Олександр Розсудовський вижив після розстрілу
Неподалік моста через Білоус у Чернігові прямо над дорогою стоїть дубовий хрест. Поряд майорить український прапор, а також свіжі квіти — їх сюди приносять військовослужбовці 105-го прикордонного загону імені князя Володимира Великого. 28 березня 2022року їхні побратими потрапили тут у ворожу засідку. 25-річний Олександр Розсудовський після цього дивом залишився живим...
***
Дивлячись на Сашка, мало хто здогадається, що йому довелося пережити. Цей вродливий усміхнений молодий чоловік спортивної статури ще зовсім недавно вчився заново ходити, прокидався вночі від кошмарів і не міг планувати навіть свого найближчого майбутнього.
За фахом Сашко — вчитель технологій і креслення, однак після закінчення педагогічного університету працювати у сферу освіти він не пішов, а обрав шлях військовослужбовця.
- Із самого дитинства я мріяв стати прикордонником. Коли їздив малим із батьком на риболовлю, щоразу доводилось проходити перевірку документів у прикордонників, і я завжди дивився на них із захопленням. Тому після закінчення вишу одразу ж підписав контракт.
У прикордонній службі я вже чотири роки. Починав роботу з відділу прикордонної служби «Добрянка» (Ріпкинська ТГ. — Авт.), де був інспектором-кінологом. Там у мене був чотирилапий побратим - бігль Крістал-Бель, натренований на пошук вибухових речовин і зброї. Щоправда, служив я з ним недовго — після навчання в кінологічному центрі перейшов на службу в управління загону.
Улюблена робота, кар’єрне зростання, мрії про щасливе майбутнє... Усе це в одну мить змінила війна.
— 23 лютого було останнім днем моєї відпустки, — згадує Олександр. — 24-го вранці я мав вийти на службу, однак близько 4.30 мені зателефонував оперативний черговий і сказав терміново прибути до військової частини. Кілька днів ми ще перебували на місці, а потім отримали наказ висунутися на околиці Чернігова. З того часу свій військовий обов'язок ми виконували за межами міста. Так і 28 березня вранці разом із побратимами машиною ми виїхали на завдання, але до визначеної точки так і не прибули — дорогою натрапили на ворожу засідку. Машину раптово почали обстрілювати спочатку зі стрілецької зброї, а потім із гранатометів. Вона загорілася. Метрів сто ми ще проїхали, а потім авто з'їхало в кювет і перекинулося. Вибратися сам я не міг — осколками мені дуже поранило ліву ногу (як потім виявилося, перебитими були велика і мала гомілкові кістки), на правій теж було наскрізне поранення, але вже у стегновій частині, там зачепило лише м'які тканини. Крім того, одна нога у мене застрягла в машині. Звісно, пораненим був не лише я, а деякі побратими і взагалі, скоріше за все, вже були мертвими, однак тоді не було зрозуміло, хто в якому стані. Один товариш допоміг мені витягти ногу, і я нарешті зміг трохи відповзти від машини в яр. Поряд зі мною було ще двоє побратимів. Ми зайняли оборону прямо в тому яру і почали відстрілюватися. Оскільки йти я не міг, то підповз ближче до асфальту, щоб хоч якось через голову стріляти у ворогів з їхнього боку стрільба теж не затихала.
Так тривало до того моменту, поки в прикордонників не закінчилися набої...
— Кілька їхніх військових підійшли до нас. Забрали в полон тих, хто міг іти. Одного добили просто дорогою, бо спробував утекти. До мене ж впритул підійшов один із рашистів. Тільки тоді я побачив ворога зблизька. Щоправда, обличчя в нього було закрите бафом. Бачив я лише очі. Думаю, що був він приблизно мого віку. Росіянин випустив мені в груди чергу з автомата. Ротом у мене пішла кров...
***
Вочевидь, думаючи, що військового він добив, росіянин пішов. Це і врятувало Сашка. Хоч пластини бронежилета і пошкодились, свою функцію він виконав.
— На грудній клітці було чимало рваних ран через поколоті пластини, але кульових поранень не було. Одна куля потрапила в праву руку — пройшла наскрізь, — продовжує Саша. — Добре, що свідомості я не втратив. Аптечка була при мені, тож після того, як рашисти з полоненими відійшли, я бинтами перев'язав собі обидві ноги і з останніх сил метрів на десять відповз від палаючої машини вправо, у чагарник. Ліва нога неприродно теліпалася, біль був дуже сильним, але треба було, якщо в цій ситуації можна так сказати, тікати - вогонь уже доходив до мене.
Саме там, у чагарнику, Сашка і знайшла бригада медичної служби прикордонного загону.
- Я просто лежав у тому яру і раптом побачив на дорозі чоловіка із синьою пов 'язкою на рукаві, Зібрав усі сили і почав кричати. До мене одразу ж підбігли люди - чоловіком із пов’язкою виявився водій нашої санітарної машини. Поки ми їхали до лікарні, я був при свідомості, говорив із нашими медиками. Потім пам’ятаю, як мене запитували про групу крові, просили назвати номери телефонів близьких і як говорили, що одну ногу мені доведеться відрізати. Далі були якісь уколи - і все... Прийшов до тями я вже наступного дня на лікарняному ліжку.
Багато в лютому-березні 2022-го було в нас поранених. Та Сашка Розсудовського я запам’ятала чи не найбільше серед усіх, — каже начальниця медичної служби 105-го прикорднниого загону імені Володимира Великого підполковник медичної служби Ірина Комлева. — Це був дуже складний випадок. Коли їхали до лікарні, він постійно повторював, що ми його не довеземо. Отут величезне спасибі колективу Чернігівської обласної лікарні! Дорогою я зателефонувала її головному лікарю Андрієві Жиденку і розповіла, якого важкопораненого ми веземо. Бригада лікарів зустріла нашу машину прямо у дворі. Як тільки ми відчинили двері нашого реанімобіля, Саші почали надавати допомогу — хтось розрізав одяг, хтось вводив ліки. Коли ж сказали, що доведеться ампутувати йому ногу, я не витримала. Як могла просила лікарів зробити все, щоб врятувати йому кінцівки. Ці військові для мене як діти, а тут такий хлопчина, кінолог, ну як він без ноги?
Прийшов до тями я вночі й одразу ж почав очима шукати ліву ногу. Гпянув — на місці. Аж полегшало, — посміхається Сашко. — Лікарі лише поставили мені апарат зовнішньої фіксації. До 2 квітня я пробув в Обласній лікарні, потім мене перевели до чернігівського шпиталю, а ще за два дні відправили в Київ. Уже там і робили всі основні операції. Остання була в червні. Потім до серпня я перебував на реабілітації. Усі лікарі говорили, що я щасливчик. І це насправді так. Звісно, реабілітаціі проходила важко і довго. Найлегше було з грудною кліткою - рани на ній мені одразу ж позашивали, з рукою теж я вправився доволі швидко. Спочатку сам не міг навіть їсти (годували медсестри), потім призвичаївся робити це лівою рукою, далі ж розробив і травмовану праву. А ось ноги... Вчитися ходити довелося заново. Як дитині. Спочатку я ставав лише на праву ногу; коли ж нарешті зняли апарат зовнішньої фіксації з лівої і наклали гіпс, то ходив уже на милицях. І так важко було, а йде літо... Спека, від напруги постійно пітнієш, милиці натирають, та я був впевнений, що ходитиму. Старався, бо не хотілося довго лежати, хотілося якомога скоріше додому, до рідних...
***
А на нього чекали не лише батьки, а й кохана Світлана. Познайомились з Олександром вони незадовго до початку повномасштабної війни — 23 жовтня 2021 року. Друг Сашка був знайомий із дівчиною, тож вона запросила його на свій день народження, а він, у свою чергу, попросив дозволу прийти з товаришем. Знайомство виявилося доленосним. І саме Світлана стала першою, кому Сашко подзвонив із лікарні.
— Із 24 лютого зі Свєтою і батьками я був постійно на зв 'язку. Щоправда, в батьків (у селі Петруші Ріпкинської ТГ. — Авт.) мобільний практично не працював. Щоб упіймати сигнал, доводилось шукати якийсь пагорб. Тож ми щоразу домовлялися, коли я наступного разу телефонуватиму, щоб вони знайшли місце, де є сигнал. Света ж перед вторгненням поїхала додому в Кинашівку (Борзнянська ТГ. — Авт.), тож із нею ми спілкувалися постійно, коли була така змога. 27 березня я говорив із нею востаннє. А 29-го вранці попросив у медсестри телефон і набрав Свету. Розповів їй, що сталося, що я в лікарні, і попросив передати батькам, що живий. Вони навіть встигли провідати мене у шпиталі перед відправкою в Київ. А ось у столиці до мене приходила вже Света.
Сашко вже освідчився коханій, тож зараз вони обирають дату весілля. А перед ним Олександр має пройти ще один курс реабілітації. Тепер уже за кордоном.
- Мені й раніше пропонували поїхати на реабілітацію за кордон, та я все відмовлявся. Після всього, що сталося, так хотілося побути вдома. Але треба швидше відновлюватися. Після всіх операцій у мене взагалі було вагання, чи не покинути службу, — зізнається Сашко. — Який сенс повертатися, якщо я не можу в повному обсязі виконувати своїх службових обов’язків. Наприклад, поки що мені не під силу навіть пробігти в повній екіпіровці. Та потім таки передумав. Впевнений, що згодом я зможу зробити все, бо докладу до цього максимум зусиль. Роботи у військових іще багато, адже в нас одна спільна мета — Перемога!
- Не можуть смерті наших побратимів бути даремними. Скажу чесно, зараз приїжджати на те місце мені дуже боляче. Одразу перед очима постає вся картина. У голові я не раз прокручував події того страшного дня, аналізував. Якби можна було повернути час назад, я діяв би зовсім по-іншому. Можна було б, наприклад, не їхати тоді автівкою, а піти пішки іншою дорогою. У машину легше поцілити, та й нікуди з неї не дінешся. Важко було це зрозуміти, повірити, що хлопців уже немає. Спочатку мені часто це снилося, я знову і знову переживав ту саму ситуацію, зараз уже ні... Мабуть, нарешті прийшло прийняття. Прийняття, але не прощення...
Джерело: газета “Гарт” від 03.08.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Розсудовський, прикордонник, розстріл, Комлева