Мати Героя України Олександра Мацієвського розповіла про життя і смерть свого сина
Весь світ облетіло відео, на якому полоненого українського військового впритул розстріляли рашисти за те, що безстрашно сказав їм у вічі: «Слава Україні». Усього за кілька годин цей запис подивились сотні тисяч разів, а люди в один голос назвали загиблого Героя справжнім символом української незламності. Ним виявився наш земляк, боєць 163-го батальйону тероборони Ніжина 119-ї окремої бригади сил ТрО Чернігівщини Олександр Мацієвський. 12 березня Президент України посмертно присвоїв йому звання Героя України.
ПІШОВ ДОБРОВОЛЬЦЕМ
Олександрові Мацієвському було 42. Він народився на Чернігівщині, але дитинство і юність провів у Молдові, куди його мама, Парасковія Михайлівна (вона родом із Малої Кошелівки на Ніжинщині), потрапила за направленням як молодий спеціаліст.
— Я працювала на взуттєвій фабриці в Кишиневі. Там же Саша закінчив школу та електротехнічний технікум. Вивчився на електромонтера, — розказує мама Героя 67-річна Парасковія Демчук - Саша трохи попрацював у Молдові, а влітку 2001-го у складі бригади будівельників поїхав на відбудову російського міста Ленськ (це в Якутії), яке тоді сильно затопило. Ми з чоловіком думали, що всього на три місяці, а він там прижився. Познайомився з дівчиною з Ніжина Юлією. Вони одружилися, у них народився син Михайло (зараз йому 18 років). Уявіть, яка доля: переїхати з Молдови на другий кінець світу, щоби там знайти наречену з рідного краю. В Якутії вони мешкали до 2008-го. Річ у тім, що після смерті чоловіка я зосталася сама. З часом стала наполягати, щоб Саша (він мій єдиний син) із родиною переїхав до мене в Кишинів. Та син заперечив: "Юля не знає молдовської, їй буде важко влаштуватися на роботу. Якщо й переїжджати, то тільки в Ніжин". На цьому і порішили. Восени 2007-го я купила собі тут хату і перебралася, а на Різдво до мене переїхали діти. До російського вторгнення Саша працював за фахом у Києві. Мотався туди доба через три. Та коли почалася повномасштабна війна то першого ж дня добровільно пішов до ніжинського військкомату Тільки його зразу не взяли. Мабуть, через те, що не служив. Щоб не сидіти без діла, син разом із товаришами взялися самостійно чергувати на перехресті на виїзді з міста. Облаштували там блокпост, приготували пляшки із запалювальною сумішшю. При цьому Саша раз за разом просився в тероборону. І 11 березня його таки мобілізували. Я тоді запитала, чому ж він так рветься до війська. На що син мені відповів: «А хто, як не я? У нас в роду всі козаки були. І всі мої діди воювали». Я зрозуміла, що інакше він просто не міг вчинити.
«ПОВЕРНУСЬ У ЛЮТОМУ...»
У складі 163-го батальйону тероборони Олександр навесні боронив Чернігівщину. Разом із побратимами визволяв Ягідне, де рашисти майже місяць утримували в підвалі понад 350 чоловік. Потім пройшов навчання і став снайпером. До зими зі своїм підрозділом залишався в Чернігівській області. Та на початку грудня їх перекинули на Донеччину - на Бахмутський напрямок.
— Саша намагався вберегти мене, тож так і не сказав, що їде туди, де йдуть запеклі бої. Перед самим від'їздом (не було в перших числах грудня) він прийшов додому, зібрав речі, обняв мене. А тоді перехрестився, перехрестив хату і промовив: «Мамо, ти так постаріла...» «Час такий, — кажу йому. - Що ж поробиш. - А тоді він немов попрощався: Мамочко, спасибі тобі за життя. Раптом зі мною щось станеться, то попіклуйся про Мишка, купи йому квартирку». Я запідозрила., що син іде на фронт. Та буквально через день Саша передзвонив: “Я нікуди не поїхав. Зараз неподалік Чернігова”. І я повірила, була спокійна за нього. Він дзвонив мені вранці й увечері. Сердився, коли я не брала слухавки. Бо, бувало, піду на город чи курей погодувати, а мобілку дома зоставлю. Я ж не знала, що їм доводиться відходити на спеціальне місце, щоб подзвонити. І на дзвінок є всього кілька хвилин. Під час розмови син завжди цікавився: «Як твоє дорогоцінне здоров 'я?» Одного разу я проговорилася, що забила руку То він тоді сказав: «Мамочко, тримайся! Я аж у лютому повернуся». І повернувся в лютому, та хто знав, що так...
Олександр із 4-річним сином Мишею, Ніжин, 2008-й рік
ОСТАННЯ РОЗМОВА, ТРИВОГИ І СНИ
Мати до останнього не знала, що син на Донбасі. Востаннє говорила із ним 29 грудня.
- Саша тоді подзвонив із телефона товариша: “Мамо, мій мобільний під броніком, дзвоню з Льошиного”. Як завжди, запитав про здоров'я, а тоді обмовився: «Ти тільки збережи своє життя». я немов відчула, що насувається біда. Пустила сльозу, відповіла: «Ти себе бережи, синку; а я виживу». Після цієї розмови я була сама не своя. Душу охопила тривога за сина. Я вирішила зайняти себе роботою, 29 і 30 грудня наводила порядок у домі, а в голові крутилося: «Не дай бог щось станеться!» 1 січня містом уже пішли чутки, що 119-та бригада зазнала втрат на фронті. Я спробувала додзвонитися синові - марно. Побратими теж не відповідали. Ні на другий, ні на третій день. Тоді я пішла до отця Сергія із Всіхсвятської церкви, який часто їздить до бійців на передову. Там якраз був похорон військового. Розговорилася з однією жіночкою-блогеркою, розказала їй про свого сина і лишила свій номер. Тільки-но прийшла додому, аж вона дзвонить:«Ви тільки присядьте. Хлопці сказали, що Саша загинув» Потім я ще переговорила з отцем Сергієм. Він сказав: «Олександр або загинув, або його підібрали танки». Я ще надіялася, що син поранений, десь у лікарні.
Знову і знову набирала його командиру, побратимам, але ні до кого не могла додзвонитися. А ще бачила погані сни. В одному з них були навстіж відчинені ворота нашого двору і на весь двір лежали кілька повалених електричних стовпів. Кругом ходили люди, а я ніяк не могла зачинити ворота. Потім іще снилося, що син виходить із двору, а я якраз повертаюся додому. Кричу йому:«Сашо, зачини хвіртку! Собака вибіжить». А він відчинив ту хвіртку навстіж, пес вибіг. І син пройшов повз мене, так і не сказавши ні слова.
Кілька днів мати жила надією, аж поки в ніч на 7 січня їй не наснився сон, після якого зрозуміла: сина немає в живих.
- Уві сні я шукала Сашу. Заходжу в якусь кімнату, а там він лежить. Чи то в труні, чи то в ліжку. Очі заплющені. І тут син повільно їх розплющує, немов оживаючи. Ми мовчки одне на одного подивилися, і я прокинулася. Того ж вечора, на Різдво, мені прийшло повідомлення від синового товариша про те, що він знову на зв'язку. Я зразу ж передзвонила йому, питаю: «Саша загинув?» А у відповідь страшне: «Так, його більше немає...».
Розказують, що 163-й батальйон у грудні виконував бойові завдання поблизу Бахмута. Та коли фронт під Соледаром було прорвано, то бійців направили туди. Вранці 30 грудня роту вогневої підтримки (зокрема й Олександра) перекинули на нові позиції. Вони мали закріпитись і втримати лісопосадку. При цьому точної інформації про те, де перебуває ворог не мали. На крайньому фланзі розмістилися 5 бійців, серед них і Олександр Мацієвський. Потім був бій. Ніжинська тероборона втримала всі позиції, крім однієї. Якраз тієї, де був Саша з побратимами. Зв’язок із ними було втрачено. А коли побратими спробували добратись до них, то потрапили під ворожий вогонь. Як з’ясувалося згодом, саме того дня рашисти і розстріляли Олександра. Та його тіло повернули лише в лютому - під час обміну. 14 числа бійця поховали в Ніжині.
— Перш ніж нам віддали тіло, я їздила в Київ на впізнання. Це був найстрашніший день мого життя. У мене земля втекла з-під ніг. Я побачила дві глибокі кульові рани біля правого плеча. Такі ж з другого боку... Голови практично не було, вона була немов провалена. Видно було тільки лоб і заклеєну пластиром брову. А на нозі був шеврон із прізвищем. Я знала, що в сина на нозі є родима пляма. Стали шукати - немає. Тоді працівник моргу протер ногу серветкою і показалася та пляма. Це й був для мене головний доказ того, що це мій син.
ПОБАЧИЛА ВІДЕО Й АЖ ЗАКРИЧАЛА: «САША!»
Обставини загибелі Олександра Мацієвського залишалися невідомими до 6 березня, аж поки в Інтернеті не з'явилися кадри з його розстрілом.
- Усі дні, аж до появи цього відео, я намагалася допитатися, як загинув мій син. Бо не знаходила собі місця. І тут ввечері заходжу у фейсбук, а там ці жахливі кадри — розстріл. Я аж закричала: «Саша!» Ще раз переглянула відео, вдивлялася в нього і зрозуміла, що це дійсно він, — зі сльозами пригадує мати. — Тоді подзвонила невістці, відправила їй відео. Вона підтвердила. Миша теж сказав: "Бабусю, це тато! Я його впізнав... Як він курить, як він стоїть”. В онука була страшенна істерика. Він ридав у слухавку. Та я й сама ніч не спала, воно мені все ввижалося. Але на душі з 'явилася якась легкість від того, що я дізналася правду про загибель сина, побачила його незламний характер. Хоча Саша із самого дитинства був дуже вольовий, із внутрішнім стрижнем. А ще мав добру, товариську вдачу, готовий був усе віддати ближньому і неабияк цінував друзів. Але ніколи не терпів зради.
На тому відео по синових очах я прочитала, що, навіть будучи обеззброєним, він думав: «Що ж такого зробити, щоб дістати цих орків, щоб нашкодити їм?» Полон для нього був немислимий, бо ще в одній з останніх розмов він сказав мені: «Мамо, я ніколи не здамся в полон. Краще підірвусь на гранаті і ще кількох із собою заберу». У тій ситуації фраза «Слава Україні!» - це був його крик душі. Що він міг іще зробити в останні секунди життя? Лише - «Слава Україні!»
Підтвердити особу Героя допомогли зібрані докази, а також судова портретна експертиза. Її висновки оголосили 12 березня. Того ж дня у вечірньому зверненні до народу Президент України заявив: «Сьогодні я присвоїв звання Героя України Олександрові Мацієвському. Солдату. Людині, яку знатимуть всі українці. Людині, яку пам’ятатимуть вічно. За його хоробрість, за його впевненість - в Україні і за його слова «Слава Україні!».
14 березня в Києві глава держави особисто передав Парасковїї Михайлівні синову нагороду.
— Що для Вас значить ця відзнака?
— Я ще сповна не усвідомлюю цього. Утім син завжди говорив мені: «Мамо, ти ще пишатимешся мною». І він дійсно заслужив цю нагороду. Бо щоб ось так дивитися смерті в очі і не здригнутися... Мені боляче, але я горда за свого сина. І це відзнака не лише для Саші, а й для всіх наших хлопців, які загинули. Для всієї України за те, що стоїть, бореться. І особливо для тих, хто зараз в окопах і кожного дня так само дивиться в очі смерті.
На честь Героя України Олександра Мацієвського в Ніжині планують перейменувати одну з вулиць. Також хочуть назвати його іменем батальйон тероборони, в якому він служив. А ще — встановити меморіальну дошку і пам'ятник. Про це мамі Героя повідомив мер Ніжина Олександр Кодола який днями приїжджав до неї. Вшанувати пам'ять бійця планують і в Чернігові, теж перейменувавши на його честь вулицю.
Джерело: газета “Гарт” від 16.03.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Мацієвський