На Чернігівщині, через війну зросла популяція диких тварин
Мисливські господарства переживають нині не найкращі часи: значна кількість лісів замінована, полювання заборонене, ліцензії та відстрільні картки не продаються, частина техніки передана на фронт, надходжень — нуль.
— Зате і браконьєрів немає. — шукає позитив у ситуації голова Городнянської районної ради УТМР Олександр Юрченко. — Зросла популяція диких тварин, особливо хижаків. Під час останнього (у лютому) обліку на наших угіддях нарахували 48 вепрів (рік тому було 44), 35 лосів (був 31), 404 косулі (було 392), 14 вовків (було 12), 160 лисиць (було 127).
Насправді ж кількість, найімовірніше, більша, адже через небезпеку, яку приховують ліси Городнянщини (частина громади понад місяць була в окупації), з усіх методів проведення обліку цього року, за словами Олександра Михайловича, використовували тільки деякі: рахували диких тварин на майданчиках підгодівлі (їх — із сіном, зерном. коренеплодами — облаштовано понад три десятки), у місцях розташування солонців у єгерських обходах, у безпечних місцях підраховували сліди на сніговому покриві, погризи на деревах тощо.
Головним завданням обліку було з’ясувати, чи суттєво додалася популяція і чи відповідає фактична кількість диких тварин тій, що визначена матеріалами мисливського впорядкування, саме ними встановлюється допустима щільність лісових мешканців. Згідно з результатами обліку в угіддях Городнянськоі ради УТМР щільність перевищена. І така ситуація не лише тут.
— А з якими ризиками це пов’язано? — питаю.
Він пояснює на прикладі лисиць:
— Через масове використання на полях гербіцидів у цих хижаків не стало основного «продукту» харчування — мишей. І в пошуках поживи вони не лише знищують дрібну лісову фауну, а й забираються в приватні господарства. де нападають на курники. Уже не дивина зустріти рудих не тільки в покинутих селах, а навіть і в містах.
Та найстрашніше в тому, що лисиці є переносниками смертельної інфекційної хвороби — сказу. Тому, якщо зростання їхньої популяції не регулювати штучно, ситуація може стати критичною.
На 1000 га має бути не більш ніж одна лисиця. Угіддя Городиянської ради УТМР складають 106,5 тис. га — отже «право на житлову площу» є в 106 рудих. А їх 160.
- Це при тому, що облік проводився на початку року, а лисиці приносять приплід наприкінці весни. Потомство кожної — в середньому 4-8 дитинчат, каже Олександр Юрченко.
До війни популяцію цих тварин у мисливських господарствах країни регулювали шляхом відстрілу. Нерідко мисливців доводилося заохочувати (скажімо, як премію видавали набої), бо вони не хотіли полювати на лисиць, адже їх хутро нині не дуже популярне, до того ж може бути зараженим. Незначну кількість хижаків знищували попутно — під час полювання на зайців.
З метою профілактики сказу серед лисиць використовували такий метод: розкидали в угіддях їстівні брикети із запахом м'ясо-кісткового борошна, усередині яких була капсула з антирабічною вакциною. Коли тварина з'їдала приманку, діюча речовина через слизову оболонку потрапляла в її організм, що було рівнозначно вакцинації шляхом ін'єкції. Проте це давало тимчасовий ефект, а відчутний результат буде тільки в тому разі, якщо вакцинації проводити раз на 6 місяців упродовж 5-7 років. А на Чернігівщині це робили не так часто.
Тепер і цього не роблять. Разом із тим рудих хижаків стає все більше й більше — молодняк досягає статевої зрілості у 9-11 місяців, вагітність триває 49-58 діб, а середня тривалість життя лисиць у дикій природі — 7-12 років.
- Скажіть, виходячи з Вашого досвіду (Олександр Юрченко очолює районну раду УТМР без малого 40 років — Авт.), як зараз можна розв’язати проблему? Щодо лисиць шукати нори, ставити капкани?
— В ідеалі уряд може прийняти рішення щодо штучної регуляції кількості не лише лисиць, а й взагалі диких тварин в умовах воєнного стану. Та чи можливе зараз таке на практиці?
Крім УТМРівського, на Городнянщині діють й інші мисливські господарства — «Барс», «Залісся». «Динамо», ДП «Городнянське лісове господарство».
Джерело: газета “Гарт” від 20.04.2023, Марія ІСАЧЕНКО, м. Городня
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Коментарі (0)