Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Чернігівський студент майструє дрони для військових

Чернігівський студент майструє дрони для військових

 

- Тут готується бавовна, - жартує 30-річний чернігівець Михайло Ворошило, якого в мережі давно охрестили Mister Volt. У своїй майстер­ні з ремонту електротран­спорту він складає дрони і виготовляє потужні павербанки для військових. А допомагають йому в цьому такі ж ентузіасти.


ПАВЕРБАНКИ НА ПЕРЕДОВУ




Можливо, ви здивуєтесь, але Михайло за фахом не інженер і на­віть не електрик. Зараз він навчаєть­ся на.. вчителя фізичної культури.

Усе інше - моє захоплення, яке, на щастя перетворилося на роботу, - посміхається він. - Іще до повномасштабного вторгнення я займався електрикою - обслуго­вував різні магазини, встановлю­вав рекламні неонові вивіски. Ко­ли ж почалася війна, так би мовити, перекваліфікувався, як, мабуть, і всі в той час. Під час блокади Черніго­ва я приєднався до волонтерів, які базувалися на вулиці Мстиславській. У них була різноманітна гуманітарка військова амуніція, не­обхідні прилади, медикаменти та інше. Її я і розвозив у віддалені ра­йони міста велосипедом.

На сам же пункт постійно приходили військові і якось запитали, що можна поста­вити замість старої радянської ба­тарейки у приціл 1 ПН58. Елемент живлення там був доволі старий: а жоден із наявних у нас не підходив. І я взявся його замінити. Переко­пав в Інтернеті купу інформації, од­нак нічого мені так і не підійшло, бо ж хотілося формат саме тієї, “рід­ної", батарейки. Щоправда, саме в мережі я натрапив на цікаве відео - розбірку електронних цигарок. Там стояла маленька батарейка на 1200 мА/год, яка й була мені потрібна - у той приціл влазило дві таких. По правді кажучи, збирався цей пер­ший акумулятор важко, бо потріб­них комплектуючих для нього прак­тично не було, обходився я тим, що мав вдома, та в результаті вийшло непогано. По-перше, він мав за­рядку Туре-С, що дуже зручно, бо майже в кожного є гака телефонна. По-друге, тримав заряд близько 180 годин в залежності від темпе­ратури повітря і заряджався всього за 2,5 години. Для порівняння: на старих елементах час зарядки ся­гав 16 годин, а працював пристрій близько 70 годин. Ось і подумалося: а чому б за цим принципом не зробити потужний павербанк, який військовим точно згодиться в по­льових умовах?

Після цього і поча­лося - я шукав у знайомих викорис­тані електронні цигарки, розбирав їх на частини і з підходящих скла­дав павербанки. Інформація про це містом рознеслася швидко, тож лю­ди стали потроху зносити мені свої електронки. Тримав усе це «добро» вдома, сам розбирав, сортував. Зараз у мене вже є помічники-волонтери. Одна дівчинка, школяр­ка, часто заходить у мою майстер­ню, забирає вживані електронки додому, там розбирає і мені приносить уже окремі елементи, а електрик-волонтер Максим Обитоцький потім приїжджає і збирає па­вербанки докупи.

До речі, для створення павербанків підходять далеко не всі ба­тарейки від електронних цигарок. У різних моделях різні й батарейки Для виробництва павербанків вико­ристовується лише близько 36 ви­дів акумуляторів, усі інші не підхо­дять. Їх Михайло збирає у спеціаль­ний бокс для використаних батаре­йок, щоб потім віддати на переробку.

- Перед тим як вмонтувати ба­тарейки у павербанк, ми їх тестує­мо. Заряджаємо і даємо відлежа­тися кілька днів, говорить май­стер. Якщо за цей час у якоїсь ви­являємо понижений вольтаж, від­кладаємо - така батарейка не бу­де ефективною, бо має високий рівень саморозряду. Готуємо й ін­ші елементи - плату для наших павербанків ми розробляли са­мі, корпуси один із волонтерів нам безкоштовно друкує на своєму 3D-принтері. Бокові кришки - ПВХ-пластик. Якщо ж усі елементи готові, збір одного павербанка за­ймає години зо дві. Залишається лишень наклеїти зверху наш «сата­нинський логотип» (так його часто називають інші), Михайло смієть­ся, - знак Перуна. Ну і передаємо наші павери військовим. У кого вже їх тільки немає! І в льотчиків, і в ар­тилеристів, і в штурмовиків. Часто хлопці надсилають нам фото та ві­део, на яких видно, де їх викорис­товують, прямо з позицій. І це дуже приємно, що ми хоч чимось може­мо їм тут, в тилу, допомогти!

«ПТАШКИ» НА ПІДХОДІ

А п’ять місяців тому Михайло захопився ще й збиранням коптерів.

- Почав із вивчення техніч­ної специфікації, бо ж тут важлива кожна, навіть, здавалось би, най­менша деталь, адже дрон - це не просто спаяна докупи конструкція, а й програмна частина, наголошує Михайло. - Та й один коптер може коштувати як машина, тож якщо щось неправильно налашту­вав, то в кращому разі він просто не працюватиме, а в гіршому - по­шкодиться чи взагалі розіб'ється при тестуванні. Тому і в мене спер­шу був просто симулятор на теле­фоні, щоб зрозуміти, як той дрон працює. Взагалі перед тим, як “сісти” на цю пташку, навіть льотчики мають на симуляторі налітати міні­мум 70 годин.

Збирає Михайло в основно­му FPV-дрони. Назва тут говорить сама за себе. FPV (First Person View) у перекладі означає «від першої особи». А отже це дрони, які передають відеосигнал у режи­мі реального часу, коли оператор, який керує польотом, почувається як справжній пілот. Плюс такі дрони мають значну швидкість, що за потреби дозволяє майже миттєво ви­вести їх із небезпечної зони.

- Є дрони різних конфігурацій і різної потужності. Основне тут - польотна плата, яка відповідає за всі рухи коптера, і силова частина, яка керує двигунами. Для навчань я збираю невеличкі з менш потуж­ними двигунами. Для бойових за­вдань із більш потужними. Ось, наприклад, у цього підйомна тяга десь 1800 грамів, у цього і вза­галі три кілограми, - показує Ми­хайло своїх «пташок».

- Ну і, звіс­но ж, дуже важлива частина - про­грамне забезпечення. Щоправ­да, своїх програм ми не пишемо, а шукаємо готові в Інтернеті, але це також не завжди легко, адже тре­ба знайти таку, яка ”подружиться” з конкретним коптером. Інколи на це витрачається чимало часу. До­бре, що зараз у всесвітньому па­вутинні завжди можна знайти лю­дину, яка допоможе, щось підкаже і порадить, як краще.

П’ять дронів команда Михай­ла вже віддала військовим. У проєкті — іще 14.


Усе це різна конфігурація, різні польоти і контролери, різні про­шивки, програми. В залежності від наявності запчастин вони на різних стадіях виготовлення, - говорить Михайло. Запчастини для дронів я купую в основному на АlіЕхргess - в Україні не завжди с необхідні, та й ціни, як то кажуть, кусаються. Є ли­ше один нюанс інколи час їх до­ставки більший, ніж очікуєш/ Вар­тість дронів також різна/ Якщо гово­рити про повний комплект, то спо­чатку пілоту потрібні окуляри, пульт, передавач і зарядний пристрій. Це те, що він використовуватиме по­стійно. Вартість такого первинного комплекту - близько 18 тисяч гривень. Самі коптери - це витратний матеріал, їхня вартість також почи­нається із 18 тисяч гривень. Вій­ськові замовляють нам дрони з пев­ними характеристиками, я ж обра­ховую їхню вартість. Інколи, поки погодимо всі деталі, ціна міняється, бо змінюється вартість складових.

Місяць тому Михайло відкрив збір на комплектуючі для себе.

- Мені потрібен більш потужний ноутбук, бо мій часто не тягне, уні­версальний пульт (коштує близько 10 тисяч гривень) для тестуван­ня, два передавачі (5-6 тисяч гри­вень) та окуляри. Без цього зби­рати “пташок” - нереально. Зараз хлопці дають мені на період робо­ти свої апарати, але я маю повер­тати їх, бо вони потрібні самим вій­ськовим. Оскільки ж дронами я за­ймаюся не на комерційній осно­ві, то і грошей для такого комплек­ту не маю, - пояснює.

- Волонтери в основному допомагають мені па­яти сам дрон, водночас я підтягую їхню теорію. Хочеться, щоб уже в найближчому майбутньому ми ра­зом могли виготовляти для захис­ників якомога більше “пташок”, адже вони так потрібні на передо­вій! Радує, що, незважаючи на повномасштабну війну, наша країна дуже швидко розвивається у тех­нічному (та й не тільки) плані. Це означає, що після Перемоги ми точно зможемо не лише відбудува­ти, а й зробити кращою, ніж вона була до російської агресії! Залиши­лось лише дочекатися цієї Перемо­ги. А в тому, що вона буде, ми ні на мить не сумніваємось!

***

Якщо ви теж хочете підтрима­ти ініціативу Михайла, заходьте на його інстаграм-сторінку https://www.instagram.com/mister_volt_220v/ і шукайте посилання на донат. Не сумнівайтеся - кожна копійка піде лише на потреби вій­ськових. І неодмінно допоможе на­близити нашу Перемогу!

Для тих, хто не користується Інстаграм повідомляємо номер картки Монобанку Михайла: 5375411204373232

Джерело: газета “Гарт” від 11.05.2023, Катерина ДРОЗДОВА


Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ворошило, дрони

Добавить в: