єдиний заклад, де, як стверджує начальник відділу освіти Коропської селищної ради Олег Курбанов, виконані всі протипожежні умови.
Чимало шкіл опинилися на межі закриття саме через те, що не змогли виконати приписи працівників ДСНС. Лукнівській це не загрожувало. І через недостатню кількість учнів - теж. Нині тут - понад 70 школярів.
Тому дехто не міг зрозуміти, чому Юрій Іванович залишив престижну посаду, перспективний заклад і пішов добровольцем на фронт. Мовляв, це прерогатива молодших — директору ж за два місяці до початку повномасштабної війни виповнилося 54.
- Бо він — патріот. Справжній не на словах. Юрій Іванович, до речі, ніколи не говорив про те, як він любить Україну і що готовий захищати її суверенітет. Та це було видно з того, як він веде свої уроки, як готує учнів до військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура*), військово-спортивних конкурсів, військово-польових зборів. — каже Олег Курбанов.
— Як він повідомив про своє рішення?
— Телефоном. Сказав, що вже в ЗСУ.
Спочатку Юрій Іванович захищав Чернігівщину, потім (він і зараз там) його направили на найгарячіший напрямок. Лиман, Сіверський Донець, Красногорівка, Мар'їнка, десятки сіл Донеччини для командира одного з підрозділів Юрія Сиваченка не просто точки на карті. Про кожен населений пункт, навіть ділянку чи об’єкт у нього свій спогад. Багато важких, болючих.
Він не розказує про них, коли приїжджає в короткі відпустки. Тільки ще міцніше обнімає дружину і дочку (за фахом Оксана - педагог), колег, учнів. Як і раніше, ні слова про високий обов’язок, почесну місію захисника. Навіть коли в школі хотіли організувати лінійку на його честь, директор відмовився. Вважає: робить те, що має робити.
- У той же час Юрій Іванович не перестає піклуватися про свій навчальний заклад. Постійно (спілкуємося в телефонному режимі) непокоїться, розпитує, підказує, - додав очільник відділу освіти.
До речі, новий навчальний рік у Лукнові почався офлайн (очна форма навчання). Там є укриття.
- В основному говоримо про роботу, про учнів, про сім'ї, - зазначає й староста. Він і зараз підвозить Юрія Івановича до траси щоразу, коли той повертається з відпустки на фронт.
Запитую в Лариси Володимирівни, чи є в них із чоловіком онуки, (недарма ж він вважав аргумент “дочка народжує” таким переконливим).
- Поки що немає. Оксана зараз працює за кордоном.
Не приховує: дуже важко без чоловіка.
- Телефон завжди зі мною. Якщо є можливість, Юра неодмінно мене набирає. Поговоримо хвилину — і вже легше. А коли дзівінків довго немає, тривога просто розриває душу. Так не тільки мені — всім, у кого рідна людина на війні. Однак мусимо триматися.
Як й інші жінки, вони з дочкою моляться за свого воїна. Знають: він теж молиться. І за них, і за своїх учнів, і за побратимів...
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.